Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Sztuka Podróże

Święte miejsca - Kambodża

Autor siristru, 02.10.2010

Główna budowla


Świątynia właściwa stoi na tarasie powyżej poziomu miasta. Składa się z trzech prostokątnych galerii, wznoszących się do głównej wieży. Każda jest wyższa od poprzedniej. Mannikka interpretuje je jako przeznaczone królowi, Brahmie, Księżycowi a także Wisznu. Każda z galerii ma gopurę w kardynalnym punkcie, a także dwie wewnętrzne galerie, posiadające wieże na węgłach. Razem tworzą one kwinkunks z wieżą środkową (wzór przypominający liczbę 5 na kostce do gry). Dlatego, że świątynia jest skierowana na zachód, wszystkie jej elementy skierowane są na wschód, co pozostawia więcej przestrzeni, która może zostać wypełniona ogrodzeniami i galeriami po stronie zachodniej. Z tego samego powodu, stopnie zwrócone na zachód są płytsze niż te po drugiej stronie.

Zewnętrzna galeria tworzy prostokąt o bokach 187 na 215 metrów i posiada pawilony zamiast wierz na każdym z węgłów. Galeria jest otwarta w stronę od zewnętrzną i posiada kolumnowe półgaleryjki wydłużające i podpierające całą strukturę. Wewnętrzne ściany ozdobione są płaskorzeźbami, przedstawiającymi olbrzymie sceny (głównie z indyjskiej tradycji epicznej - Ramayany i Mahabharaty). Ściana od północno-zachodniego węgła (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara) obrazuje bitwę o Lankę (fragment Ramayany w którym Rama pokonuje Ravanę) i bitwę o Kurukshetra (fragment Mahabharaty, opisujący wzajemne zniszczenie klanów Kaurava i Pandava). Na południowej galleri znajdują się sceny historyczne - orszak króla Suryavarmana II, następnie 32 piekła i 37 niebios indyjskiej mitologii.


Glaize opisuje je następująco:

"Te nieszczęsne dusze zostały ciśnięte do piekieł by cierpieć niewypowiedziane męki, za swe winy - czasami nieproporcjonalnie srogie. tak też ludzie, którzy zniszczyli czyjaś własność są karani łamaniem kości, nieumiarkowani w jedzeniu są ćwiartowani, złodzieje ryżu są przypiekani rozpalonym żelazem, tym, którzy zrywali kwiaty w ogrodzie poświęconym Sziwie, przybija się dłonie gwoździami, złodziej trawi przeraźliwy mróz." 
 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Świątynia wykuta w skale

Pura Gunung Kawi - starożytne mauzoleum jest miejscem kontemplacji i ablucji. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza na październik 2019

Półkrzyż na pełni Księżyca, widowiskowa opozycja na nowiu, nadciągający kryzys ekonomiczny oraz polskie wybory do parlamentu. Zapraszam do lektury prognozy na październik 2019.
więcej »