Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Sztuka Podróże

Święte miejsca - Kambodża

Autor siristru, 02.10.2010

Na wschodniej galerii znajduje się najbardziej uwielbiana scena - Ubijanie Morza Mleka. Obrazuje ona 92 asury (demony) i 88 dev (bóstwa), wykorzystujących węża Vasuki by ubijać morze mleka pod kierunkiem Wisznu (Mannikka wylicza jedynie 91 asur i wyjaśnia niesymetryczną liczbę jako odnoszącą się do liczby dni od zimowego przesilenia do wiosennej równonocny, oraz równonocny do letniego przesilenia). Następne sceny przedstawiają Wisznu gromiącego asury (dodano ją w XVI wieku). Północna galeria obrazuje zwycięstwo Kriszny nad Baną (Glaize pisze o niej "Najgorsze działo) i bitwę pomiędzy hinduistycznymi bogami, a asurami. Północno-zachodni i południowo-zachodni węgieł pawilonu znacznie mniejsze w swej skali płaskorzeźby, część wciąż nie zidentyfikowana, w większości z Ramayany lub żywotu Kriszny.

Łącznikiem pomiędzy zewnętrzną galerią, a drugim ogrodzeniem na zachodzie jest krzyżowy krużganek, dzisiaj zwany Preah Poan ("Hol Tysiąca Buddhów). Wizerunki Buddhy zostały pozostawione przez pielgrzymów w ciągu kilku wieków. Większość z nich została jednak usunięta. Tutaj także znajduje się wiele inskrypcji opisujących dobre czyny pielgrzymów. Większość z nich jest po khmersku, lecz są także w birmańskim i po japońsku. Cztery małe dziedzińce, wyznaczone przez krużganek, mogły być pierwotnie wypełnione wodą. Na północ i południe od krużganka znajdują się biblioteki.

 

Galerie, poza drugą i wewnętrzną, są połączone ze sobą oraz z bibliotekami przez kolejny krzyżowy krużganek, stanowiący późniejszy dodatek. Od drugiego poziomu wzwyż, na murach pojawiają się płaskorzeźby przedstawiające devy, pojedynczo, bądź w grupach do czterech dev. Ogrodzenie na drugi poziomie tworzy prostokąt o bokach 100 na 115 metrów. Wnętrze pierwotnie było zalane co miało przywodzić na myśl ocean wokół góry Meru. Trzy zestawy stopni po każdej stronie, prowadzą do wież narożnych i gopur wewnętrznej galerii. Bardzo strome schody symbolizują trudność wstąpienia do królestwa bogów. Wewnętrzna galeria - zwana Bakan - to 60 metrowy plac z osiowymi galeriami, łączącymi każdą gopurę z główną kaplicą i drugą, umiejscowioną poniżej narożnych wież. The Dach galerii jest ozdobiony motywem ciała węża, które kończy się w dłoniach garud lub łapach lwów. Rzeźbione nadproża zdobią wejście do galerii i kaplicy. Wieża głównej kaplicy mierzy sobie 43 metry wysokości (65 metrów od poziomu ziemi).
 
Odmiennie niż w innych świątyniach-górach, środkowa wieża wznosi się wyżej od pozostałych czterech. Kaplica, w której pierwotnie znajdował się posąg Wisznu i była otwarta z czterech stron, została przebudowana (zamurowano dostęp z trzech stron) w czasie przejęcia ja przez mnichów theravady. Wybudowane mury ozdobiono postaciami stojącego Buddhy. W 1934 roku, konserwator George Trouvé odkrył jamę pod główną kaplicą, wypełnioną piaskiem i wodą. Została ona wcześniej okradziona, jednak znalazł w niej erekcyjny depozyt w postaci listka złota, dwa metry poniżej poziomu ziemi.
 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Balijska rekordzistka

Na zboczach wulkanu Agung (ok. 1000 m n.p.m.) znajduję się największa, najstarsza i jedna z najbardziej czczonych świątyń: Pura Besakih czyli Świątynia Matka. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza na październik 2019

Półkrzyż na pełni Księżyca, widowiskowa opozycja na nowiu, nadciągający kryzys ekonomiczny oraz polskie wybory do parlamentu. Zapraszam do lektury prognozy na październik 2019.
więcej »