Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Sztuka Podróże

Święte miejsca - Laos

Autor theravada, 19.01.2010


Święte miejsca - LaosJaskinie Pak Ou


Jaskinie Pak Ou, w ścianach klifu gór zbudowanych z piskowca, leżą przy połączeniu rzeki Ou i Mekong, około 25 kilometrów od Luang Prabang. Można do nich dotrzeć najmując lódź z tego miasta. Jaskinia ma dwa poziomy (właściwie to są dwie oddzielne jaskinie) - Tham Ting i Tham Phoum. Wejście do niżej położonej jaskini jest widoczne już z rzeki. Wyższy poziom można osiągnąć dzięki stromym kamiennym schodom.

Jaskinie stanowiły dawniej składnice zniszczonych, świątynnych wizerunków Buddhy (każdy z wizerunków Buddhy jest święty i nie wolno ich niszczyć). Jaskinie te także wykorzystywali mnisi jako mieszkania. Obecnie obie jaskinie zawierają okolo 4,000 posagów Buddhy, wiekszość z nich została ofiarowana przez pielgrzymów. Mieszkańcy Luang Prabang wierzą, że jaskinie zamieszkuje wiele dobrych duchów.

Tradycyjnie, laotańscy monarchowie, odwiedzali jaskinie raz do roku w Pimai - laotanski nowy rok - i zostawiali tam posąg Buddhy. Wierni i pielgrzymi mogli także pozostawiać tam ofiarowane wizerunki. Praktyka ta trwa do dzisiaj. Podczas Pimai, mieszkańcy Luang Prabang i pielgrzymi wybierają się do jaskiń, by dokonać ofiary oraz by obmyć stopy posągowi Buddhy.

Jest coś niesamowitego w jaskiniach Pak Ou. Delikatna kombinacja wieku, niedostępności i prostoty, której udziela wnętrze swiątynia-ziemia. Wnętrze tej swiątyni wypełniają całkowicie wizerunki Buddhy - przeróżne: wykonane z żywicy, steatytu, piaskowca, odlane w metalu, jednak najczęstsze sa wyrzeźbione w drewnie i powleczone lakierem lub płatkami złota.

Wszystkie z nich stoją (lub leżą w zależności od ich stanu) w nieładzie jaskini lub na półkach skalnych albo po prostu na stosach w małych alkowach. Niektóre noszą szaty wykończone szkarłatem. Niektóre z nich wyglądaja tak jakby miały się rozsypać od jednego dotyku. Wszystkie z nich odznaczają się smukłą elegancją Buddhy z Luang Prabang ze swym ciemnym połyskiem starożytności.
        
Źródło: www.theravada.int.pl


 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

8 kroków do pozbycia się bólu pleców. Naturalne metody na dolegliwości pleców, szyi, ramion, bioder, kolan i stóp ? Esther Gokhale, Susan Adams

Wiele osób skarży się na bóle pleców, ramion, szyi czy stawów. Podstawową przyczyną takich dolegliwości jest układ mięśniowo-szkieletowy, który sami nieprawidłowo eksploatujemy. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza na październik 2019

Półkrzyż na pełni Księżyca, widowiskowa opozycja na nowiu, nadciągający kryzys ekonomiczny oraz polskie wybory do parlamentu. Zapraszam do lektury prognozy na październik 2019.
więcej »