Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Rozrywka

Teatr dziecięcy

Autor Ekspert annamarta, 02.03.2012

Dla wszystkich matek, które szukają wsparcia i inspiracji do rozwoju swojego malucha. Konsultacje z Anną Marta Wilczkowską już dziś w EzoPorady.pl ! Zapraszamy!

Obok mnie, w pokoju bawią się dzieci. Lalki i misie animowane ich wprawną wyobraźnią tworzą sytuacje, dialogi, zależności interpersonalne.

Punktem wyjścia są okoliczności autentyczne, przeżyte przez dzieciaki, przeanalizowane, podbarwione wyobraźnią i wiedzą jaką nabyły już w życiu, wyniesioną z lektur, zajęć szkolnych. Są w tej zabawie ich marzenia, pragnienia, lęki. Czasem kłócą się o kwestie wypowiadane przez kreowane postacie, lecz na ogół bawią się zgodnie. (Jakież to szczęście, bo przynajmniej mogę się spokojnie skupić na pracy – przynajmniej do czasu, kiedy jakaś barbie nie zacznie piszczeć przenikliwym głosem mojej córki.)

Sama pokazałam im tę zabawę. Spędziłam z moimi maleńkimi wówczas dziećmi niezliczone ilości godzin animując wraz z nimi lale, psy, misie, konie, samochody, a nawet same dłonie. Teraz potrafią to robić bez mojej pomocy.

Jakby na to nie patrzeć – zabawa ta jest teatrem. Teatrem dwojga aktorów i dwojga widzów, bo dzieci nie wymagają większej publiczności.
Teatrem, w którym budują swoje widzenie świata, określają własne relacje z otoczeniem, szukają postaw, punktów wyboru, powracają do własnych sukcesów, odreagowują narosłe w czasie dnia stresy.

Impulsywna, intuicyjna zabawa jest znana dzieciom od niepamiętnych czasów. Dlaczego? Wynika z potrzeb dziecka. Te potrzeby w niektórych przypadkach przekształcają się w pasję, zawód, potrzebę uczestnictwa w teatrze – choćby jako widz.

Potrzeba zabawy w teatr z czasem w dziecku zamiera. Ekspresja własna poddaje się tresurze cywilizacji, zabawki idą w kąt, dziecko dojrzewa, dorośleje, zamyka się. Coraz trudniej mu określać własne uczucia, nazywać stany, sytuacje, marzenia, lęki. Coraz trudniej mówić o sobie, coraz lepiej czuje się w sztywnych ramach jakiejkolwiek etykiety.

Teatr rozumiany jako miejsce amatorskich spotkań i pracy nad przedstawieniem prowadzi dziecko przez proces grupowy, pozwala znaleźć własne wartości, przełamać opory, stereotypy, znaleźć inny wymiar życia. Pozwala poczuć odpowiedzialność za rolę, którą niebawem podejmie życiu dorosłym…

Zgoda, to forma zabawy. Ale już nie swobodna, intuicyjna animacja lalek. Rezultaty tej zabawy wchodzą w budowanie osobowości, rozwijanie wrażliwości, podmiotowości, twórczej postawy wobec życia. Są wychowaniem przez aktywne uczestnictwo w sztuce.

Doprawdy nie muszę chyba pisać czym jest wychowanie...

Dziś konsultacje dla wszystkich matek, obecnych i przyszlych. Spotkaj sie z naszym Ekspertem w serwisie EzoPorady.pl w godz. 19:00-23:00

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca artykuł

Kurs Przebudzenia Twoja Przemiana

Zapraszam serdecznie do rozpoczęcia rocznego kursu przebudzenia Twoja Przemiana. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza na styczeń 2018

Nowy rok, nowe wyzwania, nowe ciekawe figury astrologiczne. Zaczynamy rok z przytupem. W styczniu czeka nas jedna z najważniejszych figur roku 2018 - latawiec. W prognozie również horoskop nowego rządu premiera Morawieckiego. Zapraszam do lektury.
więcej »