Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Terapie Naturalne i Zdrowie Sylwetki

Pozbywajmy się codziennych napięć - wywiad z masażystą Przemysławem Buczkiem.

Autor Natalia Toczek, 19.07.2014
Pozbywajmy się codziennych napięć!

mgr Przemysław Buczek – dyplomowany masażysta, swoją wiedzę praktyczną i teoretyczną zdobywał w Szkole Policealnej Integracyjnej Masażu Leczniczego nr 2 w Krakowie. Posiada praktykę zawodową w masażu leczniczym.

Ukończył kursy m.in.:

funkcjonalnej terapii manualnej wg Mulligana, cz. A, B, C, Taping Concepts, masażu tkanek głębokich, techniki energizacji mięśniowej, uwalniania tkanek miękkich, masażu tajskiego i indonezyjskiego, masażu relaksacyjno-modelującego opartego na ruchu Tai-Chi, masażu gorącymi kamieniami.

Prowadzi również szkolenia z masażu klasycznego oraz masażu gorącymi kamieniami.

1. Czym według Pana charakteryzuje się dobry masażysta?
Wiele czynników wpływa na to, czy ktoś jest dobry, przeciętny czy słaby w tym zawodzie. Ogromne, a zarazem podstawowe znaczenie ma wiedza. Samo ukończenie szkoły masażu, czy jakiegoś kursu masażu klasycznego daje pewne podstawy. Aby z powodzeniem pracować  w tym zawodzie trzeba też ciągle się doskonalić, robić dodatkowe szkolenia, czytać literaturę przedmiotu. Jednak nic nie uzupełni naszej wiedzy tak, jak codzienna praca z pacjentem, która wzbogaca nas o nowe doświadczenia i informacje. Kolejną ważną rzeczą jest umiejętność przełożenia wiedzy teoretycznej na praktykę. Dobry terapeuta powinien każdego traktować indywidualnie, gdyż nie da się pracować schematami. Dodatkowymi cechami, którymi powinien charakteryzować się masażysta są przede wszystkim: sumienność, kultura osobista, swego rodzaju upór i pokora. Sumienności chyba nie trzeba bliżej opisywać - solidne wykonywanie swoich obowiązków jest bardzo istotne z punktu widzenia konsumenta, zwłaszcza w sferze usług. Kultura osobista to bezapelacyjnie fundamentalna sprawa, zwłaszcza gdy w naszej pracy mamy bezpośredni, fizyczny kontakt z innymi ludźmi, którzy wymagają naszej wyjątkowej uwagi i opieki. Niekiedy terapeuta musi wykazywać się dużą cierpliwością i pokorą, pokłady których warto w sobie mieć. Mówiąc o uporze mam na myśli sytuację, w której w danym przypadku stosujemy pewną terapię, ale ona jednak nie działa lub nie przynosi oczekiwanych efektów. Wtedy trzeba zacząć „szukać”, sprawdzać, co może pomóc i jak możemy osiągnąć sukces. Chcę jednak zaznaczyć, że bez wiary pacjenta w powodzenie naszych działań, ciężko uzyskać zamierzony rezultat. Dobry terapeuta ma sukcesy, ale nie może spoczywać na laurach. Powodzenie w jednym przypadku, nie musi oznaczać, że będzie tak w każdym, nie należy popadać w rutynę. Trzeba mieć otwarty umysł i myśleć – to jest niezwykle istotne.

2. Na czym polega masaż gorącymi kamieniami?
Masaż gorącymi kamieniami wykonywany jest za pomocą specjalnych kamieni bazaltowych, które świetnie kumulują ciepło. Do zabiegu wykorzystuje się również elektryczny podgrzewacz oraz olejek do masażu. Masaż może być zabiegiem częściowym (np. samego kręgosłupa) lub całościowym. Sam zabieg polega na wykonaniu masażu, podczas którego w dłoniach trzymamy kamienie rozgrzane do około 60 stopni Celsjusza. Odpowiedni dobór technik, chwytów oraz tempa pracy pozwala na wykonaniu miłego w odczuciu zabiegu bez dyskomfortu poparzenia czy „przypieczenia” kamieniem  naszych klientów. Dzięki temu zabiegowi osoba masowana wycisza się, a ciało głęboko relaksuje. Wbrew pozorom działanie tego masażu ma wpływ na wiele tkanek i układów, chociażby na mięśnie, skórę, układ krwionośny, czy układ nerwowy. Więc jego znaczenie dla organizmu jest spore, nie tylko powierzchownie relaksujące.

