Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Sztuka Podróże

Święte miejsca - Laos

Autor theravada, 19.01.2010


Święte miejsca - LaosJaskinie Pak Ou


Jaskinie Pak Ou, w ścianach klifu gór zbudowanych z piskowca, leżą przy połączeniu rzeki Ou i Mekong, około 25 kilometrów od Luang Prabang. Można do nich dotrzeć najmując lódź z tego miasta. Jaskinia ma dwa poziomy (właściwie to są dwie oddzielne jaskinie) - Tham Ting i Tham Phoum. Wejście do niżej położonej jaskini jest widoczne już z rzeki. Wyższy poziom można osiągnąć dzięki stromym kamiennym schodom.

Jaskinie stanowiły dawniej składnice zniszczonych, świątynnych wizerunków Buddhy (każdy z wizerunków Buddhy jest święty i nie wolno ich niszczyć). Jaskinie te także wykorzystywali mnisi jako mieszkania. Obecnie obie jaskinie zawierają okolo 4,000 posagów Buddhy, wiekszość z nich została ofiarowana przez pielgrzymów. Mieszkańcy Luang Prabang wierzą, że jaskinie zamieszkuje wiele dobrych duchów.

Tradycyjnie, laotańscy monarchowie, odwiedzali jaskinie raz do roku w Pimai - laotanski nowy rok - i zostawiali tam posąg Buddhy. Wierni i pielgrzymi mogli także pozostawiać tam ofiarowane wizerunki. Praktyka ta trwa do dzisiaj. Podczas Pimai, mieszkańcy Luang Prabang i pielgrzymi wybierają się do jaskiń, by dokonać ofiary oraz by obmyć stopy posągowi Buddhy.

Jest coś niesamowitego w jaskiniach Pak Ou. Delikatna kombinacja wieku, niedostępności i prostoty, której udziela wnętrze swiątynia-ziemia. Wnętrze tej swiątyni wypełniają całkowicie wizerunki Buddhy - przeróżne: wykonane z żywicy, steatytu, piaskowca, odlane w metalu, jednak najczęstsze sa wyrzeźbione w drewnie i powleczone lakierem lub płatkami złota.

Wszystkie z nich stoją (lub leżą w zależności od ich stanu) w nieładzie jaskini lub na półkach skalnych albo po prostu na stosach w małych alkowach. Niektóre noszą szaty wykończone szkarłatem. Niektóre z nich wyglądaja tak jakby miały się rozsypać od jednego dotyku. Wszystkie z nich odznaczają się smukłą elegancją Buddhy z Luang Prabang ze swym ciemnym połyskiem starożytności.
        
Źródło: www.theravada.int.pl


 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Uzdrawianie (cz. 2)

Odróżniamy uzdrawianie od leczenia. Uzdrawianie to kwestia używania energii życiowej i uzdrawianiem rządzą inne prawa, niż leczeniem. Wiele osób może mieć problem z dostrzeżeniem tej odmienności. Oczekuje się po uzdrowicielu wyleczenia choroby, podczas gdy nie zajmuje się leczeniem. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza wideo na lipiec 2020

Jaki będzie wynik wyborów prezydenckich? W jakim kierunku podąża sytuacja w Polsce? Czy nadciąga druga fala epidemii covid-19? Zapraszam do obejrzenia prognozy wideo na lipiec 2020.
więcej »