Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Duchowy Rozwój

Ceremonie - Ślub

Autor Uggaha Sutta, 10.01.2010

 

Ceremonie - Ślub

W buddyzmie ślub to sprawa świecka i żadne święte teksty nie przekazały wiedzy o specjalnej ceremonii. Zaproszenie mnichów i proszenie ich o błogosławieństwo nie jest obowiązkiem. Zależy to tylko od dobrej woli młodych lub ich rodziców. Jednak o wiele lepiej jest zacząć nową drogę życia z błogosławieństwem mnichów. Czasami (w zależności od statusu rodziny) zaprasza się jakiegoś znaczącego mnicha.

Najczęściej wieczorem dnia poprzadzającego wesele organizuje się buddyjską ceremonią. Podczas tej ceremonii młodzi oddają hołd przodkom panny młodej. Młodzi ubrani są w zwykłe ubrania.
Mnisi siedzą na słomianych matach, mając przed sobą szklankę wody lub napoju. Młodzi siedzą w pobliżu ołtarza który ustawiony jest blisko pierwszego mnicha. Poświęcona nić oplata dłonie pana i panny młodej a od nich rozwija się do mnichów, którzy trzymają ją w dłoniach.

W pobliżu pierwszego mnicha jest miska ze świętą wodą i świece. Będą one używane następnego dnia do błogosławieństwa. Pierwszy mnich trzyma w dłoniach specjalny wachlarz i mikrofon. Dzięki nagłośnieniu cała wioska może słuchać modlitw (pali. paritta). Podczas ceremonii zgromadzeni klękają przed mnichami kilkakrotnie. Po przerwie kiedy mnisi odpoczywają chwilę i spożywają napije, ceremonia jest kontynuowana. Po skończeniu modlitw mnisi wracają do swego klasztoru. Wesela nie odbywają się podczas pory deszczowej gdyż mnisi muszą pozostać w klasztorze i nie powinni go opuszczać.

Wczesnym rankiem w dniu zaślubin (około szóstej rano), ponownie przybywają mnisi. Modlitwy odmawiane są ponownie i mnich skrapia świętą wodą zebranych. Głowę panny młodej i pana młodego łączy nić, ułożona w okrąg . Oboje zbliżają swe dłonie i wykonują WAI .

Dziewięć tac z jedzeniem jest postawionych przed mnichami. Każda z tac zawiera kilka niewielkich porcji potraw. Kiedy zakończą się modlitwy państwo młodzi ofiarowują każdemu z mnichów kopertę z pieniędzmi. Mnisi nie mogą dotykać pieniędzy dlatego Tajowie ofiarowują je w kopertach. Po tej ofierze mnisi przystępują do jedzenia. Kiedy poczęstunek się kończy wracają do swego klasztoru. To koniec ceremonii religijnej.

