Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Niezwykłe

Kim byli Majowie?

Autor PULSAR, 26.01.2011

Czy wiedziałeś, że barwa żółta w kutlurze i pismie Majów symbolizowała kobietę lub osobę zmarłą? Jeśli jesteś ciekaw więcej na temat tej tajemniczej cywilizacji zapoznaj się z tym artykułem.

Ostatnio dużo mówi się o przepowiedni Majów, o końu Świata i zmianach energetycznych na Ziemi. Przedstawiamy zarys kultury Majów, ich pismo, pochodzenie, zwyczaje i tradycje, które może choć o krok przybliżą nas do ich tajemnic ...

Kim byli Majowie?

Dlaczego nazwa środkowoamerykańskiego ludu pojawia się na wielu innych obszarach Ziemi? Czy ten lud celowo wybrał taką nazwę? Skąd wzięli się Majowie? Legendy głoszą, że Majowie to przybysze z odległych krain, nieba lub głębin oceanu. Łączono ich z Atlantydami a nawet Plejadianami...

Współczesna wiedza antropologiczna zakłada, że Majowie byli częścią koczowniczego ludu, który w czasie ostatniej epoki lodowcowej, przed około 12 000 lat, przybył z Azji do Ameryki przez obecną Cieśninę Beringa, by w końcu osiedlić się na terenach zwanych dziś Ameryką Środkową (Meksyk, Gwatemala i Honduras).

Historia
   
W I tysiącleciu n. e. (III - IV w.) Majowie stworzyli wokół miast-państw Ticál, Copán, Uaxactún wysoką cywilizację, która wywarła wpływ na rozwój ludów sąsiednich. Około X w. z nieustalonych dotychczas przyczyn porzucili swoje siedziby i założyli w północnej części Jukatanu nowe miasta-państwa: Chichén Itzá, Uxmal, Mayapan. Po okresie hegemoni władców Chichen Itza miasta te utworzyły związek, w którym w XII w. przewagę zdobył Mayapan.

W XV w. został zdobyty i zniszczony przez zbuntowane miasta. Długotrwały okres walk wewnętrznych doprowadził do upadku dawnej ich świetności. Przybycie Hiszpanów do Ameryki w XVI wieku uczyniło wielkie spustoszenie w państwie i kulturze Majów.

Miasta-państwa
   
Na czele miast-państw stał ahau, czyli król. Poszczególnymi miastami, wioskami albo grupami wiosek zarządzali sahalob (gubernatorzy). Wywodzili się oni z panującej rodziny królewskiej lub lokalnej arystokracji, byli jednocześnie kapitanami wojsk.

Miasta Majów były centrami ceremonialno-kultowymi, liczba ich mieszkańców - głównie przedstawicieli warstwy kapłańskiej i arystokratycznej - nie była wielka. Rzemieślnicy i rolnicy zamieszkiwali peryferia, osiedla i wioski wokół centrów kultowych. Miasta zorganizowane były w luźne federacje lub ligi miast.

 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Ego i umysł - czyli zarząd firmy CZŁOWIEK sp. z o.o.

W celu przybliżenia praktycznego znaczenia ego przedstawiona jest metafora ego, jako menadżera w przedsiębiorstwie nas samych, oraz jego zmagania z nauką zaufania i delegacji do podwładnych, jakimi w jego pojęciu są intuicja i ciało. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza na luty 2020

Styczniowe stellum w znaku Koziorożca zdążyło przewalić się przez świat w postaci serii wstrząsów. Przed nami kolejne odsłony tego dramatu. Co z Bliskim Wschodem, co z epidemią grypy w Chinach, politycznymi i ekonomicznymi konsekwencjami zawirowań w Państwie Środka oraz co w kraju przed wiosennymi wyborami prezydenckimi? Zapraszam do lektury prognozy na luty 2020.
więcej »