Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Sztuka Podróże

Święte miejsca - Kambodża

Autor siristru, 02.10.2010

Architektonicznie, można wyróżnić następujące części składowe stylu:

- ogival, wieże w kształcie pąka lotosu
- półgaleryjki poszerzonych przejść
- osiowe galerie łączące ogrodzenie
- krzyżujące się tarasy, które znajdują się wzdłuż centralnej osi świątyni.

Większość widocznej przestrzeni to bloki piaskowca. Lateryt został użyty na zewnętrzne mury i ukryte, wewnętrzne części kompleksu. Nie zidentyfikowano jeszcze sposobu łączenia bloków, jednak przypuszcza się, że użyto żywicy lub wapna gaszonego. Jednak część kompleksu została zniszczona, rozkradziona lub poddała się upływowi czasu. Między innymi pozłacany stiuk na wieżach, niektóre pozłacane figury na płaskorzeźbach, drewniane kasetony sufitowe i drzwi. Powszechnym motywem dekoracyjnym są devata (lub apsara, czyli bóstwa), płaskorzeźby, girlandy i sceny narracyjne. Rzeźby są konserwatywne w formie, bardziej statyczne i mniej wdzięczne niż wcześniejsze prace.

Kompleks

  
Angkor Wat, jest rzadką mieszaniną świątyni-góry (tradycyjnego projektu imperialnych świątyń), późniejszego planu koncentrycznych galerii i wpływom architektonicznych z Orissy i Chola z tamilskiego Nadu w Indiach. Świątynia jest odwzorowaniem góry Meru, domostwa bogów. Pięć wież symbolizuje pięć szczytów góry a mury i fosa - przestrzeń i ocean.

Dostęp do części świątyni malał wraz ze wzrostem wysokości. Świeccy wyznawcy mogli wstąpić tylko na najniższy poziom.

Podobnie jak większość khmerskich świątyń, Angkor Wat jest zorientowany bardziej na zachód niż na wschód. Glaize i George Coedes, sugerują, że takie usytuowanie może być uzasadnione tym, że król Suryavarman pragnął by kompleks stał się jego świątynią-grobowcem. Potwierdzają to płaskorzeźby, które podążają w stronę przeciwną ruchowi wskazówek zegara - sanskr. prasavya - czyli odwrotnie niż zazwyczaj. Bramińskie obrzędy odbywały się w odwrotnym porządku podczas pochówków. Archeolog Charles Higham, w swych pracach, opisuje pojemnik odkryty w środkowej wieży, który mógł być urną. Jednak Freeman i Jacques, odnotowują, że kilka innych świątyń w Angkorze, odchodzi od powszechnej wschodniej orientacji. Dodają także, że usytuowanie kompleksu może być spowodowane poświęceniem jej Wisznu, który był związany z zachodem
 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

8 prostych kroków do szczęścia według Buddy

Wiele rzeczy, które powinny nas czynić szczęśliwymi, w rzeczywistości stanowi źródło cierpienia. Autor Medytacji buddyjskich tym razem wskazuje najprostszą drogę do szczęścia, którą można osiągnąć dzięki 8 prostym krokom. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza wideo na wrzesień 2020

O drugiej fali epidemii covid-19, białoruskim przebudzeniu, układzie latawca na pełni Księżyca, horoskopie zaprzysiężenia prezydenta Dudy i innych ciekawych wydarzeniach w prognozie wideo na wrzesień 2020.
więcej »