Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Rozrywka

Japońskie sposoby na samotność

Autor nianiaoogg, 27.10.2010

Jesień zazwyczaj kojarzy się ze stanami depresji i samotności. Zobaczcie jak japończycy radzą sobie z poczuciem braku bliskości z drugą istotą. Obyśmy tego nie potrzebowali ...

Japonia to jeden z najbardziej samotnych narodów świata. Mimo swojej kolektywnej kultury, związki międzyludzkie bywają tu dość powierzchowne, a ogromna ilość pracy i ciągłe późne powroty do domu nie sprzyjają pogłębianiu relacji z bliskimi. W efekcie Japończycy nie uprawiają już seksu – a ujemny przyrost naturalny skończył się interwencją rządu i prośbą skierowaną do pracodawców, aby zaczęli wypuszczać pracowników z pracy nieco wcześniej (na przykład JUŻ o 20.00).

Nic więc dziwnego, że samotni Japończycy poszukują nowych możliwości które sprawią, że przestaną tak mocno odczuwać emocjonalną pustkę w swoim życiu. To w Japonii powstało Tamagochi, to również w tym kraju zaczęto produkować poduszki dla kobiet z doszytym sztucznym męskim ramieniem, do którego kobieta może się w noc przytulić. Japonia to też salony gier naszpikowane maszynami na których można potańczyć z wirtualnym partnerem bądź napić się z nim drinka – wszystko po to, aby będąc samym nie czuć się samotnie. Warto wspomnieć, że kolektywna i teoretycznie tak mocno nastawiona na ludzi Kraina Kwitnącej Wiśni jest jednocześnie pierwszym krajem, w którym pojawiła się depresja cywilizacyjna – hikikomori.

Teraz Japończycy mają nowy gadżet zapełniający potrzebę kontaktów społecznych- nie wymagającą podlewania roślinkę, która reaguje na ludzki głos sprawiając wrażenie, że uczestniczy w konwersacji. Roślinka, o wdzięcznej nazwie Pekoppa wygląda jak rzeczywista roślinka.
 


W doniczce zamiast ziemi ukryte są jednak kabelki i czujniki, które mają zapewnić feedback właścicielowi roślinki. Pekoppa zareaguje na każde pytanie bądź stwierdzenie właściciela, a w swoim spectrum „emocjonalnych zachowań” ma kilka możliwości – aby tym lepiej upodobnić się do żywej istoty. Pełny kontakt z drugą istotą za jedyne 26$ – tyle bowiem kosztuje Pekoppa. Przerażające? Sama roślinka nie, ale fakt, że Japończycy potrzebują takich gadżetów już tak.

Z psychologicznego punktu widzenia, takie zapełniacze emocjonalnej przestrzeni wokół człowieka mogą doprowadzić jedynie do chwilowej poprawy stanu emocjonalnego – na dłuższą zaś metę powodują tylko jeszcze większe natężenie stanów obniżenia nastroju i depresji.

www.emocje.net.pl

 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                           


  


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeniLiczniki

Ezoter poleca artykuł

Ustawienia hellingerowskie - wywiad z Agnieszką Gąsierkiewicz

Prezentujemy wywiad z Panią Agnieszką Gąsierkiewicz psycholog, trenerką NLP; od lat interesuje się i zajmuje ustawieniami systemowymi według metody B. Hellingera traktując je jako fascynujące doświadczenie życiowe oraz metodę terapeutyczną. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza na sierpień 2019

O niezwykłej sile populistycznego uwodzenia, czyli dlaczego PiSowi, nie spada, a także o nadchodzącym kryzysie ekonomicznym - zapraszam do lektury prognozy na sierpień 2019
więcej »