Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Duchowy Rozwój

Kolory

Autor aselune, 20.02.2010
Kolory odgrywają istotną rolę w życiu człowieka. To, jakimi barwami otacza się od dzieciństwa, ma wpływ na jego samopoczucie,decyzje, zdrowie, a także mówi nam o „kolorze duszy”.

Najbardziej znanymi są oczywiście barwy podstawowe, takie jak czerwony, żółty, niebieski, biały i czarny. Reszta to kolory pochodne. Barwy mające szczególne znaczenie w rozwoju duchowym to kolory odpowiadające czakrom:

Czakra podstawy – kolor czerwony. Odpowiada za poczucie bezpieczeństwa, stabilizacji, łagodzi stresy i napięcia, odciąża całe ciało. Można ją pobudzić poprzez różnego rodzaju wizualizacje, np. wyobrażanie sobie strumienia czerwonej energii napływającej do czakry, ogrodu pełnego czerwonych kwiatów lub oddychanie czerwonym światłem.

Czakra seksualna – kolor pomarańczowy. Ma znaczenie w kontaktach międzyludzkich, w osiąganiu przez nas sukcesów, wiarę we własne możliwości. Daje człowiekowi witalność i energię. By pobudzić tę czakrę, najlepiej wizualizować strumień wody, którą później pijemy, oddychanie pomarańczową energią lub światło napełniające miejsce, w której się owa czakra się znajduje.

Czakra trzecia, splot słoneczny – kolor żółty. Wpływa na nasze siły, wibracje, nastawienie do świata. I tu podobnie pobudzić ją można na rozmaite sposoby.

Czakra serca – kolor zielony, różowy, złoty. Świadczy o naszej otwartości i wrażliwości. Nie bez powodu mówi się, że zielona barwa symbolizuje nadzieję, różowa miłość, lub używa określenia, iż ktoś ma "złote serce". Wspaniała jest medytacja, podczas której czujemy i wizualizujemy np. różową energię, która przenika nasze ciało, napełnia każdy atom, otacza nas i rozpościera się na cały świat. Pobudza czakrę serca, a nawet wszystkie pozostałe, kiedy odczuwamy miłość całym sobą.

Czakra gardła – kolor niebieski. Łączy umysł i ciało (tułów – głowa), dzięki niej wyrażamy swoje emocje. Gdy chcemy nad nią popracować, możemy skoncentrować się na błękicie nieba, bezkresie i kolorze morza, wsłuchać się w szum fal.

Czakra szósta, trzecie oko – kolor indygo. Pozwala na utrzymanie dobrego kontaktu z własną intuicją, dostrzeganie aury, energii. Na jej rozwój korzystny wpływ ma medytacja nocą, najlepiej pod gołym niebem (lub np. wizualizacja integracji z całym wszechświatem, wznoszenie się ku gwiazdom itd.).

Czakra korony – kolor biały (jako wynik scalenia się wszystkich kolorów) lub fioletowy. Otwiera się ku górze, czerpie energię i inspiracje z Najwyższego Źródła, z kosmosu. To czakra najbardziej związana z duchowością. Wyobraźcie sobie, jak przepełnia was czyste, białe światło i unosi do nieba... czujecie się lekko niczym chmury, a po chwili łączycie się w jedność z całym nieboskłonem, ziemią, przyrodą, wszechświatem i istotami. Czujecie spokój i radość.

Wyobraźcie sobie też tęczę – kolory są żywe, świetliste. Wspinacie się po niej jak po moście, podziwiacie widoki rozciągające się wokół was. Za chwilę otulają was wszystkie te piękne barwy, napełniają. Czujecie się jak dzieci prowadzone bezpiecznie przez swego Ojca, wszystko jest cudowne i przyjazne.

To tylko niektóre ze sposobów wykorzystania barw w naszym codziennym życiu i rozwoju. Obecnie popularna stała się koloroterapia, stosowana już przed wiekami w starożytnych cywilizacjach – uczy, jak zapobiegać i leczyć zaburzenia organizmu i psychiki za pomocą kolorów. Na ogół stosuje się barwy przypisane żywiołom, występujące w naturalnym środowisku człowieka. Ich wibracje są absorbowane przez aurę, oczy, skórę i czakry. Później mają już bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Malując ściany w pomieszczeniach weźmy pod uwagę to, na co są one przeznaczone, co w nich będziemy robić i ile czasu w nich spędzać. Dobierając barwy ubrań pamiętajmy, że dominacja jednej z nich może wywołać u nas chorobę, osłabienie, zaburzenie pracy którejś z czakr.

Czerwony – ogień. Energiczność, aktywność, ciepło. Wzmacnia wolę i odwagę. Pobudza apetyt, krążenie krwi, leczy anemię, działa na gojenie się ran.