Jeśli państwo młodzi nie są zbyt bogaci by móc odwdzięczyć się mnichom, idą do świątyni wczesnym rankiem i ofiarowują tam jedzenie mnichom. Mnisi recytują wspólnie Parittas a jeden z nich daje wskazówki państwu młodym. Buddha także dawał podobne wskazówki:Pewnego razu Błogosławiony przebywał w Lesie Jatiyi nieopodal Bhaddiyi. Wtedy Uggaha, starszy syn Mendaki przybył do Błogosławionego i złożywszy Mu pokłon usiadł. Usiadłwszy rzekł do Błogosławionego: "O szlachetny, przyjmij proszę zaproszenie na jutrzejszy posiłek, który pragnę Ci ofiarować wraz z trzema innymi gospodarzami". Błogosławiony wyraził swą zgodę milczeniem. Uggaha, zrozumiwaszy milczenie jako zgodę, wstał, złożył pokłon i okrążywszy Błogosławionego odszedł..
Następnego dnia, wczesnym rankiem Błogosławiony odziawszy się, wziął miskę jałmużną i resztę swych szat i wyruszył do Domu Uggahy. Przybywszy usiadł na przygotowanym wcześniej siedzeniu. Uggaha własnoręcznie usługiwał Mu podczas posiłku podając najzacniejsze potrawy i napoje.
Kiedy Błogosławiony skończył się posilać odołożył swą miskę żebraczą, Uggaha usiadł i tak rzekł do Błogosławionego: "O szlachetny, te dziewczęta wkrótce odejdą do klanów swych mężów. Czy mógłbyś, o szlachetny, wygłosić naukę , która wiodłaby je ku dobru przez długi czas?" Wtedy Błogosławiony wygłosił naukę dla młodych panien jak ćwiczyć się przestrzegając pięciorakiej dyscypliny:
1. Tak oto, o dziewczęta, powinnyście się ćwiczyć:
"Jakiemukolwiek mężowi zostaniemy oddane, przez współczujących nam rodziców, którzy życzą nam jak najlepiej, którzy pragną naszego dobra i są dla nas litościwi, będziemy:--
(1) wstawać przed nim,
(2) klaść się po nim,
(3) rozważać jaka praca jest jeszcze do wykonania
(4) zawsze starać się go zadowolić
(5) zawsze przemawiać do niego z uczuciem."
2. Tak oto, o dziewczęta, powinnyście się ćwiczyć w szacunku dla tych, którym szacunek się należy :--"Będziemy ceniły, czciły i szanowały wszystkich tych, których ceni, czci i szanuje nasz mąż. Jeśli zawita do nas matka, ojciec, Saman lub Brahman ofiarujemy mu siedzenie i wodę."
3. Tak oto, o dziewczęta, powinnyście się ćwiczyć w robotach ręcznych:-- "Będziemy wprawne i czynne w pracach domowych w gospodarstwie naszego męża, w pracy z wełną i bawełną. Będziemy starały się być biegłe w naszych obowiązakach i w nadzorowaniu innych."
4. Tak oto, o dziewczęta, powinnyście się ćwiczyć w zarządzaniu godpodarstwem:-- "Ktokolwiek zamieszkuje gospodarstwo naszego męża jako sługa, posłaniec czy pracownik, zawsze będziemy wiedzieć o pracy jaka wykonał i jaka została mu do wykonania; będziemy wiedzieć o sile i słabości chorych sług; zapewnimy im jedzenie takie na jakie zasługują.".
5. Tak oto, o dziewczęta, powinnyście się ćwiczyć w oszczędnościach i organizacji :--"Własność taka jak złoto, srebro, zboże, pieniądze itp. jakie przyniesie nam nasz mąż zachowamy bezpiecznie i będziemy strzec odpowiedniu; nie zmarnujemy jej kradnąc ani spożywając intoksyki."
Za prawdę, o dziewczęta! Żona, która posiadła te pięć cech, po rozpadzie ciała, po śmierci, odradza się pośród Dev Manapakayika, które mają wspaniałe ciała.
Mąż zawsze wspiera żonę czyniąc wielki wysiłek zarabiając na życie i otaczając żonę uczuciową opieką. Żona nie powinna byc nieposłuszna mężowi, który zapewnia jej wszystko czego potrzebuje.
Dobra żona nie wzbudzi w mężu gniewu przez zazdrość, mądra żona powinna szanować wszystkich tych, których głęboko szanuje jej mąż.
Żona powinna być czynna i pracowita; powinna mieć także dobranych pomocników. Powinna zachowywać się tak by zadowolić męża i odpowiednio doglądać dóbr, które zgromadził.
Żona, która żyje w ten sposób i spełnia życzenia męża narodzi się w Świecie Dev Nimmanarati, gdzie przebywają wspaniałe deva.

Źródło: www.theravada.int.pl
 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Naturalna Pani Domu. Sprzątaj ekologicznie tanio bez wysiłku.

Sprzątanie to czynność, którą niewiele osób lubi. Autorka przekonuje jednak, że nie musi tak być. Prawdopodobnie słyszałeś o zaletach popularnych produktów, takich jak soda oczyszczona, sól czy ocet, używanych do usuwania plam i czyszczenia. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza wideo na lipiec 2020

Jaki będzie wynik wyborów prezydenckich? W jakim kierunku podąża sytuacja w Polsce? Czy nadciąga druga fala epidemii covid-19? Zapraszam do obejrzenia prognozy wideo na lipiec 2020.
więcej »