Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Sztuka Podróże

Święte miejsca - Kambodża

Autor siristru, 02.10.2010

 


Mouhot, podobnie jak inni wcześni zachodni goście, nie mógł uwierzyć, że Khmerowie byli zdolni do wybudowania takiej świątyni i błędnie datował ją na okres Imperium Rzymskiego. Prawdziwa historia Angkor Watu została odtworzona z kawałków dowodów stylistycznych i epigraficznych, odnalezionych podczas różnych napraw i wykopalisk dokonanych w różnym czasie na terenie całego Angkoru.

Angkor Wat - widok ogólny

W XX wieku, Angkor Wat potrzebował poważnych prac konserwatorskich - głównie usunięcia ziemi i roślinności. Prace konserwatorskie zostały jednak powstrzymane przez wojnę domową, a później okres rządów Czerwonych Khmerów (lata 70' i 80'). Na szczęście nie poczyniono większych zniszczeń ponad kradzież i zniszczenie głównie poangkorskich posągów.

Świątynia stała się symbolem Kambodży i jej narodowej dumy. Zarys Angkor Watu znajduje się na niemal każdej fladze narodowej, począwszy od jej wprowadzenia to jest ok. 1863. Jest to jedyna budowla, która pojawia się, na jakiejkolwiek fladze państwowej. W styczniu 2003, w Kambodży wybuchły zamieszki, spowodowane plotką o wypowiedzi tajskiej aktorki oper mydlanych (Suvanan "Kob" Kongying), która miałaby oskarżyć Kambodżę o kradzież Angkor Watu Tajlandii.

Architektura

 Angkor Wat - główna świątynia

Angkor Wat jest najznamienitszym przykładem klasycznej architektury khmerskiej - stylu Angkor Wat. W XII wieku khmerscy architekci byli bardzo biegli w użyciu piaskowca, bardziej niż cegły czy laterytu, jako materiału budowlanego. Następcą stylu Angkor Wat jest styl okresu Bayon, w którym jakość poświęcono na ołtarzu ilości. Innymi świątyniami w stylu Angkor Wat w Angkorze są: Banteay Samré, Thommanon, Chao Say Tevoda i wczesne świątynie Preah Pithu. Poza Angkorem: Beng Mealea oraz część Phanom Rung i Phimai.

Piękno Angkor Wat pochodzi głównie z harmonii projektu, który może być porównywalny ze starożytną architekturą grecką i rzymską. Maurice Glaize, konserwator kompleksu w połowie XX wieku, pisał: "kompleks osiągnął klasyczną doskonałość dzięki umiarkowanemu ogromowi swych doskonale zrównoważonych części i dokładnej aranżacji proporcji. To dzieło mocy, jedności i stylu".
 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Jedz prawdziwe jedzenie

Wielu z nas już wie, że większość diet po prostu nie działa. Co więcej zaczęliśmy częściej chorować i przybierać na wadze dokładnie wtedy, gdy rozpoczęliśmy liczenie kalorii i jedzenie wszystkiego, tylko nie prawdziwego, zdrowego jedzenia. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza na luty 2020

Styczniowe stellum w znaku Koziorożca zdążyło przewalić się przez świat w postaci serii wstrząsów. Przed nami kolejne odsłony tego dramatu. Co z Bliskim Wschodem, co z epidemią grypy w Chinach, politycznymi i ekonomicznymi konsekwencjami zawirowań w Państwie Środka oraz co w kraju przed wiosennymi wyborami prezydenckimi? Zapraszam do lektury prognozy na luty 2020.
więcej »