- Ruediger Schache
Zapisz się do newslettera
Autor Maria, 27.02.2011
A może tak wykorzystać niedzielę na wycieczkę w poszukiwaniu źródełek mocy? Zobacz gdzie możesz je znaleść i jaka wiąże się z nimi historia.
Oczywiście źródeł, których woda ma moc uzdrawiania mamy wiele. Poniżej wymienię największe i najciekawsze.
W Starym Sączu bije źródełko świętej Kingi. Podczas beatyfikacji szereg ludzi zeznawało pod przysięgą, że woda dzięki wstawiennictwu błogosławionej, uleczyła ich z różnych dolegliwości. Najbardziej znany i najlepiej udokumentowany jest przypadek Anny Hedwig. Kobieta ta w wynika zakażenia krwi zapadła w śpiączkę. Lekarze nie dawali jej żadnych szans. Przypadek z punktu medycznego uznano za beznadziejny. Gdy medycyna akademicka zawiodła, krewni sięgnęli po metody niekonwencjonalne. Kilkakrotnie przemyli jej twarz wodą ze źródła św. Kingi. I stał się cud. Chora powróciła do zdrowia i odzyskała pełnię sił.

Inne cudowne źródełko znajduje się w Poznaniu w podziemiach kościoła na skrzyżowaniu ulic Kramarskiej i Żydowskiej. Wedle legendy w 1339 roku grupa miejscowych Żydów namówiła dziewczynę, by ukradła z kościoła hostię. Chcieli sprawdzić, czy faktycznie jest to Ciało Chrystusa. Wrzucili ją do studni, ale hostia wypłynęła na powierzchnię i została odnaleziona przez katolików. Legenda dalej głosi, że w tym miejscu zbudowano kościół, który przetrwał do dzisiejszego dnia.
Innym miejscem, w którym jest czerpana woda z cudownego źródełka jest teren znajdujący się wokół pustelni na górze Zaśpit w Trzcianie. Erem związany jest z postacią św. Jana z Dukli. Przyszły mnich po ukończeniu edukacji przebywał w tym miejscu przez kilkanaście lat, by ostatecznie przyłączyć się do zakonu franciszkanów. Zmarł w 1484 roku we Lwowie.
Pustelnik już za życia uchodził za świętego. Jego wstawiennictwu przypisywano ocalenie miasta w czasie powstania Chmielnickiego. W XVIII wieku Jan z Dukli został ogłoszony błogosławionym, zaś w 1997 roku odbyła się jego kanonizacja. Dziś w miejscu gdzie spędził swą młodość wzniesiono rekonstrukcję jego pustelni, zaś ze źródełka, które się tam znajduje, pielgrzymi czerpią wodę wierząc w jej uzdrowicielska moc.
|
Baran 20.03-19.04 |
Byk 19.04-20.05 |
Bliźnięta 20.05-21.06 |
|
Rak 21.06-22.07 |
Lew 22.07-23.08 |
Panna 23.08-22.09 |
|
Waga 22.09-23.10 |
Skorpion 23.10-22.11 |
Strzelec 22.11-21.12 |
|
Koziorożec 21.12-20.01 |
Wodnik 20.01-18.02 |
Ryby 18.02-20.03 |
Najczęściej czytane |
Najnowsze komentarze |
Nasz ekspertPrognoza na maj 2012Maj wita nas piękną, letnią pogodą. Co nas zatem czeka w tym bardzo ważnym dla Polski i świata miesiacu? O tym pisze nasz astrolog Piotr Gibaszewski w swojej kolejnej miesięcznej prognozie. więcej » |