Żółty – element ziemi. Leczy choroby dróg oddechowych, wpływa korzystnie na cały układ trawienny (podobnie jak czakra trzecia, której też przypisuje się ten kolor), skórę oraz pobudza intelektualnie. Wzbudza optymizm, jest kolorem życia. U niektórych natomiast wywołuje irytację.

Biały – metal. Doskonałość, pobudzenie do działania, harmonia. Wiąże się z całkowitym uleczeniem. U niektórych osób otaczanie się wyłącznie lub głównie kolorem białym może wywołać poczucie samotności (jeśli takie osoby mają ku temu skłonność).

Niebieski – woda. Uspokaja, łagodzi objawy rozmaitych chorób, koi ból, reguluje sen. Niebieski występuje zazwyczaj w tonacji zimnej, dlatego wywołuje uczucie lekkiego chłodu, stonowania. Jego odcienie są jednymi z najczęściej wskazywanych barw, w odpowiedzi na pytanie o ulubiony kolor (zwłaszcza u dzieci).

Zielony – wiąże się z naturą, drzewami. Kolor nadziei, harmonii, tego, co najbliższe w przyrodzie i środowisku. Niektóre odcienie sprawiają, że czujemy się bezpiecznie, inne (jasne) pobudzają koncentrację lub sprzyjają lenistwu (np. gdy siedzimy na zielonej łące, nic nam się nie chce, jest tak pięknie). Reguluje ciśnienie krwi, działa korzystnie w przypadku leczenia chorób nowotworowych, wrzodów żołądka, migren czy grypy.

Opis kolorów nie związanych z żywiołami, aczkolwiek wywołujących pewne stany / emocje:

Fioletowy – działa oczyszczająco, korzystnie wpływa na układ nerwowy oraz pracę mózgu. Sprawia, że łatwiej nam spojrzeć w głąb siebie (jakby ku temu zachęcał), jest kolorem lubianym przez osoby ceniące sobie ciszę, spokój, harmonię, zgodę i miłość, natomiast u ludzi często popadających w chandrę pogłębia poczucie samotności i bezradności. Niektórym kojarzy się z czymś tajemniczym, mistycznym, a także duchowością.

Różowy – kolor miłości. Nieraz otacza się nim małe dzieci, np. podczas urządzania im sypialni lub kupowania pierwszych ubranek i zabawek. Podnosi on bowiem poczucie bezpieczeństwa, akceptacji, sprzyja rozluźnieniu się. Kojarzony jest z czymś przyjemnym, miłym, słodkim, lub cechami takimi jak otwartość i... infantylność.

Brązowy – kojarzony z ziemią, korzeniami i konarami wyrastających z niej potężnych drzew. Sprzyja poczuciu bezpieczeństwa, rodzinnej atmosfery. Jednocześnie powoduje, że łatwo za jego pomocą uciec myślami od świata, odizolować się. Wiąże się z wyrazem klasycznego piękna, czegoś stałego. Ma niekorzystny wpływ na osoby mające niskie poczucie własnej wartości, ponieważ pogłębia przekonanie o konieczności skrywania emocji, pragnień, marzeń.

Pomarańczowy – przywraca chęć do życia, pobudza (niektórych przez to, że ich po prostu z początku irytuje), jest stosowany przy leczeniu depresji, wzmacnia układ odpornościowy.

– Czarny – kolor uniwersalny, uznawany nieraz za tajemniczy (sprzyja izolacji). Ma właściwości ochronne, sprzyja poczuciu wsparcia z zewnątrz i wewnątrz, otaczają się nim osoby opanowane lub po prostu pewne siebie, o konkretnych światopoglądach. Często korzystają z niego też osoby dopiero poszukujące, porządkujące wartości w swoim życiu.

Cóż, jest wiele innych, rozmaitych barw (turkus, magenta, czy chociażby kolor szary) pojawiających się w naszym życiu każdego dnia. Są także różne terapie z odpowiednimi przebiegami leczenia (sposobami), ale to temat na następny artykuł.

Mam nadzieję, że informacje zawarte tutaj będziecie mogli wykorzystać w prostych, codziennych sytuacjach.


Artykuł ten pochodzi z 2 numeru magazynu internetowego "Przebudzenie"

rozwoj-duchowy.przebudzenie.net

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

8 kroków do pozbycia się bólu pleców. Naturalne metody na dolegliwości pleców, szyi, ramion, bioder, kolan i stóp ? Esther Gokhale, Susan Adams

Wiele osób skarży się na bóle pleców, ramion, szyi czy stawów. Podstawową przyczyną takich dolegliwości jest układ mięśniowo-szkieletowy, który sami nieprawidłowo eksploatujemy. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza wideo na lipiec 2020

Jaki będzie wynik wyborów prezydenckich? W jakim kierunku podąża sytuacja w Polsce? Czy nadciąga druga fala epidemii covid-19? Zapraszam do obejrzenia prognozy wideo na lipiec 2020.
więcej »