Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Duchowy Rozwój

Tantra Serca

Autor Zuzanna Kisielewska, 09.08.2011

Jedna z dróg do oświecenia prowadzi przez seksualność. Wtajemniczeni zapewniają, że przestrzegając zasad tantry, można zbudować w związku harmonię i odkryć duchową stronę zbliżenia.

Ponad 2000 lat temu żeńska połowa absolutu, czyli poruszająca całym wszechświatem dynamiczna siła – bogini Szakti, zapadła w głęboki sen. Od tamtej pory żyjemy w epoce ucisku sił żeńskich, które mimo że są domeną kobiet, drzemią również w mężczyznach. Odkrycie ich w sobie jest głównym celem współczesnej praktyki tantrycznej, która nawiązuje do idei zawartych w starożytnych hinduskich księgach. Zgodnie z nimi cały wszechświat powstał i trwa dzięki dwóm podstawowym elementom
– energii męskiej i kobiecej.

Budzenie wężowej mocy

Tantra to nurt różnorodnych wierzeń i praktyk koncentrujący się wokół kultu bogini Szakti – mówi profesor Joanna Jurewicz z Zakładu Azji Południowej Wydziału Orientalistycznego na Uniwersytecie Warszawskim. – Celem jej adeptów jest doświadczenie mistyczne polegające na bezpośrednim kontakcie z absolutem poprzez postać bogini. Powinni oni być zupełnie podlegli mistrzowi, który jest jej ludzkim wcieleniem. Powinni też odprawiać rytuały i przestrzegać reguł pobożnego życia.

Praktykowanie jogi, medytacji, a także angażowanie się w czynności życia codziennego sprzyja odblokowywaniu czakr, ma także prowadzić do duchowego oświecenia. Tantryczna joga ma na celu uwolnienie mocy wężowej skumulowanej w czakrze u podstawy kręgosłupa. Obudzona moc wędruje aż do głowy, by tam połączyć się z najwyższym centrum energetycznym, w którym przebywa bogini dająca dostęp do absolutu.

Niektóre szkoły tantry zalecają zaawansowanym adeptom praktykę polegającą na przekraczaniu wszelkich społecznych zakazów, takich jak picie alkoholu, spożywanie mięsa czy tych związanych z życiem seksualnym – tłumaczy Jurewicz. – Praktyki te odzwierciedlają przekroczenie biegunowości świata i stan absolutnej, przedkreacyjnej jednorodności.

Jako ruch religijno-filozoficzny tantra narodziła się na łonie hinduizmu i buddyzmu, a w latach 70. wraz z uchodźcami z Tybetu zadomowiła się w Europie i USA. Tybetański guru Lama Yeshe twierdził, że tantra idealnie wpisuje się w specyfikę tej części świata. Nacisk na bezpośrednie doświadczenie miał być według niego głównym powodem, dla którego rozczarowani drogami wymagającymi ślepej wiary ludzie Zachodu zwracają się dziś ku tantrze.
 
 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Misy tybetańskie

Dźwięki z mis tybetańskich wnikają w ciało niosąc informację zdrowia. Jaką? Dowiedz się! »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza wideo na czerwiec 2021

Zaćmienie Słońca, półkrzyż znaków kardynalnych oraz inne ważne astrologiczne zdarzenia. Czy wróci pandemia, co zapowiada Jowisz w znaku Ryb? Zapraszam do obejrzenia prognozy astrologicznej na czerwiec 2021.
więcej »