3. Czy masaż gorącymi kamieniami pomaga na jakieś schorzenia?

Ogólnie rzecz ujmując obecnie masaż gorącymi kamieniami traktowany jest głównie jako zabieg relaksacyjny. Jednak jego działanie mechaniczne (ucisk na tkanki) i termiczne (ciepło) ma duży wpływ na ciało człowieka. Już wcześniej wspomniałem, że masaż ten wpływa na tkanki i układy. Jak wiadomo ciepło leczy, więc i ten zabieg działanie lecznicze niewątpliwie ma. Z tego co wiem robiona badania kliniczne pod kątem wpływu masażu gorącymi kamieniami na leczenie fibromialgii, czyli uogólnionego bólu mięśniowego z charakterystycznymi punktami bolesnymi. Stwierdzono pozytywne oddziaływanie tego zabiegu na tę chorobę. W innego rodzaju dolegliwościach nie słyszałem o badaniach, więc ciężko z dużą pewnością mówić o innych schorzeniach. A z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że wykonując u pacjentów serię zabiegów przy dolegliwościach bólowych kręgosłupa wplatam niekiedy jeden masaż gorącymi kamieniami. Raz, że jest to miłe dla pacjenta, a dwa fajnie rozluźnia napięcia mięśniowe i ułatwia dalsza pracę z tkankami.    


4. Co to jest masaż leczniczy i co go charakteryzuje?

Generalnie najprościej masażem leczniczym można nazwać zabieg wykonywany u pacjenta, który ma rozpoznaną jakąś chorobę lub jest w okresie rekonwalescencji po urazie w obrębie narządu ruchu. Oparty jest na bazie masażu klasycznego, ale można w nim wykorzystać także inne znane metody pracy z tkankami, jak masaż tkanek głębokich. Na masaż leczniczy zgłasza się osoba z konkretnymi dolegliwościami oraz wynikami badań. Na tej podstawie i po przeprowadzonym wywiadzie przyjmuje się schemat działania dla tej osoby. Po serii zabiegów, czyli po 10 lub większej ilości spotkań przypadłości powinny ustąpić lub znacznie się zmniejszyć, gdyż nie zawsze udaje się całkowicie uporać z danym problemem. Wynik leczenia nie zależy tylko od samego masażu, ale także od wielu innych czynników, jak chociażby poziomu aktywności fizycznej pacjentów, stylu życia, stresu i wielu innych.    

5. W jakim ośrodku obecnie Pan pracuje?
Obecnie wraz z kolegą prowadzimy gabinet masażu w Krakowie. Do niedawna pracowałem też w prywatnym ośrodku rehabilitacyjnym, jednak postanowiłem skupić się na prywatnej praktyce.

6. Jakie ma Pan plany zawodowe na przyszłość?
Za jakiś czas planuję rozpocząć pracę w firmie szkoleniowej i prowadzić zajęcia z masażu klasycznego. Dodatkowo też chciałbym się wybrać na studia podyplomowe, żeby nadal poszerzać swoją wiedzę w wykonywanym zawodzie.

Szanowni Państwo dbajcie o swoje zdrowie. Mamy teraz czasy, w których narażeni jesteśmy na ciągły stres, większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej i wszystkie stawy robią się sztywne, zaczynamy się krzywić i przestajemy na to zwracać uwagę, dopóki coś nie zaczyna boleć. Nawet drobna aktywność fizyczna już zapewni lepsze samopoczucie i kondycje fizyczną. No i masaż, o którym tutaj rozmawialiśmy też na pewno nikomu nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie. Przychodząc na ten zabieg nawet raz na 2 tygodnie już dajemy wytchnienie mięśniom i stawom, pozbywamy się codziennych napięć i ładujemy „akumulatory” na kolejne dni. Pozdrawiam serdecznie i zapraszam na masaż!

Kontakt: http://www.witalnosc.net/

 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                           


  


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeniLiczniki

Ezoter poleca artykuł

Ekologia ciała. Dieta przywracająca prawidłowy rytm organizmu

Donna Gates, światowej sławy autorytet z dziedziny dietetyki, opracowała Dietę Ekologii Ciała, dzięki któremu tysiącom osób udało się poprawić swój stan zdrowia. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza na styczeń 2019

Nowy rok zaczynamy dwoma ważnymi zaćmieniami - Słońca i Księżyca oraz ciężkim półkrzyżem na pełni. Wygląda na to, że czekają nas duże i niezbyt przyjemne zawirowania. O tym, co nas czeka w styczniu pisze nasz astrolog Piotr Gibaszewski w swojej prognozie na styczeń 2019.
więcej »