Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Kuchnia

Czy dziecko może zostać wegetarianinem

Autor mgr Anna Kłosińska, specjalista ds. żywienia, 04.04.2010

 
Powszechnie uważa się, że w codziennym menu malucha nie może zabraknąć dań mięsnych. Tymczasem ani cielęce klopsiki, ani też kanapki z szynką nie są niezbędne w jego diecie. Tajemnica tkwi wyłącznie w prawidłowo skomponowanym jadłospisie
.
 
Jeśli odpowiednio dobierzesz produkty pochodzenia roślinnego, bez obaw będziesz mogła zdrowo i smacznie karmić małego wegetarianina.

By nie zabrakło białka...

Większość warzyw i owoców nie ma tak pełnowartościowego białka, jak mięso (czyli zawierającego wszystkie niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu aminokwasy - budujące go "cegiełki"). Są jednak takie rośliny, które w dużym stopniu mogą je zastąpić.

Najcenniejszym roślinnym źródłem białka są warzywa strączkowe, zwłaszcza soczewica. Jest nie tylko lekko strawna, ale także niezwykle bogata w składniki mineralne i witaminy: A, B1, B2, B12, C i E. Na uwagę zasługuje również soja, która zawiera witaminy z grupy B oraz wiele makro- i mikroelementów. Z warzyw strączkowych można przyrządzać smaczne - i niemal równie wartościowe jak mięsne - pasztety, pasty, pierogi, zapiekanki, gulasze oraz zupy.

Maluchom smakują również desery i serki z sojowego tofu. Gotowe zaś napoje sojowe, np. o smaku czekoladowym, truskawkowym lub waniliowym, także mogą stać się doskonałym dodatkiem do śniadań i kolacji. Zanim jednak zaczniemy przygotowywać jakiekolwiek dania z soczewicy, soi, fasoli czy grochu, ziarna powinniśmy odpowiednio przygotować - wypłukać z nich substancje utrudniające trawienie. W tym celu zalewamy ziarna letnią wodą przynajmniej na kilka godzin, a następnie odcedzamy. Potrawy z roślin strączkowych najlepiej podawać dziecku z kaszami (gryczaną, jaglaną i jęczmienną), brązowym ryżem, a nawet z gotowanymi ziarnami pszenicy. Dodawajmy do nich oleje roślinne, zwłaszcza te tłoczone na zimno, które zawierają cenne kwasy tłuszczowe i witaminy.
 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Czy wiesz, że jelenie umierają na zawał mięśnia sercowego?

Wszystkie choroby miały pochodzenie kon?iktowe i wszystkie były zarządzane przez mózg. Mózg jest sługą, nie panem. Naucz się wydawać dobre rozkazy, znajdować dobre rozwiązania i daj kierownictwo temu, co jest właściwe w Tobie, a będziesz dobrze prowadzony. - Dr Gérard Athias »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Walka o energię - astrologiczny webinar na maj

O tym, co będzie głównym polem rywalizacji, walki, potrzeb, pragnień i zmagań. Co będzie wyzwalać największe tęsknoty i namiętności w nadchodzącej Erze Wodnika? Walka o energię...
więcej »