Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Psychotronika

Natura człowieka

Autor Krystian Defer, 07.12.2010

Człowiek to korona stworzenia. Jako jedyna istota na Ziemi posiada coś, co można nazwać autorefleksją. Może oto powtórzyć za Kartezjuszem : … myślę, więc jestem. Jak według Kahunów dochodzi do komunikacji między poziomami osobowości, jak działa nasz mózg, o hunie i jej wpływie na nas dowiesz się z tego artykułu. 

Inne prymaty również mają pewne oznaki świadomości, lecz człowiek jest w tym najdoskonalszy. Podobnie jak budowa fizyczna mózgu, świadomość ludzka jest również kilkuczłonowa.

Analizując mózg człowieka, można stwierdzić, że jest on zbudowany z trzech podstawowych paneli, podobnych w swym charakterze do warstw cebuli. Pierwotnie mamy mózg gadzi, w skład którego wchodzi pień mózgowy, potem mamy część mózgu przynależna ssakom, na koniec mamy szare komórki (kresomózgowie), charakterystyczne tylko dla człowieka. Nie dziwi więc, iż i osobowość człowieka jest również trójczłonowa. Jako pierwsi zauważyli to Polinezyjczycy, a właściwie szamani, nazywani kahunami, którzy podzielili świadomość pojedynczego człowieka na Średnie Ja( Lono), Niższe Ja (Ku), oraz Wyższe Ja (Kane). Podział podobny w psychologii zachodniej dokonał znacznie później dopiero Zygmunt Freud, dzieląc osobowość na Id, Ego, i Superego, co koresponduje w pewien sposób z podziałem w tej kolejności na Ku, Lono i Kane.

Co charakterystyczne podział kahunów jest o tyle doskonalszy, iż podaje, w jaki sposób dochodzi do komunikacji między tymi poziomami osobowości, o czym będę jeszcze pisał. Freudowi nie udało się prawidłowo tego określić. Max Freedom Long, który spopularyzował Hunę w kręgu cywilizacji zachodniej, twierdził, iż dlatego ludzie naszej kultury stale borykają się z wewnętrznymi problemami i mało sobie radzą z wszechobecnym stresem, ponieważ Europejczycy mają bardzo małe pojęcie, jak prawidłowo posługiwać się własną osobowością, w tym ujęciu podziału jej na podświadomość (Id, Ku), świadomość ( Ego, Lono) i nadświadomość (Superego, Kane).

Oto kahuni ustalili, co dzisiaj raczej potwierdza nowoczesna psychologia, iż logiką i racjonalnością kieruje się Średnie Ja, czyli Lono, lub inaczej Ego. W rozumieniu potocznym odpowiada temu to, co zwykliśmy określać świadomością człowieka. To jest ten rdzeń z którym identyfikujemy się jako my, jako nasze ja. Jednakowoż kahuni ustalili także, co również znajduje potwierdzenie w nowoczesnej psychologii, że równie ważne jest Niższe Ja, czyli Ku, lub Id, które potocznie nazywamy podświadomością.
 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                           


  


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeniLiczniki

Ezoter poleca artykuł

Kwantowa rzeczywistość. Naukowe wyjaśnienie zjawisk nadprzyrodzonych.

Czym jest rzeczywistość? Jak ją dostrzec, poczuć i zrozumieć? Najnowsze badania dowodzą, że to co widzimy i możemy dotknąć już nie wystarcza aby określić materię. Współczesna fizyka kwantowa udowadnia, że rzeczywistość ma wiele wymiarów i jest zupełnie inna niż nam dotychczas się wydawało. Autorki prezentują wyniki badań naukowców z wielu krajów, którzy próbują wyjaśnić jej strukturę. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza na sierpień 2019

O niezwykłej sile populistycznego uwodzenia, czyli dlaczego PiSowi, nie spada, a także o nadchodzącym kryzysie ekonomicznym - zapraszam do lektury prognozy na sierpień 2019
więcej »