Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Rozrywka

Krótka historia kalendarza

Autor hotmind, 07.04.2011

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że kalendarz gregoriański, którego używamy jest efektem wielu transformacji i ewolucji dotychczasowych systemów mierzenia czasu. Kalendarz współczesny nie powstał od razu, posiada on wielu poprzedników, a jego historia sięga zamierzchłej przeszłości.

Początki „Historii kalendarza” datuje się na ok 11000 lat p.n.e. Przy pracach wykopaliskowych we Francji, w okolicy Le Placard odnaleziono orlą kość, z wyżłobionymi znakami pogrupowanymi po siedem, tak aby odpowiadająca im liczba dni przypadała na poszczególne fazy Księżyca. Sugeruje to, że ludzie prehistoryczni używali właśnie takiego "kalendarza", który następnie mogli wykorzystywać przy planowaniu swoich działań, np. polowań, regularności faz Księżyca w pełni i w nowiu, "przedstawiona graficznie" pozwalała przewidzieć, kiedy będzie można spodziewać się jasnych, księżycowych nocy, które ułatwiłyby ewentualne łowy.

Badacze i archeolodzy podają, że pierwsze modele kalendarza słonecznego (solarnego), powstały w Egipcie lub w Mezopotamii ok. 4 tyś lat temu. W kalendarzu tym, rok jako podstawowa jednostka czasu, jest wyznaczany poprzez ruch Ziemi wokół Słońca. Dla starożytnych Egipcjan. rok miał 3 pory (wylew Nilu, okres siewu i okres żniw) dzielono go na 12 miesięcy po 30 dni i 5 dni dodatkowych - razem 365 dni. Powyższa forma mierzenia czasu już powoli zaczynała przypominać mniej więcej nasz współczesny kalendarz.

Około 750 p.n.e, w Rzymie wprowadzono kalendarz lunarny, w którym podstawową jednostką był miesiąc, czyli okres bliski czasowi obiegu Księżyca wokół Ziemi. Pierwotnie rok rzymski podzielono na 10 miesięcy, co dawało w sumie 304 dni. Pierwszym miesiącem roku był marzec, co ciekawe większość używanych wówczas nazw miesięcy (takich jak Martius, Aprilis, Octobris, Novembris i Decembris) jest do dziś używana w większości języków europejskich. Następnie około roku 700 p.n.e. nastąpiła reforma dotychczas używanego, dziesięciomiesięcznego kalendarza, gdyż nie był on do końca zgodny z porami roku, co z kolei czyniło go nieprzydatnym chociażby dla rolników. Ostatecznie dodano dwa dodatkowe miesiące - Januarius i Februarius - jako ostatnie w roku, a rok miał wtedy 355 dni.

 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Odmładzanie twarzy. Rewolucyjne metody naturalnego cofania wieku skóry.

W pogoni za młodością ćwiczymy na siłowni, biegamy, korzystamy z nowoczesnych zabiegów kosmetycznych i kupujemy różnego rodzaju kremy, które mają za zadanie w cudowny sposób ująć nam lat. Toniemy w zalewie reklam, które łudzą kolejnymi odmładzającymi środkami. Książka ta stanowi koło ratunkowe i ukazuje prawdziwe przyczyny pojawiających się wraz z wiekiem defektów. Wyjaśnia działanie wszystkich istniejących na rynku metod upiększających, pozbawia iluzji i obala stereotypy, a jednocześnie oferuje skuteczną alternatywę. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza wideo na grudzień 2020

O głośnej już koniunkcji Jowisza z Saturnem wraz z ich ingresem w znaku Wodnika i o wodnikowych ideach, które zaczną się przejawiać, o zaćmieniu Słońca i tranzycie węzłów księżycowych przez pas Strzelec - Bliźnięta.
więcej »