Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Rozrywka

Dziś jest Halloween

Autor Natasza, 31.10.2018


Halloween to czas duchów, strachów i horrorów wszelkiej maści. Amerykanie kupują maski i kostiumy, w które przebierają się głównie dzieci. Zgodnie z tradycyjnym obyczajem, chodzą one tego dnia grupami, przebrane za zjawy, duchy i potwory, od domu do domu, pukają do drzwi i, grożąc psotami, proszą o poczęstunek. Typową ozdobą ganków staje się wydrążona na kształt czaszki dynia ze świeczką w środku.

Korzenie święta sięgają pogańskiego festiwalu Samhein celebrowanego wśród Celtów na terenach dzisiejszej Wielkiej Brytanii i Irlandii. Nazwa Halloween to skrót od "All Hallow Eve", czyli wigilii Wszystkich Świętych. Zwyczaj jego obchodzenia przywieźli do Ameryki imigranci z Irlandii i Szkocji w XIX stuleciu.

Ulubiona rozrywką na Halloween są przyjęcia kostiumowe, oglądanie filmowych horrorów, a także udział w paradach z okazji święta. Najsłynniejsze z nich to parada w Nowym Jorku w dzielnicy Greenwich Village, organizowana przez miejscowych gejów, oraz parada na Filipinach, to święto jest już znane na całym świecie.

Oprócz tradycyjnych postaci subkultury horroru: duchów, szkieletów, figur symbolizujących śmierć, paradują w niej ludzie poprzebierani za słynne postacie kultury masowej i za znanych polityków, potraktowanych zwykle w szyderczy, satyryczny sposób.

Mroczna strona Halloween

Jednak w ostatnich latach odwiedzanie wieczorami domów przez dzieci wywołuje niepokój wielu rodziców, którzy martwią się, by dzieci nie stały się ofiarami przestępców. Krążą liczne legendy o zatrutych cukierkach czy porwaniach dzieci podczas odwiedzania domów w poszukiwaniu słodyczy.

W Stanach to święto jest niezwykle popularne. Dzieci i nastolatki przychodzą do szkoły przebrane w maski i kostiumy. W ostatnich latach w związku z licznymi przypadkami użycia broni w szkołach władze szkolne w wielu miejscowościach zabroniły uczniom noszenia w Halloween przedmiotów, które stanowią naturalną część kostiumu, ale mogłyby być użyte jako narzędzie przemocy - jak diabelskie widły, pirackie szable i noże, czy "granatnik laserowy" - rekwizyt z popularnych filmów science fiction.
 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Cud mąki kokosowej

Wreszcie pojawiła się na rynku alternatywa dla pszenicy mąka kokosowa. Osoby, które nie mogły do tej pory cieszyć się białą mąką, od dziś mają możliwość zasmakować niebiańskich potraw z mąki kokosowej. Diabetycy, alergicy i osoby na diecie bezglutenowej znajdą w tej książce ciekawe propozycje potraw, które nie tylko będą smaczne, ale też wspomogą leczenie tych dolegliwości. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza na grudzień 2019

Ingres Jowisza w Koziorożca, uściślająca się koniunkcja Saturna z Plutonem oraz półkrzyż znaków zmiennych. Zapraszam do lektury prognozy na grudzień.
więcej »