Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Duchowy Rozwój

Jak pracować z energią? - cz. 1

Autor Paweł Karwat, 29.09.2017
                                   Jak pracować z energią? - cz. 1


Praca z energią to bardzo popularny temat, i bardzo dobrze. Brakuje nam naukowej refleksji nad różnego rodzaju metodami uzdrawiania i jasnowidzenia. Ludzie trafiają na hochsztaplerów, ryzykują zdrowiem i życiem. Powiedzmy prawdę: bioenergoterapia, naturoterapia w większości (poza zielarstwem, masażami) nie znajduje oparcia w nauce.
Nauczyciele bioenergoterapii i radiestezji powinni mówić ludziom prawdę: nie ma czegoś takiego, jak “egzaminy państwowe”. Państwo nie nobilituje wspomnianych metod i w ogóle psychotroniki. Istnieją tylko porozumienia na poziomie izb rzemiosł, które są organizacjami samorządowymi, zrzeszającymi cechy rzemieślnicze. Nie są to jednak pod żadnym pozorem jednostki naukowe.
Wróżbici także mają numer zawodowy i gdyby chcieli, mogliby stworzyć tego rodzaju “egzaminy państwowe”, na jakie powołują się radiesteci, biomasażyści i bioenergoterapeuci, gdyby tylko tworzyli swoje cechy i dogadali się z izbami.
Nauka nie zajmuje się szeroko pojętą psychotroniką, co naraża praktykującego, jak i klienta na wielkie, nierzadko najwyższe ryzyko.
W taki sam sposób przekazuje się wiedzę do osobistej praktyki, jak usługi - bez naukowego oparcia. Powinniśmy jednakże sami, we własnym zakresie, wprowadzić metodę naukową do własnej pracy, przede wszystkim z racji bezpieczeństwa, a po drugie skuteczności.
Na czym metoda naukowa w ogóle polega? Metoda naukowa sprowadza się do dwóch aspektów: oglądu i opisu.
W metodzie naukowej nie ma wiary - tym m.in. nauka różni się od religii. Nie ma uznawania autorytetów. Do wszystkiego dochodzi się przez eksperyment. Poza tym eksperyment ten musi dać się opisać w języku intersubiektywnie komunikowalnym, czyli zrozumiałym dla innych.
Metoda naukowa pozwala na powtarzanie wielokrotne doświadczeń i dochodzenie do tych samych odkryć przez wiele podmiotów poznających. Nauka nie jest zarezerwowana tylko dla wybitnych jednostek.
Znaczy to, że wszystko musi zostać odtajnione, nie ma tu miejsca na misterium, na indywidualne objawienia i twierdzenia bez pokrycia.
Powinniśmy posługiwać się takimi metodami pracy z energią, które może zastosować każdy i dojść do tych samych wyników, co my. Tylko tak tworzy się naukę.
Nie musimy zakładać od razu instytutu, żeby posługiwać się metodą naukową. Psychotronika powinna to zrobić, jako że znajduje w swoim składzie rzemiosła - ba, musi na dłuższą metę, jest to wymóg przede wszystkim sumienia. My jednak, jako ezoterycy, idący własną ścieżką, także korzystać możemy z oglądu i opisu.
Na podstawie własnych doświadczeń stwierdzam, że dojdziemy dużo dalej, niż opierając się na wierze, przeczuciach, dogmatach lub autorytetach - prawdę mówiąc nie wiem czy dokądkolwiek można dotrzeć idąc stworzoną przez nie drogą, poza górami problemów.
Metoda naukowa stanowi dorobek ludzkości, zawdzięczamy ją m.in. starożytnym Grekom - Talesowi, Sokratesowi, Platonowi i Arystotelesowi. Każdy ma prawo korzystać z tego dziedzictwa kulturowego, a nawet więcej - powinien, jako że bez metody naukowej pozostaje nam tylko chaos i konieczność bicia pokłonów autorytetowi.
Jak postępować w praktyce?
dobierać ćwiczenia wolne od religijnych i podobnych wtrętów (bez dogmatów w postaci istnienia istot wyższych itd.)
prowadzenie dziennika
tworzenie grup praktykujących te same metody, wspólna weryfikacja, wymiana doświadczeniami
unikanie szkoleń, kursów, medytacji, seminariów, gdzie głosi się ćwiczenia nienaukowe, wymagające wykonywania rytuałów, przyjmowania czegoś na wiarę, modlitw do mistrzów (żyjących lub nieżyjących), uznawania jakiejś hierarchii (np. uczeń-mistrz) - w nauce relacja ta ma nie-autorytarny, a czysto techniczny sens, w odróżnieniu od pospolicie rozumianego związku ucznia-wyznawcy z guru
zachowywanie zawsze krytycyzmu i sceptycyzmu (sceptyk - klasyczny, grecki - to nie ktoś, kto neguje, jak dzisiaj się rozumie, ale kto opiera swoje przekonania na doświadczeniach, nie zaś snuciu teorii)

===
Autor zaprasza na sesje uzdrawiania na odległość (zdrowie, dziedziny życia), hunę, szkolenia online, zakup ebooków: www.AkademiaHuny.pl, www.Psychotronet.pl
 

 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                           


  


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeniLiczniki

Ezoter poleca artykuł

Unikać twierdzeń - po prostu patrzeć

Jedną z wad masowego systemu myślenia, który istnieje poza Naturą i wbrew naturalnemu doświadczeniu, jest tendencja do wydawania sądów, czyli tworzenia twierdzeń. Na twierdzeniach opiera się cała nauka. A na czym opiera się twierdzenie? To oczywiste, że ostatecznie na doświadczeniu. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza na styczeń 2019

Nowy rok zaczynamy dwoma ważnymi zaćmieniami - Słońca i Księżyca oraz ciężkim półkrzyżem na pełni. Wygląda na to, że czekają nas duże i niezbyt przyjemne zawirowania. O tym, co nas czeka w styczniu pisze nasz astrolog Piotr Gibaszewski w swojej prognozie na styczeń 2019.
więcej »