Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Sztuka Podróże

Święte miejsca - Kambodża

Autor siristru, 02.10.2010

 

Jedna z wewnętrznych wież
 
Inną interpretacje Angkor Wat prezentuje Eleanor Mannikka. Opierając się na usytuowaniu, rozmiarach, zawartości i układzie płaskorzeźb, twierdzi, że wskazują na nową erę pokoju pod rządami króla Suryavarmana II: "jako, że wymiary słonecznych i księżycowych cykli zostały wbudowane w świętą przestrzeń Angkor Wat, tak też boskie przyzwolenie na władzę króla zostało przypisane uświęconym komnatom i korytarzom. Uwieczniając tym samym królewska potęgę i sławę i zapewniając sobie przychylność bogów." Teorie Mannikki zostały przyjęte w kręgach naukowych z mieszaniną sceptyzmu i zainteresowania. Odżegnuje się ona od spekulacji osób takich jak np. Graham Hancock, który twierdzi, że Angkor Wat jest częścią odwzorowania konstelacji gwiazdozbioru Smoka.

Część zewnętrzna
 
Zewnętrzny mur tworzy prostokąt o bokach 1025 metrów i 802 metry, wysoki na 4,5 metra. Mur otoczony jest przez 30 m pas otwartej przestrzeni i fosę o szerokości 190 metrów. Dojście do świątyni to wał ziemny od strony wschodniej i grobla z piaskowca od strony zachodniej. Główne wejście to prawdopodobnie późniejszy dodatek, który zastąpił drewniane wrota. W każdym kardynalnym punkcie znajduje się gopura (rodzaj wejścia). Zachodnia jest największa i posiada trzy, zniszczone obecnie, wieże. Pod południową wieżą znajduje się wizerunek Wisznu, znany jako Ta Reach, który pierwotnie mógł znajdować się w głównej kaplicy świątyni.

Galeryjki biegną między wieżami, aż do dwóch dalszych wejść w gopury, zwanych "słoniowymi bramami", gdyż mogą pomieścić te zwierzęta w swych wierzejach. Owe galeryjki mają kwadratowe filary na zewnętrznej (zachodniej) stronie i zamknięty mur na wewnętrznej (wschodniej). Sufit pomiędzy filarami jest ozdobiony rozetami lotosu, zachodnia płaszczyzna muru tańczącymi postaciami, wschodnia oknami z balustradami, tańczącymi męskimi postaciami na paradujących zwierzętach oraz bóstwami.

Zewnętrzny mur obejmuje 820,000 metrów kwadratowych. Przestrzeń ta, poza świątynią, zajmowana była przez miasto i (odrobina na północ) przez pałac królewski. Podobnie jak wszystkie świeckie budowle Angkoru, były zbudowane z materiału łatwo ulegającemu zniszczeniu, dlatego też nic po nich nie pozostało, poza zarysami ulic. Większość tej powierzchni jest obecnie pokryta lasem. 350 metrowa grobla łączy zachodnią gopurę z właściwą świątynią, balustradami z postaciami nag z sześcioma poziomami stopni prowadzącymi do miasta po obu stronach. Każda ze stron posiada bibliotekę, z wejściem od strony kardynalnych punktów, na wprost trzeciego poziomu stopni. A także staw pomiędzy biblioteką i świątynią. Stawy są późniejszymi dodatkami, podobnie jak strzeżony przez lwy, krzyżujące się z główną groblą, tarasy, wiodące do głównej świątyni.
 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Uwielbiam się śmiać! Wywiad z Alą Wiktorią Kummer Gają

Poniżej publikujemy wywiad z Alą Wiktorią Kummer Gają - bioterapeutko-terapeutką w zakresie różnych metod rozwoju osobistego i duchowego, Certyfikowaną trenerką Jogi Śmiechu metodą dr. Kataria School of Laughter Yoga; wizjonerką, malarką auryczną serc. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza na październik 2019

Półkrzyż na pełni Księżyca, widowiskowa opozycja na nowiu, nadciągający kryzys ekonomiczny oraz polskie wybory do parlamentu. Zapraszam do lektury prognozy na październik 2019.
więcej »