Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Rozrywka Konkurs

Sprawdź jak kochasz!

Autor nianiaogg, 22.02.2011

Teorii na temat miłości i związków międzyludzkich powstały setki. Nikt do tej pory nie wyjaśnił fenomenu miłości i zakochania, co nie zmienia faktu, że nadal szukamy przyczyn tego dlaczego się zakochujemy. Jedną z ciekawszych koncepcji przedstawiającą próbę usystematyzowania pojęcia miłości, jest trójkąt Sternberga - sprawdźmy więc jak kochamy!
 

Sternberg – amerykański psycholog, w latach 80 tych stworzył trójczynnikową koncepcję miłości. Według niego, na miłość składają się:

intymność – emocjonalny składnik miłości, rozumiany jako wspieranie się, zrozumienie się wzajemne partnerów

namiętność – motywacyjny składnik miłości, czyli pociąg seksualny

zaangażowanie – poznawczy składnik miłości, czyli uświadomienie sobie tego, że się kogoś kocha i podjęcie decyzji o tym, że będzie się razem w związku.

Każdy z tych czynników może być w związku różny – mieć różną siłę, pojawiać się w różnym czasie i różnie wygasać.

W zależności od tego, jakie jest natężenie poszczególnych elementów, mamy do czynienia z różnymi rodzajami miłości. Jest ich siedem:

1.lubienie się - występuje wtedy, kiedy istnieje intymność, ale brak jest pozostałych elementów. To taki stan, kiedy rozumiemy się z druga osobą, dobrze czujemy się w jej towarzystwie, ale ani jej nie pożądamy ani też nie tworzymy silnej więzi.

2.miłość przyjacielska – występuje w niej zarówno intymność jak i zaangażowanie – czyli lubimy się, chętnie przebywamy w swoim towarzystwie, wspieramy się i czujemy się zaangażowani w relację oraz dążymy do jej podtrzymania. Nadal jednak nie mamy ochoty na seks

3.zakochanie – Sternberg rozumie ten stan, jako istnienie tylko i wyłącznie namiętności. W tym stanie jesteśmy pobudzeni i dążymy do skonsumowania związku. (o tyle karkołomne rozumienie zakochania, że zakładałoby to, iż zakochani jesteśmy w każdym, z kim uprawiamy seks).

4.miłość romantyczna – mamy tu i intymność i namiętność, ale brak jeszcze decyzji o zaangażowaniu. Wzajemne przyciąganie oparte jest tu o atrakcyjność fizyczną i emocjonalną. Jeśli nie będzie zaangażowania, miłość ta kończy się i to najczęściej cierpieniem jednej ze stron.

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                           


  


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeniLiczniki

Ezoter poleca artykuł

Budda nie był(by) buddystą

Budda to ciekawa postać. Wielu łączy go tylko z mistycznym guru siedzącym w postawie medytacyjnej pod świętym drzewem bodhi (figowiec). Co ciekawe, również z Jezusem łączy się opowieść dotycząca tego, co uczynił biednemu drzewu figowemu, na którym nie znalazł owoców. Inni widzą Jego figurki z dużym brzuchem, uśmiechniętego od ucha do ucha. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza na sierpień 2019

O niezwykłej sile populistycznego uwodzenia, czyli dlaczego PiSowi, nie spada, a także o nadchodzącym kryzysie ekonomicznym - zapraszam do lektury prognozy na sierpień 2019
więcej »