Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Filozofia i religia

Przyjaciel

Autor Nityabandhu, 30.09.2010

Prawdy przekazywane przez Buddę wielu z nas wytyczają ścieżkę lub przecierają szlaki na drodze życia. Przedstawiamy prawdy Buddy o przyjaźni. A jak Ty postrzegasz tą relację?

Przyjaciel i wieloletni osobisty asystent Buddy o imieniu Ananda zwrócił się doń pewnego razu mówiąc, że połowa życia duchowego to kalyana mitrata (określana mianem przyjaźni duchowej czy też pięknej przyjaźni). Budda odparł: „Co ty mówisz Anando, co ty mówisz? To całe życie duchowe, a nie jedynie jego połowa.”

Przyjaciele Zachodniej Wspólnoty Buddyjskiej starają się wziąść sobie słowa Buddy do serca.Jeśli chcemy podążać ścieżką buddyjską, to będziemy potrzebować ludzi, od których moglibyśmy się czegoś nauczyć. W szczególności oczywiście tych bardziej od nas doświadczonych, ale potrzebujemy też przyjaźni z praktykującymi znajdującymi się na naszym poziomie. Dają nam one wspaniałą szansę (oczywiście nie jedyną) rozwijania w sobie szczodrości, życzliwości, cierpliwości oraz wyrozumiałości dla innych.

„Przyjaciele” wysoko cenią sobie sztukę efektywnej i otwartej komunikacji, głęboką przyjaźń między praktykującymi, ale także starają się wyciągać pomocną rękę oraz obdarzać przyjaźnią mniej doświadczonych od siebie.

Krótki wykład o przyjaźni w życiu Buddy i w buddyzmie.

Gdyby spytać ludzi, jakie mają skojarzenia z buddyzmem, pewnie w pierwszej trójce pojawiła by się medytacja, medytujący Budda, może uśmiech Dalaj Lamy. Przyjaźń nie znalazłaby się pewnie w pierwszej setce tych skojarzeń. Tutaj możesz ściągnąć lub posłuchać krótkiego wykładu (13min) , w którym Nityabandhu mówi jednak, że przyjaźń to samo serce buddyzmu, cytuje na poparcie tego Buddę i pokazuje, że pod tym względem Arystotelesowi też niedaleko do buddyzmu…
 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Medytacja dla początkujących Stephanie Clement

Czy wiesz, jak w łatwy sposób sprawić, aby twój umysł był bardziej skoncentrowany? Jak nauczyć się skupiać uwagę i widzieć wyraźniej cele, które chcesz osiągnąć? Czy istnieje metoda na skuteczne obniżenie poziomu stresu? Odpowiedź na te i podobne pytania mieści się w jednym słowie: medytacja. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza na październik 2019

Półkrzyż na pełni Księżyca, widowiskowa opozycja na nowiu, nadciągający kryzys ekonomiczny oraz polskie wybory do parlamentu. Zapraszam do lektury prognozy na październik 2019.
więcej »