Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Rozrywka Konkurs

Sprawdź jak kochasz!

Autor nianiaogg, 22.02.2011

Teorii na temat miłości i związków międzyludzkich powstały setki. Nikt do tej pory nie wyjaśnił fenomenu miłości i zakochania, co nie zmienia faktu, że nadal szukamy przyczyn tego dlaczego się zakochujemy. Jedną z ciekawszych koncepcji przedstawiającą próbę usystematyzowania pojęcia miłości, jest trójkąt Sternberga - sprawdźmy więc jak kochamy!
 

Sternberg – amerykański psycholog, w latach 80 tych stworzył trójczynnikową koncepcję miłości. Według niego, na miłość składają się:

intymność – emocjonalny składnik miłości, rozumiany jako wspieranie się, zrozumienie się wzajemne partnerów

namiętność – motywacyjny składnik miłości, czyli pociąg seksualny

zaangażowanie – poznawczy składnik miłości, czyli uświadomienie sobie tego, że się kogoś kocha i podjęcie decyzji o tym, że będzie się razem w związku.

Każdy z tych czynników może być w związku różny – mieć różną siłę, pojawiać się w różnym czasie i różnie wygasać.

W zależności od tego, jakie jest natężenie poszczególnych elementów, mamy do czynienia z różnymi rodzajami miłości. Jest ich siedem:

1.lubienie się - występuje wtedy, kiedy istnieje intymność, ale brak jest pozostałych elementów. To taki stan, kiedy rozumiemy się z druga osobą, dobrze czujemy się w jej towarzystwie, ale ani jej nie pożądamy ani też nie tworzymy silnej więzi.

2.miłość przyjacielska – występuje w niej zarówno intymność jak i zaangażowanie – czyli lubimy się, chętnie przebywamy w swoim towarzystwie, wspieramy się i czujemy się zaangażowani w relację oraz dążymy do jej podtrzymania. Nadal jednak nie mamy ochoty na seks

3.zakochanie – Sternberg rozumie ten stan, jako istnienie tylko i wyłącznie namiętności. W tym stanie jesteśmy pobudzeni i dążymy do skonsumowania związku. (o tyle karkołomne rozumienie zakochania, że zakładałoby to, iż zakochani jesteśmy w każdym, z kim uprawiamy seks).

4.miłość romantyczna – mamy tu i intymność i namiętność, ale brak jeszcze decyzji o zaangażowaniu. Wzajemne przyciąganie oparte jest tu o atrakcyjność fizyczną i emocjonalną. Jeśli nie będzie zaangażowania, miłość ta kończy się i to najczęściej cierpieniem jednej ze stron.

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Przewodnik tapingu dla każdego!

Taping stosują profesjonalni fizjoterapeuci, sportowcy, jak również osoby odczuwające ból. Jest to praktyczna metoda leczenia, całkowicie wolna od skutków ubocznych. Polega ona na oklejaniu wybranych fragmentów ciała plastrami o specjalnej strukturze, które nie ograniczają ruchów. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza wideo na czerwiec 2021

Zaćmienie Słońca, półkrzyż znaków kardynalnych oraz inne ważne astrologiczne zdarzenia. Czy wróci pandemia, co zapowiada Jowisz w znaku Ryb? Zapraszam do obejrzenia prognozy astrologicznej na czerwiec 2021.
więcej »