Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Magia Filozofia i religia

Neopogańskie zaduszki

Autor Włodzimierz Peruński, 01.11.2018

 

 

Współczesne czarownictwo (czasem nazywane wicca) jest to określenie szeroko rozumianej współczesnej religii czarownic i czarowników. Na ogół jest to religia politeistyczna, skupiona na kulcie Rogatego Boga i Bogini o Trzech Twarzach, praktyce magii, wierze w reinkarnację, celebrowaniu świąt lunarnych oraz solarnych. – rozwija definicję  Witulski. W Warszawie istnieją obecnie trzy coveny (formalne grupy czarownic) tradycji aleksandriańskiej. Polacy są członkami covenów w Wielkiej Brytanii, Irlandii i kilku innych krajach. 
 

W tradycji ludowej Wielkiej Brytanii, Noc Hallowe’en, zwana także Hallowmas była zdaniem brytyjskiej antropolog Margaret Murray  (1863-1963) jedną z czterech głównych nocy, na których czarownice spotykały się na sabatach. – mówi Witulski, - Początkowo w tradycji ludowej, Hallowe’en do roku 1752 świętowano 11 listopada (do czasu gdy w Anglii i krajach kolonialnych nastąpiła zmiana kalendarza z juliańskiego na gregoriański). Nowy termin – 31 października, jako okres świąteczny dla czarownic zaadoptował z prac Murray Gerald  Gardner (1884-1964), brytyjski emerytowany urzędnik celny, antropolog-amator, twórca religii czarownic o nazwie „wicca”. Dla wiccan tradycyjnych (gardnerian oraz aleksandrian) Hallowe’en jest ważnym świętem, jednym z tzw. Wielkich Sabatów, podczas których wiccanie spotykają się by celebrować swoje misteria. Co się podczas nich dzieje, jest owiane tajemnicą. Wiccanie nie zdradzają informacji o swoich rytuałach religijnych osobom niewtajemniczonym. Część wiccan tradycyjnych nazywa swoje święto Hallowe’en akcentując ludowy charakter, w jakim powstawała ich religia. Inni wolą  spopularyzowaną w późniejszych latach nazwę Samhain”. 

Inaczej jest w przypadku samodzielnie uprawiających czarostwo tzw. wiccan eklektycznych, którzy świętują wówczas „Samhain”. W Internecie i w książkach wyznawców  dostępnych jest mnóstwo informacji o tym, jak świętować ten niezwykły wieczór. Wiccanie eklektyczni tej nocy przystrajają swoje ołtarze najczęściej w czarne obrusy, widnieją na nich świeczniki z ciemnymi świecami, jack-o-lanterny. Oprócz tradycyjnych rekwizytów rytualnych, takich jak różdżki, rytualne noże, kociołki, kadzielnice czy miotły widnieją tam zdjęcia osób, które odeszły (czasem zwierząt domowych) oraz czarne kamienie onyksu. Figurki bogów, którzy w tę noc reprezentują bogów na ołtarzu to najczęściej bogowie świata umarłych np. Hekate lub Anubis. Drzewem patronującym temu świętu jest dla nich jabłoń, żywiołem woda. Oprócz jabłek tradycyjnie spożywa się potrawy z dyni tego dnia. Nie sposób jednak  znaleźć tutaj jakąkolwiek regułę  gdyż eklektyczne czarownictwo charakteryzuje się dużą indywidualizacją wyboru.
 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Bezwarunkowo kochać samego siebie

Jeśli słysząc zdania typu "bezwarunkowo kocham siebie, bez względu na sytuację, w jakiej się znalazłem, bez względu na poziom zarobków, długi, na udany czy nieudany związek, dobre czy kiepskie zdrowie, zdrowe czy niezdrowe relacje towarzyskie, bycie oświeconym lub nie" odczuwamy dyskomfort, wewnętrzną niezgodę i opór, to możemy być pewni, że mamy problem z miłością do siebie. Podobnie kiedy cała sprawa kochania siebie wydaje nam się nieistotną bzdurą, sentymentalną zabawą, dziecinadą i nie przywiązujemy do tego wagi. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza na styczeń 2021

Upadek mitu, rewolucja, czy stagnacja? Oraz zmagania Koziorożca z Wodnikiem. Co nas czeka w pierwszym miesiącu nowego roku? Zaprasza do lektury prognozy na styczeń 2021.
więcej »