Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Rozrywka

Krótka historia kalendarza

Autor hotmind, 07.04.2011

W roku 46 p.n.e. pojawiły się kolejne zmiany kalendarza w Rzymie. Juliusz Cezar, zainspirowany kulturą egipską, oraz egipską metodą pomiaru czasu, na mocy dekretu zastąpił rzymski kalendarz księżycowy, kalendarzem słonecznym. "Kalendarz juliański" dzielił rok na 12 miesięcy, dzięki czemu rok liczył 365 i 1/4 dnia, następnie co cztery lata miał następować 366-dniowy rok przestępny. Umowny początek roku przeniesiony został na styczeń, wprowadzono ponadto nowy porządek miesięcy, które liczyły na przemian 30 i 31 dni, poza miesiącem luty, który miał zazwyczaj 29 dni, a 30 dni w roku przestępnym. Kolejne drobne reformy kalendarza rzymskiego, miały miejsce w roku 8 p.n.e. kiedy to ogłoszono augustiańską reformę kalendarza.

Kolejne zmiany kalendarza związane były już mniej z formą kalendarza, lecz raczej dotyczyły organizacji poszczególnych dni. W Roku 321 pojawił się edykt Konstantyna Wielkiego, ustanawiający siedmiodniowy tydzień zakończony niedzielą, która została dopiero wtedy uznana za dzień wolny od pracy dla wszystkich obywateli za wyjątkiem rolników. Ponadto, w zreformowanym kalendarzu oficjalnie pojawiły się stałe oraz ruchome święta chrześcijańskie. Następnie cztery lata później w czasie Soboru nicejskiego, ustalono opartą na kalendarzu księżycowym formułę obliczania daty świąt Wielkanocnych: "Wielkanoc ma być świętowana w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni Księżyca, po równonocy wiosennej, lecz nie może przypadać na żydowskie święto Paschy". Ustalono również datę wiosennego zrównania dnia z nocą i wyznaczono ją na 21 marca.

Istotnym momentem w historii kalendarza był też rok 525, kiedy to po raz pierwszy użyto roku narodzin Chrystusa (Anno Domini - A.D.) jako daty początkowej, ten sposób datowania został zapoczątkowany przez opata Dionizjusza Exiguus. Jednakże dopiero w roku 800, za sprawą reformy reforma Karola Wielkiego powszechnie wprowadzono tą metodę podawania daty. W tym czasie nadal powszechnie panował kalendarze juliański w większości państw europejskich.

Dopiero w roku 1582, na mocy bulli papieża Grzegorza XIII wprowadzono kalendarz gregoriański. Reforma kalendarza została poniekąd wymuszona niezgodnością założonej długości roku kalendarzowego z długością roku zwrotnikowego. W kalendarzu gregoriańskim, tak samo jak w juliańskim, lata można podzielić na liczące 365 dni, oraz 366-dniowe lata przestępne - są to zawsze te lata, których numer kolejny jest podzielny przez 4. Jednakże spośród lat określonych pełnymi setkami tylko te podzielne przez 4 są latami przestępnymi.

hotmind

Zaciekawił Cię ten artykuł? Przeczytaj też:

Kropla wiedzy o wodzie
Daleki Wschód Kolebką Miłości


 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Uzdrawianie holistyczne. Technika nadi dla ciała i umysłu - Billy Roberts

Idealne zdrowie to marzenia każdego z nas. Oto szansa, aby to pragnienie się zrealizowało. Poznaj prosty i skuteczny system uzdrawiania holistycznego za pomocą techniki nadi. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza wideo na lipiec 2020

Jaki będzie wynik wyborów prezydenckich? W jakim kierunku podąża sytuacja w Polsce? Czy nadciąga druga fala epidemii covid-19? Zapraszam do obejrzenia prognozy wideo na lipiec 2020.
więcej »