Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Rozrywka

Zmiana czasu

Autor fatnet, 27.03.2011

Czy wiedziałeś, że w ciągu pierwszych siedmiu dni od przesunięcia wskazówek zegara liczba stwierdzanych ataków serca wzrastała średnio o 5 procent? Przedstawimy ciekawostki związane ze zmianą czasu.

Zmiana czasu z zimowego na letni dokonała się poprzez przesunięcie wskazówek zegarków z godziny 2 na 3 w nocy z 26 na 27 marca 2011r.

W kalendarzu żydowskim rokiem przestępnym jest rok, który ma dodatkowy, trzynasty miesiąc, dodawany co 3 (rzadziej co 2) lata w celu zrównania cyklu słonecznego z księżycowym.

Niedokładność kalendarza juliańskiego spowodowała, że w IV w. przesilenie zimowe przesunęło się z 25 na 22 grudnia, a w XVI w. już na 12 grudnia. Dzięki wprowadzeniu kalendarza gregoriańskiego w 1582 pominięto 10 dni, i spowodowano, że termin przesilenia wypada stale w okolicach 22 grudnia.

Kwadrans akademicki to zwyczaj na wyższych uczelniach, który pozwala na opuszczenie bez żadnych reperkusji studentom zajęć, gdy prowadzący je spóźnia się ponad piętnaście minut. Ten sam zwyczaj pozwala studentom na spóźnienie się na zajęcia 15 minut, bez ponoszenia negatywnych konsekwencji.

Zmiana czasu i stosowanie czasu letniego pozwala wiosną, latem i wczesną jesienią na "przedłużenie" dnia o godzinę. Dzięki temu korzystamy wtedy dłużej z naturalnego światła. Światło słoneczne korzystnie wpływa na odporność organizmu, pobudza wytwarzanie białych i czerwonych ciałek krwi, wzmaga procesy oddychania tkankowego i przemiany materii a także zmniejsza reakcje alergiczne.


Do wad zmiany czasu na letni można zaliczyć trudność w psychofizycznym przystosowaniu się ludzi, którzy prowadzą ustabilizowany tryb życia. Mogą także powstawać problemy informatyczne związane ze zmianą godziny. Również komunikacja zbiorowa ma trudności podczas zmiany czasu.

Czas Plancka to jednostka czasu w naturalnym systemie jednostek oznaczana jako tP. Czas Plancka to czas potrzebny fotonowi do przebycia długości Plancka. Jest to również czas trwania Ery Plancka. Wiek Wszechświata wyrażony w jednostkach Plancka to 8 × 1060 tP. Jest to najmniejsza jednostka czasu mająca sens fizyczny.

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Pokochaj siebie

Być idealną żoną/mężem, matką/ojcem, pracownikiem, przyjacielem, mieć świetną pracę, ładny dom, samochód, wyjeżdżać na ciekawe wakacje itp., itd. Presja jest ogromna. Jeśli nie potrafimy jej sprostać to pojawia się poczucie niezadowolenia z siebie, ciągłego starania się, żyjemy jakbyśmy wspinali się na wysoki szczyt. Skąd to się bierze? »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza na luty 2020

Styczniowe stellum w znaku Koziorożca zdążyło przewalić się przez świat w postaci serii wstrząsów. Przed nami kolejne odsłony tego dramatu. Co z Bliskim Wschodem, co z epidemią grypy w Chinach, politycznymi i ekonomicznymi konsekwencjami zawirowań w Państwie Środka oraz co w kraju przed wiosennymi wyborami prezydenckimi? Zapraszam do lektury prognozy na luty 2020.
więcej »