Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Terapie Naturalne i Zdrowie

Zdrowie i uroda z Ayurvedą

Autor Ryszard Skarbek, 30.04.2010

Wg Ayurvedy, najstarszej medycyny naturalnej pochodzącej z obszaru Indii i Sri Lanki, ciało i psychika są ze sobą ściśle połączone. O tym jak zadbać o równowagę między tymi dwoma obszarami dowiesz się z poniższego artykułu.

W dzisiejszych czasach nie jest to już zbyt odkrywcze stwierdzenie. Niemniej jednak sposób, w jaki Ayurveda traktuje to wzajemne połączenie jest szczególny. U jej podstaw bowiem leży fundamentalne założenie, że wszystko na tym świecie objawia się jako różnorakie formy tej samej energii. Co ciekawe, to fundamentalne założenie poczynione ponad 5 000 lat temu jest zgodne z teorią względności Einsteina i jego sławnym równaniem E=mc2. Równanie to oznacza m.in., że potocznie przez nas rozumiana materia, jest odpowiednikiem, lub raczej, ekwiwalentem energii.

Wg Ayurvedy, zarówno stres (czynnik psychiczny), jak i np. niewłaściwe odżywianie (czynnik fizyczny) są przyczyną odkładania się toksyn w naszym organizmie. W wyniku tego nasze komórki tracą swą naturalną zdolność oczyszczania się i samoregulacji. To z kolei sprawia, że tracimy odporność i zaczynamy chorować. W zależności od typu organizmu i stanu nierównowagi jesteśmy narażeni na choroby związane nie tyko z ciałem (np. choroby stawów, serca, czy też innych organów wewnętrznych), ale również te, które związane są z naszą psychiką: różnego rodzaju lęki, depresje, bezsenność, zmiany nastrojów, wybuchy agresji, nerwice. Dopóki nie powróci całościowa równowaga psychofizyczna, organizm nie będzie w stanie pozbyć się toksyn. Będziemy pozbawieni energii, chęci do życia, radości. Możemy mieć problemy ze skórą, odczuwać ból w różnych częściach ciała, cierpieć na bezsenność lub apatię. Lekceważenie tych pierwszych sygnałów braku równowagi może z czasem doprowadzić do rozwinięcia się poważnych chorób.

Co ciekawe, wg Ayurvedy każdy z nas stanowi niepowtarzalną indywidualność. Wiąże się to zarówno z pewnym kodem komórkowym, który stanowi naszą fizyczną wizytówkę w momencie przyjścia na ten świat, jak również z indywidualną historią naszego życia. Dlatego też w filozofii Ayurvedy nigdy nie usłyszymy o np. jedynie słusznej diecie. Tutaj bowiem to, co służy jednej osobie, może szkodzić innej.

Stąd też tak ważny element całej terapii Ayurvedyjskiej stanowi pierwsza wstępna konsultacja. Każdy odpowiednio wykształcony terapeuta nie zacznie jakiegokolwiek masażu bez wstępnej diagnozy naszego aktualnego stanu psychofizycznego. Diagnoza opiera się przeprowadzeniu kompleksowego wywiadu, jak również na badaniu pulsu oraz ucisku odpowiednich punktów na naszym ciele. Na podstawie pulsu można ustalić, jakim jesteśmy typem psychofizycznym, i w związku z tym, na jakie choroby jesteśmy szczególnie podatni. Co ciekawe, Ayurveda rozróżnia wiele rodzajów pulsu i dzięki temu możliwe jest wstępne zdiagnozowanie pracy głównych organów naszego ciała. Na podstawie ucisku poszczególnych punktów ciała można z kolei sprawdzić blokady w naczyniach krwionośnych i limfatycznych, jak również blokady systemu nerwowego i kanałów energetycznych. Ten całościowy wywiad i pierwszy bezpośredni kontakt z nami daje terapeucie Ayurvedyjskiemu dość kompleksowy obraz naszego aktualnego stanu. To z kolei jest podstawą do stworzenia indywidualnego programu terapii: np. zalecenia cyklu masaży i kąpieli ziołowych, aplikacji ziół oczyszczających i leczniczych, czy też odpowiedniego doboru diety.
 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               

Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

WESPRZYJ UZDRAWIAJĄCĄ ENERGIĘ TWOJEGO CIAŁA

W medycynie chińskiej naturalna, uzdrawiająca energia ciała określana jest mianem chi, w homeopatii zaś jest to Siła Witalna, ożywiająca ciało, siłę życiową, która nim porusza, oraz ducha, dzięki któremu nie jest ono po prostu martwym organizmem. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza wideo na czerwiec 2021

Zaćmienie Słońca, półkrzyż znaków kardynalnych oraz inne ważne astrologiczne zdarzenia. Czy wróci pandemia, co zapowiada Jowisz w znaku Ryb? Zapraszam do obejrzenia prognozy astrologicznej na czerwiec 2021.
więcej »