Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Kuchnia Książki

Duchowa historia wegetarianizmu

Autor Wydawnictwo Illuminatio, 28.10.2011

Buddyści i hinduiści uważają, że za sprawą karmicznego prawa wszystkie powodowane przez ludzi krzywdy – wyrządzane zarówno zwierzętom, jak i ludziom – wracają w którymś momencie w przyszłości.

Wegetarianizm sięga wielu stuleci wstecz. Ma związek z duchowością, filozofią i religią. Takie wschodnie religie jak hinduizm i buddyzm widzą w nim drogę do zaznania szczęścia, zachowania optymalnego zdrowia, nawiązania bliższej relacji z Bogiem i nauczenia się okazywania szacunku dla świętości, jaką jest istnienie każdego zwierzęcia.

Za  wegetarianizmem  opowiadają  się  także  grupy sikhów. Nawołują do etycznego życia, w którym nie ma miejsca na brutalność. Według wyznawców Kriszny, wegetarianizm to sposób na zmniejszenie zła szerzącego się na świecie, zaś jaini, którzy, swoją drogą, są weganami ściśle przestrzegającymi zasad diety, są zdania, iż zwierzęta zabijane do celów produkcji nabiału czy mięsa niepotrzebnie cierpią.

Wyznawcy Bahai nie muszą przechodzić na wegetarianizm, ale mimo to w ich duchowych tekstach można przeczytać: „Jedzeniem przyszłości są owoce i ziarna. Nadejdą takie czasy, kiedy nikt już nie będzie spożywał mięsa. Naszymi naturalnymi produktami spożywczymi są te, które wyrastają z ziemi. Ludzie stopniowo będą rozwijali się w tym kierunku”.

Esseńczycy – starożytna mistyczna grupa żydowska – którzy napisali rękopisy znad Morza Czarnego, wegetarianizm uznali za swoje duchowe prawo. Opowiadali się zwłaszcza za spożywaniem surowych warzyw i roślin strączkowych, wierzyli bowiem, iż w ten sposób zachowają zdrowie i duchową czystość.

Greccy  filozofowie,  Pitagoras  i  Seneka,  promowali wegetarianizm jako drogę prowadzącą ku wyższej świadomości i zmniejszeniu cierpień zabijanych zwierząt.

Trapiści – odłam Kościoła katolickiego – to także wegetarianie, podobnie zresztą jak wiele ortodoksyjnych mnichów i zakonnic. Taką dietę wykorzystują również zachodnie katolickie zakony klasztorne, gdyż stosują się tym samym do starożytnych reguł duchowych, włącznie z 39. Regułą św. Benedykta, która mówi: „Pozwólcie wszystkim, z wyjątkiem tych bardzo słabych i chorych, powstrzymywać się od spożywania mięsa pochodzącego ze zwierząt poruszających się na czterech kończynach”.

Kwakrzy czynią tak ze współczucia dla zwierząt oraz po to, aby pomóc w zmniejszeniu głodu panującego na całym świecie. Cytują dane statystyczne, podając, iż zasoby naturalne znacząco się zmniejszają przez hodowanie zwierząt tylko po to, by później je zabić.

Niektóre grupy Żydów, którzy podają się za wegetarian, widzą w słowach Księgi Rodzaju i Tory swoistą zachętę do przejścia na ten konkretny styl życia. Cytują, na przykład, Księgę Rodzaju (1,29), gdzie można przeczytać: „I rzekł Bóg: «Oto wam daję wszelką roślinę przynoszącą ziarno po całej ziemi i wszelkie drzewo, którego owoc ma w sobie nasienie: dla was będą one pokarmem”*.

Mówią  oni  także,  iż  wedle  żydowskiego  prawa mięso można jeść, tylko jeśli zaspokaja ono „podstawowe potrzeby człowieka”. Ale z racji tego, że wegetariańskie produkty stanowią wystarczający pokarm, wcale nie trzeba zatem spożywać mięsa.

Wegetarianizm praktykowali i promowali również filozofowie i duchowi przywódcy, bowiem ich zdaniem zabijanie zwierząt jest niehumanitarne i zupełnie niepotrzebne. Mahatma Gandhi, na przykład, powiedział kiedyś:  „Według mnie życie jagnięcia jest tak samo cenne jak człowieka. Nie powinno się zabi-jać zwierzęcia dla dobra ludzkiego ciała”.

Słynny amerykański filozof i pisarz, Henry David Thoreau, napisał niegdyś:
 
„Nie mam wątpliwości co do tego, że częścią ludzkiego przeznaczenia jest stopniowe odzwyczajanie się od spożywania zwierzęcego mięsa”.

Warto w tym miejscu przywołać słowa wspaniałego fizyka, Alberta Einsteina, który powiedział: „Nic nie okaże się tak korzystne dla człowieka jak przejście na wegetariański styl odżywiania się. To dzięki niemu nasz gatunek ma szansę przetrwać”.

*Wszystkie biblijne cytaty pochodzą z Biblii Tysiąclecia, Poznań 2003.
Osobisty wybór

Niektórzy czytelnicy staną się weganami, a zatem będą unikać wszystkich  produktów  pochodzenia zwierzęcego, włącznie z nabiałem. Inni natomiast poprzestaną na wyłączeniu z diety czerwonego mięsa. To ważne, aby skierować się ku swemu wnętrzu i  zdecydować,  która  forma  wegetarianizmu będzie w twoim przypadku najkorzystniejsza.

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Z serca a nie z głowy

Możemy czerpać energię i inspirację z wielu źródeł, przy czym nie wszystkie są oświecone i zdrowe. To bardzo ważne skąd bierzesz pomysły na swoje życie, na pieniądze, związek, zdrowie itd. Przywykliśmy pokładać całą ufność w głowie, czyli w myśleniu, w rozumie, w spekulacji, w schemacie itd. Kombinujemy aż dym uszami leci. Czujemy się przemęczeni i zaczynamy odczuwać bóle migrenowe. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza na luty 2020

Styczniowe stellum w znaku Koziorożca zdążyło przewalić się przez świat w postaci serii wstrząsów. Przed nami kolejne odsłony tego dramatu. Co z Bliskim Wschodem, co z epidemią grypy w Chinach, politycznymi i ekonomicznymi konsekwencjami zawirowań w Państwie Środka oraz co w kraju przed wiosennymi wyborami prezydenckimi? Zapraszam do lektury prognozy na luty 2020.
więcej »