Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Magia Filozofia i religia

Neopogańskie zaduszki

Autor Włodzimierz Peruński, 31.10.2015

 

 

 

Neopogańskie Zaduszki – Dziady, Vetrablot, Samhain lub Hallowe’en

Od lat dziewięćdziesiątych XX wieku spotykamy się z medialnymi działaniami  postulującymi zastępowanie tradycyjnego, polskiego Dnia Wszystkich Świętych amerykańskim Hallowe’en. Nowa moda nie wszędzie znajduje zwolenników i nie chodzi tutaj tylko o przedstawicieli katolicyzmu ale także wyznawców innych religii, szczególnie neopogańskich. 
 

Jedno z najstarszych świąt europejskich poświęcone zmarłym, przypada w noc z 31 października na 1 listopada.  W tradycji celtyckiej nazywane jest w zależności od regionu: Oíche Shamhna (Irlandia), Oidhche Shamhna (Szkocja) czy Oie Houney (w języku Manx). Wszystkie te nazwy oznaczają „Noc Samhain”. Samhain (wymowa: sauiń) tłumaczy się jako „koniec lata”. Według dawnych, celtyckich wierzeń, w noc tę duchy osób, które zmarły w trakcie minionego roku oraz te, które się jeszcze nie narodziły, zstępują na ziemię. Celtowie gasili wówczas wszelkie ogniska, kaganki i pochodnie. Ich domy miały sprawiać wrażenie zimnych i niegościnnych. Na zewnątrz wystawiano żywność dla duchów a ludzie ubierali się w stare, podarte ubrania i chodzili po wsiach udając brudnych włóczęgów. 

Papież Grzegorz III przeniósł uroczystość obchodów święta zmarłych męczenników Kościoła z 13 maja na 1 listopada. W 837 Grzegorz IV ustalił aby  1 listopada stał się odtąd dniem poświęconym pamięci nie tylko męczenników, ale wszystkich świętych Kościoła katolickiego. Tym sposobem 1 listopada stał się dniem celebrowania obchodzonych wcześniej świąt ku czci zmarłych. Pogańskie zwyczaje  przetrwały jednak w nieco modyfikowanej wersji kolejne stulecia. W Irlandii podczas Oíche Shamhna wykonywano maski z brukwi, buraków, rzepy i ziemniaków, które symbolizowały dusze zmarłych. Brytyjczycy  jako pierwsi  zastąpili dawne brukwie, wydrążonymi dyniami tworząc popularny obecnie symbol święta Hallowe’en znany jako „jack-o-lantern”. Irlandzcy emigranci w Stanach Zjednoczonych rozpropagowali dawny obyczaj, w wyniku czego Wigilia Wszystkich Świętych stała się z czasem komercyjnym świętem kojarzonym obecnie z duchami, czarownicami, wampirami, wilkołakami, mumiami i innymi demonicznymi istotami kultury masowej. 
 

Słowiańskie święto dziadów zawdzięcza swoją obecną popularność Adamowi Mickiewiczowi. Choć autor przedstawił w swoim dramacie wiele autorskich wizji, wiemy, że w przeddzień Wszystkich Świętych odbywały się potajemne spotkania ludności, których zasadniczym celem było nawiązanie kontaktu z duszami zmarłych i pozyskanie ich przychylności poprzez złożenie im ofiar.  Dziady świętowano zarówno na terenie dawnej Litwy, obecnej Białorusi, Ukrainy, a także Zachodniej Polski (Podlasie, Obwód smoleński, Auksztota). Obrzędy odbywały się pod świętymi drzewami na wzgórzach, wzniesieniach, w miejscach uważanych za święte (czasem rzeczywiście przy kaplicach, które często były budowane w miejscach wcześniejszego kultu pogańskiego), przy grobach przodków, na cmentarzyskach. Dusze goszczono miodem, kaszą i jajkami. Ważnym elementem święta był ogień – palono ogniska na rozstajach, aby zabłąkanym duszom oświetlić drogę.  Palono je także na mogiłach osób, które podejrzewano, że po śmierci stawały się upiorami, by uniemożliwić im wyjście. W tym dniu wspierano żebraków ofiarowując im dary w naturze, aby modlili się za zmarłych. Wystrzegano się wielu czynności, m.in. wylewania wody po myciu naczyń przez okno (by nie oblać zbłąkanej duszy), palenia w piecu (gdyż dusze mogły tamtędy wchodzić do domu). Do dzisiaj w niektórych regionach (wschodnia Polska, Białoruś, Ukraina, część Rosji) kultywowany jest zwyczaj wynoszenie jadła, w symbolicznych dwójniakach, na groby zmarłych.
 

Opinie

(4)

Dodaj komentarz

Shiver me timbers, t 11.01.2015 06:30
~Latasha
Shiver me timbers, them's some great intnamrfioo.
I thank you humbly f 08.01.2015 12:25
~Sukey
I thank you humbly for shainrg your wisdom JJWY http://eegwcehryo.com [url=http://sefbjcxpdh.com]sefbjcxpdh[/url] [link=http://hckccrure.com]hckccrure[/link]
At last, 04.01.2015 04:28
~Lissa
At last, soenmoe who knows where to find the beef
Such an imsesprive a 03.01.2015 13:03
~Boss
Such an imsesprive answer! You've beaten us all with that!

Komentarze

Nick:

Tytuł:

Treść komentarza:

Kod z obrazka:

captcha

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca artykuł

Co to jest afirmacja?

Afirmacje to z reguły krótkie, pozytywne zdania, które są tak stworzone na poziomie świadomości, by przekonać podświadomość o innym stanie rzeczy niż jest. Afirmacje są potrzebne, by wykasować stary program i wgrać w jego miejsce nowy program, oczywiście na poziomie podświadomości. Ma to na celu poprawienie jakości życia danej osoby. Afirmacje mają na celu pobudzić pozytywne uczucia i zastąpić nimi te negatywne. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza na rok 2017 cz. 2

Prezentujemy drugą część prognozy na rok 2017 autorstwa Piotra Gibaszewskiego. W pierwszej części autor pisał o numerologicznych konsekwencjach daty roku 2017. Druga część poświęcona jest astrologicznym układom i konfiguracjom jakie będą mieć miejsce w roku 2017? Co czeka Europę, USA, oraz inne ważne kraje na świecie? Zapraszamy.
więcej »