Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Sztuka Podróże

Święte miejsca - Kambodża

Autor siristru, 02.10.2010

 

Jedna z wewnętrznych wież
 
Inną interpretacje Angkor Wat prezentuje Eleanor Mannikka. Opierając się na usytuowaniu, rozmiarach, zawartości i układzie płaskorzeźb, twierdzi, że wskazują na nową erę pokoju pod rządami króla Suryavarmana II: "jako, że wymiary słonecznych i księżycowych cykli zostały wbudowane w świętą przestrzeń Angkor Wat, tak też boskie przyzwolenie na władzę króla zostało przypisane uświęconym komnatom i korytarzom. Uwieczniając tym samym królewska potęgę i sławę i zapewniając sobie przychylność bogów." Teorie Mannikki zostały przyjęte w kręgach naukowych z mieszaniną sceptyzmu i zainteresowania. Odżegnuje się ona od spekulacji osób takich jak np. Graham Hancock, który twierdzi, że Angkor Wat jest częścią odwzorowania konstelacji gwiazdozbioru Smoka.

Część zewnętrzna
 
Zewnętrzny mur tworzy prostokąt o bokach 1025 metrów i 802 metry, wysoki na 4,5 metra. Mur otoczony jest przez 30 m pas otwartej przestrzeni i fosę o szerokości 190 metrów. Dojście do świątyni to wał ziemny od strony wschodniej i grobla z piaskowca od strony zachodniej. Główne wejście to prawdopodobnie późniejszy dodatek, który zastąpił drewniane wrota. W każdym kardynalnym punkcie znajduje się gopura (rodzaj wejścia). Zachodnia jest największa i posiada trzy, zniszczone obecnie, wieże. Pod południową wieżą znajduje się wizerunek Wisznu, znany jako Ta Reach, który pierwotnie mógł znajdować się w głównej kaplicy świątyni.

Galeryjki biegną między wieżami, aż do dwóch dalszych wejść w gopury, zwanych "słoniowymi bramami", gdyż mogą pomieścić te zwierzęta w swych wierzejach. Owe galeryjki mają kwadratowe filary na zewnętrznej (zachodniej) stronie i zamknięty mur na wewnętrznej (wschodniej). Sufit pomiędzy filarami jest ozdobiony rozetami lotosu, zachodnia płaszczyzna muru tańczącymi postaciami, wschodnia oknami z balustradami, tańczącymi męskimi postaciami na paradujących zwierzętach oraz bóstwami.

Zewnętrzny mur obejmuje 820,000 metrów kwadratowych. Przestrzeń ta, poza świątynią, zajmowana była przez miasto i (odrobina na północ) przez pałac królewski. Podobnie jak wszystkie świeckie budowle Angkoru, były zbudowane z materiału łatwo ulegającemu zniszczeniu, dlatego też nic po nich nie pozostało, poza zarysami ulic. Większość tej powierzchni jest obecnie pokryta lasem. 350 metrowa grobla łączy zachodnią gopurę z właściwą świątynią, balustradami z postaciami nag z sześcioma poziomami stopni prowadzącymi do miasta po obu stronach. Każda ze stron posiada bibliotekę, z wejściem od strony kardynalnych punktów, na wprost trzeciego poziomu stopni. A także staw pomiędzy biblioteką i świątynią. Stawy są późniejszymi dodatkami, podobnie jak strzeżony przez lwy, krzyżujące się z główną groblą, tarasy, wiodące do głównej świątyni.
 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Ezoter zacytowany przez Politykę

Tygodnik Polityka w artykule pt. Obsesja coachingu Polokołczing Joanny Drosio-Czaplińska cytuje tekst opublikowany na łamach portalu Ezoter pt. Wróżka czy coach? Pauliny Napory. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza wideo na wrzesień 2020

O drugiej fali epidemii covid-19, białoruskim przebudzeniu, układzie latawca na pełni Księżyca, horoskopie zaprzysiężenia prezydenta Dudy i innych ciekawych wydarzeniach w prognozie wideo na wrzesień 2020.
więcej »