Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Duchowy Rozwój

Profilaktyka z Reiki czyli lepiej zapobiegać niż leczyć

Autor Wojciech Usarzewicz, 04.10.2012

 

 

Profilaktyka z Reiki - czyli lepiej zapobiegać niż leczyć

Pozytywny artykuł zaczniemy krytycznym stwierdzeniem – Polacy nie dbają o siebie. A konkretniej nie dbają o swoje dobre samopoczucie dopóty, dopóki coś nie zacznie ich boleć, lub coś podejrzanego nie wyskoczy w miejscu, w którym wyskoczyć nie powinno. Rodacy nie chodzą regularnie do lekarza, nie korzystają z usług masażystów, często też nie dbają o swoją higienę i definitywnie nie korzystają regularnie z usług terapeutów alternatywnych. Tymczasem znacznie lepszym pomysłem niż leczenie choroby jest profilaktyka, czyli inaczej, zapobieganie tejże chorobie. Wychodzi taniej, co po pierwsze, a po drugie, kiedy zapobiegasz problemom, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że już z ewentualną chorobą nie będziesz musiał ryzykować spotkania niejakiego Dr House'a, który lecząc Twoje nerki, zniszczy Ci wątrobę. Rzecz jasna, nie ma co generalizować, a także nie ma też co twierdzić, że jesteśmy jedynym tak niedbającym o siebie narodem, ale prawda wciąż pozostaje nieprzyjemnym faktem – Polacy nie dbają o siebie.

A nawet jeśli już Polacy dbają o swoje zdrowie fizyczne, to zapominają o dwóch istotnych elementach dobrego samopoczucia, popularnie określanego mianem „wellness” - zapominają o higienie duchowej i o równowadze energetycznej. Tymczasem te dwa elementy, obok wielu innych czynników takich jak zdrowa dieta, dobra kondycja fizyczna a w końcu „emocjonalny luz”, są niezbędne dla zdrowego i szczęśliwego życia – czyli tego, co jest poszukiwane przez coraz większą ilość osób nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Istnieje wiele sposobów na dbanie o higienę duchową oraz o równowagę energetyczną, a jednym z takich sposobów są zabiegi wykonywane metodą Reiki.

Dziś chciałbym więc po krótce opowiedzieć o profilaktyce z Reiki, bowiem choć praktycy w Polsce często sugerują, żeby Reiki stosować jako dodatek do tradycyjnego leczenia, to ja jednak stwierdzam, że lepiej jest zapobiegać, niż potem leczyć – bo to właśnie profilaktyka zawsze powinna mieć pierwszeństwo. Jeśli będzie dobra, to nie będziemy musieli się później leczyć.

Definicja problemu

Zanim zacznę przekonywać do korzyści płynących z regularnych zabiegów Reiki, wpierw trzeba wytłumaczyć, czym jest higiena duchowa i równowaga energetyczna. Zacznijmy od tej ostatniej. Otóż, równowaga energetyczna występuje wtedy, kiedy nie przeważają w Tobie żadne siły – czy to pozytywne, czy negatywne. Reprezentuję tutaj myśl taoistyczną, w której zdrowie jest efektem równowagi sił Yin oraz Yang. Czasem jednak przeważa w nas ta negatywna energia, którą sobie zebraliśmy w przeszłości, co zaś sprawia, że chodzimy niczym bomba mająca zaraz wybuchnąć – tylko wpierw musi znaleźć cel, na przykład bliską nam osobę albo kolegę z naszego miejsca pracy.

Innym razem, przeważa w nas energia pozytywna, która jednak, jeśli nie jest równoważona przez energie Yin, sprawia, że stajemy się zaślepieni i w stanie upojenia radością, co można porównać do upojenia alkoholem, możemy wpakować się w problemy. Tymczasem, z perspektywy taoistycznej szczęście osiąga się jedynie wtedy, kiedy nasza radość jest trzeźwa, czyli jest równoważona elementem Yin. Jeśli żadna z sił w nas nie przeważa, wtedy faktycznie stan równowagi wpływa na nasze szczęście – stajemy się radośni, tolerancyjni, spokojni, pozytywnie nastawieni do życia.

