Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Podróże PATRONAT

Synergia widowiska i rytuału - balijski Kecak Dance

Autor Natalia Toczek, 08.09.2012

 

 

Synergia widowiska i rytuału – balijski Kecak Dance

 

Unikatowy, bardziej niż mistyczny. Tak można nazwać jedną z największych kulturalnych atrakcji wyspy Bali jakim jest Kecak Dance (czyt. keczak). Duchowy cel tego tańca – kontakt z bogami w celu zrozumienia ich oczekiwań wobec ludzi – jednoznacznie świadczy o jego randze.

 

Kecak Dance, wykonywany w różnych obszarach wyspy od 80 lat, nawiązuje swoim przebiegiem do pradawnego balijskiego tańca o nazwie Sang-Hyang – rytuału transowego. Największe widowiska organizowane są o zachodzie słońca koło świątyni Uluwatu. Bierze w nim udział do 150 mężczyzn, którzy siedzą koncentrycznie wokół sceny. Po uprzednim oczyszczeniu świętą wodą przez kapłana i zapaleniu ognia, mężczyźni wchodzą w trans. Odbywa się to dzięki głębokim oddechom, śpiewaniu mantr oraz ciągle wymawianemu słowu „keczak”. W trakcie tańca wykonują oni transowe ruchy kołysania i podnoszenia rąk. Na scenie pojawiają się aktorzy-tancerze przyodziani w kolorowe stroje oraz maski. Będąc w transie przedstawiają elementy Ramajany, hinduskiego eposu religijnego, opowiadającego m.in. historię porwania i uwolnienia Sity, żony boga Ramy. Tańcowi nie towarzyszy tradycyjny gamelan, ani inne instrumenty. Co więcej – tło muzyczne tworzone jest jedynie przez męski chór tancerzy.

 

Tak, to coś więcej niż teatr!

 

Na tym jednak nie koniec. Tańcowi Kecak towarzyszą zazwyczaj jeszcze dwa inne święte tańce. Jest to przede wszystkim Sanghyang Dedari Dance wykonywany przez dwie pięknie ubrane, przyodziane w złote korony oraz kolorowe wachlarze dziewczynki. Rytuał ten ma na celu odstraszenie wszelkich chorób oraz innych nieszczęść.

 

Bardzo spektakularny jest również tzw. Sang Hyang Jaran (Fire Dance). Wykonuje go mężczyzna opętany przez ducha konia o imieniu Jaran. Dowodem tego jest nie tylko jego szaleńcze zachowanie na scenie, lecz także rzeczywista metalowa kukła konia jaką trzyma między nogami. Aktor początkowo biega i skacze wokół ułożonych w formie stosu i rozpalonych! łupin kokosów. W pewnym momencie wpada w płomienie, rozkopuje żarzące się łupiny, skacze po nich, a wszystko robi to w głębokim transie. Trans jakiemu się poddaje pozwala bogowi na chwilowe zawładnięcie jego ciałami i zamanifestowanie się. Coś niesamowitego!

 

A czy Ciebie wyspa Bali nie wprawia już w trans ekscytacji?

 

 

 

Bądź świadomy siebie i rozkoszuj się magią wyspy!!

Wyprawa na Bali w cyklu UWAŻNE PODRÓŻE >>>

 

Pragniesz doświadzyć Bali jeszcze raz w Krakowie. Zobacz >>>

Zapraszamy!

 

 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Budda nie był(by) buddystą

Budda to ciekawa postać. Wielu łączy go tylko z mistycznym guru siedzącym w postawie medytacyjnej pod świętym drzewem bodhi (figowiec). Co ciekawe, również z Jezusem łączy się opowieść dotycząca tego, co uczynił biednemu drzewu figowemu, na którym nie znalazł owoców. Inni widzą Jego figurki z dużym brzuchem, uśmiechniętego od ucha do ucha. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza na grudzień 2019

Ingres Jowisza w Koziorożca, uściślająca się koniunkcja Saturna z Plutonem oraz półkrzyż znaków zmiennych. Zapraszam do lektury prognozy na grudzień.
więcej »