Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Rozrywka

Czy z wiekiem stajemy się podobni do naszych partnerów?

Autor nianiaogg, 13.09.2010

Przeciwności się przyciągają, czy raczej ludzie do siebie podobni? Jak jest w Waszym życiu?A gdy już się przyciągną, to upodabniają, czy różnią się od siebie? Przeczytajcie co na ten temat mają do powiedzenia naukowcy.

''Oni tak do siebie pasują, są tacy podobn'', ''Im dłużej jesteśmy ze sobą, tym bardziej stajemy się tacy sami'' – czy takie stwierdzenia mają sens? Czy rzeczywiście będąc z kimś w związku z czasem upodabniamy się do siebie nawzajem? Czy też chodzi o to, że już na samym początku byliśmy do siebie bardziej podobni?

Jedno z popularnych przekonań dotyczących związków mówi o tym, że małżonkowie – w toku bycia razem i rozwoju swojej relacji stają się do siebie coraz bardziej podobni pod względem osobowościowym. Czy to rzeczywiście prawda? Badania nad związkami wykazują, że podobieństwo ma spore znaczenie w doborze. Nie tylko wybieramy na partnerów podobne nam osoby, ale też przyjaźnimy się z osobami o podobnych cechach i lepiej pracuje się nam z podobnymi do nas pracownikami. Nawet w rekrutacji większe szanse ma ten kandydat, który jest podobny do szefa.  Może jednak nie? Czy rzeczywiście jest tak, że nasze wspólne życie – czy to w małżeństwie, czy w związku partnerskim powoduje, że z czasem upodabniamy się do siebie?

Na takie pytanie próbowali odpowiedzieć badacze z Uniwersytetu w Michigan, którzy przeanalizowali dane z 1296 małżeńskich par, sprawdzając, czy w toku rozwoju ich relacji, cechy osobowości zmieniały się i czy małżonkowie stawali się bardziej podobni. Wbrew obiegowej opinii okazało się, że staż małżeński nie ma wpływu na podobieństwo partnerów do siebie. Większość badanych par wcale się do siebie nie upodobniła, a dostrzegane przez nich i otoczenie podobieństwo, wynikało z tego, że podobni do siebie byli już wtedy, kiedy zaczynali się ze sobą spotykać.

Od tej nowej, naukowej reguły jest jeden wyjątek – agresja. Otóż w ramach tej cechy, widać tendencje do upodabniania się do bardziej agresywnego partnera. Badacze uważają, że taka adaptacja ma sens, jako że częstą obroną na zachowanie agresywne jest atak – czyli również agresja. Jeśli taki schemat często się powtarza, osoba która początkowo była mniej agresywna, może podwyższyć swój poziom agresji.

Jeśli zatem myślisz, że Twój mąż bałaganiarz z biegiem lat stanie się podobny do ciebie i zamieni się w pedantycznego estetę, to raczej na to nie licz.
 

www.emocje.net.pl
 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Wracam do Raju - wyprawa na Bali i Gili!

19 listopada - 4 grudnia 2014 r. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza na grudzień 2019

Ingres Jowisza w Koziorożca, uściślająca się koniunkcja Saturna z Plutonem oraz półkrzyż znaków zmiennych. Zapraszam do lektury prognozy na grudzień.
więcej »