Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Terapie Naturalne i Zdrowie

Moc Amazonii

Autor Katarzyna Szymańska, 10.06.2010

Amazonia jest dla wielu ludzi symbolem tajemniczej potęgi natury. Dżungla Amazońska jest ogromna i niebezpieczna. Jest to najbogatsze biologiczne siedlisko milionów roślin, zwierząt i owadów. Wśród roślin są silnie trujące, ale też takie, o których mówi się, że posiadają moc uzdrawiania.

Przeciętnemu Europejczykowi Dżungla Amazońska kojarzy się z gąszczem drzew, plątaniną lian i wszechobecnym krzykiem małp i papug. Dżungla jest tajemnicza i niebezpieczna. Mieszkają tam jaguary, anakondy i jadowite pająki czyhające na życie każdego, kto odważy się wedrzeć głębiej w ten tropikalny las. Noc sprawia, że dżungla i rzeka wydają się jeszcze bardziej niedostępne i groźne. I rzeczywiście - wyjść w nocy samotnie do dżungli to skazać się na pewną śmierć. Niebezpieczeństwo czai się wszędzie. Atak jaguara, czy anakondy nie zdarza się często, za to na każdym kroku spotyka się śmiertelnie jadowite nocne mrówki, albo małe - około 20 centymetrowe węże, których ukąszenie zabija w kilka sekund.


Aby obejrzeć prawdziwą puszczę należy dostać się z Rio de Janeiro lub Sao Paulo do Manaus - stolicy stanu Amazonia. Manaus leży prawie na równiku, nad rzeką Rio Negro. Dziesięć kilometrów stąd czarne wody Rio Negro spotykają się z żółtymi wodami Solimoes i płyną obok siebie nie mieszając się na odcinku kilku kilometrów. To niezwykłe zjawisko jest spowodowane różnicą gęstości i temperatury wód obu rzek. Ktoś, kto widział to miejsce tylko na zdjęciach nie jest sobie w stanie wyobrazić, jakie wrażenie wywiera zobaczenie tego fenomenu w naturze.

Kauczukowa metropolia

Manaus przeżywało swój rozkwit w czasie boomu kauczukowego, który miał miejsce pod koniec XIX wieku. O dawnej świetności miasta świadczą liczne, dziś już nieco podniszczone, pałacyki oraz najcenniejszy zabytek Teatro Amazonas - teatr operowy w stylu włoskiego renesansu. Odnowiony starannie kilka lat temu budynek jest dziś jedną z głównych atrakcji turystycznych Manaus. Chodząc po pięknie zdobionych salach słyszy się prawie szelest eleganckich sukni i zapach cygar. Trudno sobie wyobrazić ten przepych w mieście, będącym bramą do dżungli. W tamtych czasach bogactwo baronów kauczukowych było naprawdę wyjątkowe. Mieli oni, ponoć, tak dużo pieniędzy, że brudną odzież i bieliznę w obawie, iż zaszkodzi jej miejscowa woda, wywozili statkami do Europy, gdzie była prana.

Jak dawniej życie miasta koncentruje się wokół rzeki. W okolicznych wodach odławia się duże ilości ryb, które trafiają na bazar. Stąd są przewożone do miejscowych sklepików lub po zamrożeniu do bardziej odległych miast. Można obejrzeć w porcie łodzie wypełnione setkami świeżo odłowionych okazów tutejszych ryb, w tym jedną z największych, żyjących w rzekach - piraruku, której waga może dochodzić do 150 kg.

Manaus, to jedynie przedsionek dżungli, miejsce skąd w dalszą podróż wyrusza się statkiem w górę Rio Negro. Wyprawie towarzyszy miejscowy przewodnik - Caboclo (miejscowa ludność mieszkająca nad rzekami, potomkowie Indian i Portugalczyków). Po czterech godzinach rejsu statek zawija do specjalnie wybudowanego dla turystów ośrodka Acajatuba. Jest on położony 100 km od Manaus, w Puszczy Amazońskiej. Na turystów czekają tu drewniane, kryte palmowymi liśćmi bungalowy i restauracja w tym samym stylu. Stałą ozdobą ośrodka są kolorowe papugi. Ogromne pająki zawieszone na ścianach przypominają, że to naprawdę tropikalna dżungla.
 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               

Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Trzecia zasada szamańska MAKIA

W języku hawajskim słowo makia znaczy tyle, co: motto, cel; celować lub dążyć, skoncentrować się na. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza wideo na czerwiec 2021

Zaćmienie Słońca, półkrzyż znaków kardynalnych oraz inne ważne astrologiczne zdarzenia. Czy wróci pandemia, co zapowiada Jowisz w znaku Ryb? Zapraszam do obejrzenia prognozy astrologicznej na czerwiec 2021.
więcej »