Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Sztuka Podróże

Święte miejsca - Kambodża

Autor siristru, 02.10.2010

Na wschodniej galerii znajduje się najbardziej uwielbiana scena - Ubijanie Morza Mleka. Obrazuje ona 92 asury (demony) i 88 dev (bóstwa), wykorzystujących węża Vasuki by ubijać morze mleka pod kierunkiem Wisznu (Mannikka wylicza jedynie 91 asur i wyjaśnia niesymetryczną liczbę jako odnoszącą się do liczby dni od zimowego przesilenia do wiosennej równonocny, oraz równonocny do letniego przesilenia). Następne sceny przedstawiają Wisznu gromiącego asury (dodano ją w XVI wieku). Północna galeria obrazuje zwycięstwo Kriszny nad Baną (Glaize pisze o niej "Najgorsze działo) i bitwę pomiędzy hinduistycznymi bogami, a asurami. Północno-zachodni i południowo-zachodni węgieł pawilonu znacznie mniejsze w swej skali płaskorzeźby, część wciąż nie zidentyfikowana, w większości z Ramayany lub żywotu Kriszny.

Łącznikiem pomiędzy zewnętrzną galerią, a drugim ogrodzeniem na zachodzie jest krzyżowy krużganek, dzisiaj zwany Preah Poan ("Hol Tysiąca Buddhów). Wizerunki Buddhy zostały pozostawione przez pielgrzymów w ciągu kilku wieków. Większość z nich została jednak usunięta. Tutaj także znajduje się wiele inskrypcji opisujących dobre czyny pielgrzymów. Większość z nich jest po khmersku, lecz są także w birmańskim i po japońsku. Cztery małe dziedzińce, wyznaczone przez krużganek, mogły być pierwotnie wypełnione wodą. Na północ i południe od krużganka znajdują się biblioteki.

 

Galerie, poza drugą i wewnętrzną, są połączone ze sobą oraz z bibliotekami przez kolejny krzyżowy krużganek, stanowiący późniejszy dodatek. Od drugiego poziomu wzwyż, na murach pojawiają się płaskorzeźby przedstawiające devy, pojedynczo, bądź w grupach do czterech dev. Ogrodzenie na drugi poziomie tworzy prostokąt o bokach 100 na 115 metrów. Wnętrze pierwotnie było zalane co miało przywodzić na myśl ocean wokół góry Meru. Trzy zestawy stopni po każdej stronie, prowadzą do wież narożnych i gopur wewnętrznej galerii. Bardzo strome schody symbolizują trudność wstąpienia do królestwa bogów. Wewnętrzna galeria - zwana Bakan - to 60 metrowy plac z osiowymi galeriami, łączącymi każdą gopurę z główną kaplicą i drugą, umiejscowioną poniżej narożnych wież. The Dach galerii jest ozdobiony motywem ciała węża, które kończy się w dłoniach garud lub łapach lwów. Rzeźbione nadproża zdobią wejście do galerii i kaplicy. Wieża głównej kaplicy mierzy sobie 43 metry wysokości (65 metrów od poziomu ziemi).
 
Odmiennie niż w innych świątyniach-górach, środkowa wieża wznosi się wyżej od pozostałych czterech. Kaplica, w której pierwotnie znajdował się posąg Wisznu i była otwarta z czterech stron, została przebudowana (zamurowano dostęp z trzech stron) w czasie przejęcia ja przez mnichów theravady. Wybudowane mury ozdobiono postaciami stojącego Buddhy. W 1934 roku, konserwator George Trouvé odkrył jamę pod główną kaplicą, wypełnioną piaskiem i wodą. Została ona wcześniej okradziona, jednak znalazł w niej erekcyjny depozyt w postaci listka złota, dwa metry poniżej poziomu ziemi.
 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Przepisy na szczęście

Bądź zdrowy, wolny i odnieś sukces. Zobacz nowe przepisy na szczęście Studia Astropsychologii. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza wideo na wrzesień 2020

O drugiej fali epidemii covid-19, białoruskim przebudzeniu, układzie latawca na pełni Księżyca, horoskopie zaprzysiężenia prezydenta Dudy i innych ciekawych wydarzeniach w prognozie wideo na wrzesień 2020.
więcej »