Czym zaś jest higiena energetyczna? Ano jak wcześniej wspominałem, zbieramy te różne negatywne energie w sobie. Skąd je zbieramy? Z otoczenia – czasem ktoś się w tramwaju zdenerwuje, czasem ktoś zaklnie, jeszcze innym razem ktoś będzie wylewał swoje smutki patrząc na podwyżkę cen w sklepie... W takich sytuacjach wypływają z ludzi różne energie – jest to naturalne. A kiedy my sobie tak chodzimy wśród ludzi to nieprzyjemne energie po drodze zbieramy – lgną one do naszej aury niczym metalowe obiekty do magnesu. Potem wnikają głębiej w nas, by w końcu wzmacniać element Yin, który, jeśli jest zbyt silny, prowadzi do utracenia równowagi. W dalszej kolejności tworzą się złogi energetyczne w naszym ciele, co w końcu prowadzi do choroby, ponieważ przez powstałe blokady życiowa energia Chi nie może dotrzeć do pewnych organów ciała. Kiedy brakuje energii Chi w danym organie, wtedy pojawia się choroba. Ot, właśnie omówiłem klasyczną medycynę chińską w wielkim skrócie.

I tak to się toczy – ludzie zbierają na sobie brud – energetyczny, innymi słowy duchowy (duchowy w sensie „nie namacalny”, nie zaś „święty, pozytywny”). O ile jednak praktycznie każdy wie, że ręce trzeba myć po każdej wizycie w toalecie a nawet i częściej, o tyle nie zawsze ludzie wiedzą, że trzeba też dbać o higienę energetyczno-duchową i jest to tak samo ważne, jak każda inna forma higieny osobiste. Takie dbanie to właśnie profilaktyka, zapobiegająca dominacji negatywnych emocji oraz energii i pojawianiu się fizycznych chorób. Świetną metodą profilaktyczną, pomocną w dbaniu o własną higienę duchową, jest wywodząca się z Japonii metoda uzdrawiania duchowego, znana w kręgach zachodnich pod nazwą Reiki.

Reiki profilaktyczne

Zabieg Reiki może być pomocny w wielu rzeczach. Jedną z tych rzeczy jest oczyszczanie duchowe oraz równoważenie wewnętrznej energetyki. I takie coś, profilaktycznie, powinno się robić raz w tygodniu, albo chociaż raz na miesiąc. Dzięki temu regularnie dana osoba – nazwijmy ją „pacjentem” - oczyszcza złogi energetyczne i nagromadzone w ciele nieprzyjemne energie, przy okazji przywracając harmonię między Yin i Yang. Poprawia to samopoczucie, rozluźnia, a także daje pacjentowi coś naprawdę ważnego – wewnętrzny spokój. I ten wewnętrzny spokój, nawet jeśli jest tylko tymczasowy i trwa kilka dni albo tygodni, to w znacznym stopniu pomaga w rozwiązywaniu codziennych problemów, pomaga również w stopniowym wprowadzaniu swojego życia na lepsze tory.

Zgodnie z medycyną chińską, takie oczyszczanie energetyki zapobiega rozwijaniu się chorób, które mają swoje źródła w braku równowagi energetycznej. Amerykanie zwykli mówi „Reiki a day keeps the doctor away", co w polskiej, nierymowanej wersji tłumaczy się jako „Reiki każdego dnia oddala potrzebę leczenia”. Bo badać wciąż trzeba się regularnie, to raczej zrozumiałe. Nie trzeba jednak stosować Reiki codziennie, bo do tego trzeba by raczej zostać praktykiem Reiki, co osiąga się po ukończeniu odpowiedniego kursu. Można jednak zabiegi Reiki traktować jako kolejną przydatną metodę holistyczną, która stanowi świetny dodatek na przysłowiowy piątkowy wieczór – możemy dzięki zabiegowi pozbyć się stresów i niefajnych energii, zebranych w ciągu danego tygodnia pracy. Wtedy to weekend znacznie przyjemniej upływa, a my mamy siłę i ochotę na kolejny tydzień pracy i życia.

Reiki może stać się odpowiednikiem relaksującego masażu po pracy – choć działa ze znacznie bardziej subtelnego, bo duchowo-energetycznego poziomu. Nie jest jedynie dodatkiem dla osób chcących się rozwijać duchowo czy ezoterycznie.

 

Wojciech Usarzewicz

Dowiedz się więcej na stronie o Reiki

 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Vademecum numerologii. Znaczenie liczb w Twoim życiu

Liczby towarzyszą nam przez całe życie. Każda rzecz czy litera ma przyporządkowaną swoją liczbę. Ten kompletny przewodnik wprowadzi Cię w świat, gdzie poznasz ich ukryte znaczenie i symbolikę. Dzięki nim w logiczny sposób wyjaśnisz charakter, talenty, zdolności czy predyspozycje każdego człowieka. W tej książce znajdziesz wszystko, co powinieneś wiedzieć o numerologii. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza na sierpień 2020

Po serii zaćmień z czerwca i lipca, przed kwadraturami Marsa do stellum w znaku Koziorożca, nadciąga II fala epidemii wirusa covid-19. Co nas zatem czeka w sierpniu? Zapraszam do lektury astrologicznej prognozy na nadchodzacy miesiąc.
więcej »