Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Duchowy Rozwój

Jak się uchronić przed braniem na siebie czyjejś winy?

Autor Paweł Karwat, 06.12.2014

 

 

 

                       Jak się uchronić przed braniem na siebie czyjejś winy?


Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za swoje życie. Ale nie dowiesz się tego, że ktoś odpowiada za swoje życie, jeżeli nie odkryjesz najpierw, że ty odpowiadasz za własne.
Najpierw poznaj własną odpowiedzialność. Dzięki temu nie będziesz miał problemów, aby rozpoznać odpowiedzialność innych i nie winić się za ich porażki.
Bywa, że się z innymi "zrastamy". Jak już pisałem stajemy się Wuzzlami, czyli mieszamy się (Wuzzles - pierwszy animowany serial Disneya). Związek to dla nas maksymalne wymieszanie się dwojga osób, tak iż nie zostaje już nic odrębnego i własnego. Tak to sobie wyobrażamy.
Różnego rodzaju inne związki przeżywamy tak samo. Chcemy jak najprędzej i najmocniej stracić własną tożsamość i odrębność. Powód? Bo przestajemy czuć ciężar odpowiedzialności.
Jako "miksy" nie musimy już zastanawiać się co robić, zadawać sobie pytań o sens życia, odkrywać siebie, dążyć do jakichś własnych celów. Po prostu funkcjonujemy jako część większej psychicznej całości (gdzie wszyscy robią to, co wszyscy, czyli nic specjalnego - wegetują jako "Kowalski").
Funkcjonujemy, dokładniej wegetujemy. Ale ta wegetacja dla wielu osób może być czymś atrakcyjnym. W zasadzie każdy ma takie tendencje w podświadomości (ku), w ciele. Produktem i przykładem tego jest "człowiek sowiecki" czyli "homo sovieticus", całkowicie zdominowany przez państwowość, instytucje, w tym religijne, które mówią ci wszystko: od tego, jak masz żyć i pracować (partia) po to, w co masz wierzyć i za co umierać (kościół).
Branie na siebie cudzej winy czy też obwinianie się z czyjegoś powodu jest skutkiem tego rodzaju mentalności sowieckiej. To taka mentalność, w której grupa, kolektyw narzuca interes i normy życiowe jednostkom (a grupa to już dwie osoby).
Jeśli chcesz się od tego wyzwolić, musisz lepiej poznać siebie. Kierować uwagę do wnętrza, obserwować siebie. Zacznij też robić to, co lubisz, chodzić własnymi ścieżkami. Albo przypomnij sobie swoje życiowe porażki i sukcesy (zacznij od porażek, by skończyć optymistycznym akcentem).
Obserwuj siebie jako twórcę, wykonawcę różnych czynności i rzeczy. Ty to robisz, ty decydujesz. Nie ma żadnych "nas". Skoro wszyscy jesteśmy indywidualnymi istotami, nie ma w rzeczywistości żadnych "nas".
To samo w związku. Za mocno może myślałaś i mówiłaś "my" i "nas" i tak nawykowo pogrążyłaś się w poczuciu winy wskutek tego, co robiła ta druga osoba. Ale ta sama zasada odnosi się także do relacji z dziećmi, w firmie i we wszystkim innym, gdzie zachodzą jakieś zorganizowane stosunki międzyludzkie.
Naucz się mówić "ja". Przestać powtarzać "my", "nas". Powtarzaj sobie afirmację (w rytmie na cztery): jestem odrębna/y. To może być dobra terapia, ale i profilaktyka.
(Tekst wziął tytuł od pytania klientki, na które jest odpowiedzią).
 
 
===
Uzdrowienie sfery pieniędzy, związku, ciała i psychiki, relacji towarzyskich i rodzinnych oraz duchowej ścieżki! Bezpłatne diagnozy ze zdjęcia. Metody huny wg Serge’a Kahili Kinga na odległość, www.muninszaman.blogspot.com
Bezpłatne szkolenia w Internecie. Metody Huny wg Serge’a Kahili Kinga w Rocznym Kursie Huny Online: www.akademiahuny.blogspot.com.
 
 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Głos serca

Serce to klucz do miłości i spełnienia, który daje odwagę by żyć. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza wideo na lipiec 2020

Jaki będzie wynik wyborów prezydenckich? W jakim kierunku podąża sytuacja w Polsce? Czy nadciąga druga fala epidemii covid-19? Zapraszam do obejrzenia prognozy wideo na lipiec 2020.
więcej »