Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Rozrywka

Dziś jest Halloween

Autor Natasza, 31.10.2018


Halloween to czas duchów, strachów i horrorów wszelkiej maści. Amerykanie kupują maski i kostiumy, w które przebierają się głównie dzieci. Zgodnie z tradycyjnym obyczajem, chodzą one tego dnia grupami, przebrane za zjawy, duchy i potwory, od domu do domu, pukają do drzwi i, grożąc psotami, proszą o poczęstunek. Typową ozdobą ganków staje się wydrążona na kształt czaszki dynia ze świeczką w środku.

Korzenie święta sięgają pogańskiego festiwalu Samhein celebrowanego wśród Celtów na terenach dzisiejszej Wielkiej Brytanii i Irlandii. Nazwa Halloween to skrót od "All Hallow Eve", czyli wigilii Wszystkich Świętych. Zwyczaj jego obchodzenia przywieźli do Ameryki imigranci z Irlandii i Szkocji w XIX stuleciu.

Ulubiona rozrywką na Halloween są przyjęcia kostiumowe, oglądanie filmowych horrorów, a także udział w paradach z okazji święta. Najsłynniejsze z nich to parada w Nowym Jorku w dzielnicy Greenwich Village, organizowana przez miejscowych gejów, oraz parada na Filipinach, to święto jest już znane na całym świecie.

Oprócz tradycyjnych postaci subkultury horroru: duchów, szkieletów, figur symbolizujących śmierć, paradują w niej ludzie poprzebierani za słynne postacie kultury masowej i za znanych polityków, potraktowanych zwykle w szyderczy, satyryczny sposób.

Mroczna strona Halloween

Jednak w ostatnich latach odwiedzanie wieczorami domów przez dzieci wywołuje niepokój wielu rodziców, którzy martwią się, by dzieci nie stały się ofiarami przestępców. Krążą liczne legendy o zatrutych cukierkach czy porwaniach dzieci podczas odwiedzania domów w poszukiwaniu słodyczy.

W Stanach to święto jest niezwykle popularne. Dzieci i nastolatki przychodzą do szkoły przebrane w maski i kostiumy. W ostatnich latach w związku z licznymi przypadkami użycia broni w szkołach władze szkolne w wielu miejscowościach zabroniły uczniom noszenia w Halloween przedmiotów, które stanowią naturalną część kostiumu, ale mogłyby być użyte jako narzędzie przemocy - jak diabelskie widły, pirackie szable i noże, czy "granatnik laserowy" - rekwizyt z popularnych filmów science fiction.
 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                           


  


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeniLiczniki

Ezoter poleca artykuł

Anastazja: istnieje dla tych, dla których istnieje.

Anastazja to pierwsza książka z serii Dzwoniące Cedry Rosji. Opowiada ona historię podróży handlowej przedsiębiorcy Władimira Megre do syberyjskiej tajgi w 1995 roku, gdzie był on świadkiem niezwykłych zjawisk duchowych związanych z dzwoniącymi cedrami. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza na sierpień 2019

O niezwykłej sile populistycznego uwodzenia, czyli dlaczego PiSowi, nie spada, a także o nadchodzącym kryzysie ekonomicznym - zapraszam do lektury prognozy na sierpień 2019
więcej »