Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Psychotronika Filozofia i religia

Ograniczenia racjonalizmu

Autor Krystian Defer, 23.07.2010

Piszę ten tekst świadomie, aby rozbudzić u Ciebie, Drogi czytelniku, pierwiastek sceptycyzmu do tego, co jest sednem naszej współczesnej cywilizacji, czyli do racjonalizmu. Otóż może nie zdajesz sobie z tego świadomie sprawy, ale współcześni ludzie tak mocno zawierzają nauce, technice czy racjonalizmowi, iż myślą, że nie ma takiej sprawy, z którą nauka nie uporałaby się prędzej lub później.

Jednak w rzeczywistości nie jest tak prosto. Są jednak w życiu kwestie, z którymi racjonalizm nadal przegrywa i będzie zawsze przegrywał.
 
Zacznijmy od matematyki. Matematyka swe źródło ma oczywiście w arytmetyce liczb naturalnych. Gdy nasi przodkowie liczyli na palcach owce w stadzie, to po raz pierwszy zaczęli uprawiać matematykę.
 
Gdzie tu jakieś ograniczenia, spytasz przytomnie? Otóż są. I pierwsi odkryli je starożytni Grecy. Wydawało im się już wtedy, i sporo mieli w tym racji, iż rzeczywistość fizyczna manifestuje się w świecie liczb. Była to koncepcja, którą pierwszy wprowadził Pitagoras. Lecz to właśnie już starożytni Grecy odkryli, że istnieją pewne liczby, których nie można przedstawić za pomocą ułamka. Dziś te liczby nazywamy niewymiernymi. I w czym rzecz? Otóż nie można w żaden sposób podać wartości, konkretnej wartości, żadnej liczby niewymiernej. Oto pierwsze ograniczenie racjonalizmu. Owszem można takie liczby nazwać- na przykład liczba π- ale wartości konkretnej tej liczby nie można podać, można jedynie podać pewne przybliżenie. I tak π ≈ 3,14, czyli jest to stosunek długości obwodu okręgu do jego średnicy. Dzisiaj na przykład wiadomo, że liczb niewymiernych jest więcej niż wymiernych. Moc liczb niewymiernych to continuum. Moc liczb wymiernych to Alef 0. Otóż continuum to więcej niż Alef 0, choć są to liczby określające moce zbiorów nieskończonych.
 
Istnieją w logice również także pewne zdania, które określa się paradoksami, a które opierają się nawet dzisiaj wyjaśnieniu, czy ocenie logicznej. Słynny jest tak zwany paradoks kłamcy. Ma on różne postacie, czasami diametralnie różne. Ja posłużę się taką formą tego paradoksu. Przypuśćmy, że znamy jakiegoś Greka, nazwijmy go Aleksandrem. Otóż niech zdarzy się tak, iż Aleksander powie: wszyscy Grecy to kłamcy. Nie da się racjonalnie rozwikłać tego paradoksu. Jeśli Aleksander mówi prawdę, to kłamie, a jeśli kłamie to mówi prawdę. Zupełne zapętlenie. Takich paradoksów Grecy zebrali dość sporo. Szczególnie niejaki Zenon z Elei był znany ze swych zdań, będących paradoksami.
 
Zróbmy teraz pewien przeskok prawie do współczesności. Otóż w pierwszej połowie XX w. niejaki Kurt Gödel przedstawił nauce kilka twierdzeń, znanych jako twierdzenia o niezupełności, w których udowodnił, iż w systemach aksjomatycznych opartych o arytmetykę liczb naturalnych oraz logikę klasyczną istnieją takie zdania (twierdzenia), nazwijmy je sensowne lub normalne, których nie można sfalsyfikować lub udowodnić językiem tych systemów. Mamy więc kolejne ograniczenie dla racjonalizmu. Z twierdzeń Gödla wynika, iż zawsze istnieją w takich systemach zdania (żadne tam paradoksy, tylko sensowne zdania), które nie poddają się osądowi logicznemu.
 
A ponieważ rzeczywistość fizyczna przejawia się nam w systemach, modelach matematycznych, opartych na logice klasycznej i zawiera ona koncepcję arytmetyki liczb naturalnych, wynika stąd choćby tylko teoretycznie jawny wniosek, że mogą istnieć zjawiska, które nie poddadzą się procesowi analizy logicznej dedukcji lub indukcji, będą dla nas na zawsze tajemnicą nierozwiązalną.

 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Medytacja dla początkujących Stephanie Clement

Czy wiesz, jak w łatwy sposób sprawić, aby twój umysł był bardziej skoncentrowany? Jak nauczyć się skupiać uwagę i widzieć wyraźniej cele, które chcesz osiągnąć? Czy istnieje metoda na skuteczne obniżenie poziomu stresu? Odpowiedź na te i podobne pytania mieści się w jednym słowie: medytacja. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza na grudzień 2019

Ingres Jowisza w Koziorożca, uściślająca się koniunkcja Saturna z Plutonem oraz półkrzyż znaków zmiennych. Zapraszam do lektury prognozy na grudzień.
więcej »