Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Magia Filozofia i religia

Neopogańskie zaduszki

Autor Włodzimierz Peruński, 01.11.2018

 

 

 

Trudno jest jednoznacznie zdefiniować pojęcie „neopogaństwo”, gdyż odnosi się ono do bardzo różnych kwestii.” – mówi religioznawca Maciej Witulski, -  „Jedni neopoganie to osoby otaczające kultem przedchrześcijańskich bogów i duchy natury, starające się zrekonstruować dawne wierzenia Europy. Czczą boga gromu Peruna, boga magii, przysięgi, zaświatów Welesa, boginię płodności Mokosz.  Drudzy to ateiści, dla których najważniejszym celem jest dobro polskiego narodu (Ruch Zadrużny, którego przedstawicielem jest obecnie m.in. Stowarzyszenie na rzecz Tradycji i Kultury „Niklot”). Bogowie są dla nich tylko pewną symboliką. Inni, to osoby zajmujące się rytualną magią czy zielarstwem, które  przechodząc na wiarę przodków szukają sekretów, które kryje natura, a które obecnie zostały zapomniane. Neopogaństwo stało się obiektem zainteresowania ze strony wielu środowisk np. politycznych, artystycznych, lingwistycznych, archeologiczno-historycznych, ekologicznych czy wśród członków subkultur młodzieżowych.” Neopoganie różnią pod względem interpretacji dawnej religii i postaw społecznych. Nie prowadzą działalności misjonarskiej, nie starają się przekonywać do swoich poglądów. „Większość osób traktuje swój światopogląd bardzo poważnie, choć zdarzają się także „poganie sezonowi” – mówi dalej Witulski. 
 

Podobnie jak w innych krajach, w Polsce pojawiły się grupy, których wyznawcy czczą dawnych, słowiańskich bogów. W rejestrze wyznań MSWiA widnieją obecnie cztery zarejestrowane rodzimowiercze związki wyznaniowe, są to Rodzima Wiara, Rodzimy Kościół Polski, Polski Kościół Słowiański (który pomimo rejestracji, zakończył swoją działalność) oraz Słowiańska Wiara – Zachodniosłowiański Związek Wyznaniowy. Polskie rodzimowierstwo charakteryzuje silny regionalizm. Oprócz zarejestrowanych grup, które mają swoje oddziały w kilku miastach, jak np. RKP w Warszawie, Łodzi i na Pomorzu, w Polsce działa cały szereg niezarejestrowanych stowarzyszeń rodzimowierczych o lokalnym charakterze m.in. „Watra” Wspólnota Polskich Rodzimowierców (Wrocław), Zadruga Świętowita – Gontyna Arkona Stanica Wielkopolska (Poznań), Gromada Swarga (Łódź), Stowarzyszenie Rodzimowierców Warmińskich „Kołomir”, Stowarzyszenie „Żertwa” (Województwo Kujawsko-Pomorskie), Nadwarciański Krąg Rodzimowierczy (Poznań).
 

Stowarzyszenia na rzecz Tradycji i Kultury "Niklot” nawiązujące do poglądów Jana Stachniuka nie organizuje święta dziadów, jego członkowie natomiast biorą czynny udział w tych organizowanych przez Rodzimą Wiarę, Słowiańską Wiarę albo inne ugrupowania rodzimowiercze. Miejscem obrzędów jest zwykle las, oryginalne słowiańskie obszary kultowe lub miejsca historycznie związane z tradycją słowiańską, np. wczesnośredniowieczne grodzisko. Na pytanie czym są dla „Niklota” Tomasz Szczepański, przewodniczący organizacji odpowiada – „Tradycja i kultura są  niemożliwe bez pamięci. W tym sensie groby przodków to źródło życiowej siły dla żyjących, zatem Dziady są ważnym świętem umacniającym wspólnotę narodową. Obrządek odwiedzania grobów, co chyba każdy w Polsce indywidualnie robi,  jest z ducha rodzimy”. 
 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Jedz prawdziwe jedzenie

Wielu z nas już wie, że większość diet po prostu nie działa. Co więcej zaczęliśmy częściej chorować i przybierać na wadze dokładnie wtedy, gdy rozpoczęliśmy liczenie kalorii i jedzenie wszystkiego, tylko nie prawdziwego, zdrowego jedzenia. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza na kwiecień 2021

O przełomowym znaczeniu kwietniowego bisekstyla oraz o erupcji emocji, kontestacji i buncie, a także o tym, kiedy minie pandemia covid-19 - zapraszam do lektury prognozy na kwiecień 2021
więcej »