Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Najpopularniejsze Niezwykłe

Geniusz Urodzony Niebieskiego Dnia

Autor Włodzimierz Osiński, 27.08.2010

Potrafisz pomnożyć w pamięci 78x34x5? A wiesz jaki dźwięk ma liczba dziewięć? Daniel Tammet to potrafi - przeczytaj historię Sawanta autysty- geniusza wykazującego niewyobrażalne i niedostępne dla przeciętnego człowieka zdolności matematyczne, muzyczne, malarskie i pamięciowe.

I chociaż ich umysły są tak utalentowane najczęściej nie potrafią przeżyć samodzielnie nawet jednego dnia. Jedynym wyjątkiem wśród sawantów jest Daniel Tammet, młody Brytyjczyk, który potrafi opisać, co dzieje się w głowie człowieka dotkniętego autyzmem. Z powodu swojej unikalności naukowcy okrzyknęli go żywym Kamieniem z Rossety.

Do niedawna o istnieniu Sawantów wiedziało tylko nieliczne grono lekarzy i naukowców zajmujących się badaniem autyzmu. Kiedy jednak w 1988 roku Dustin Hoffnam w filmie "Rain Man" wcielił się w rolę chorego na autyzm mężczyzny - postać "uczonego-głupka" wdarła się do świadomości masowej. 

ŚRODY SĄ ZAWSZE NIEBIESKIE

Daniel Tammet urodził się w środę 31 stycznia 1979 roku we Wschodnim Londynie w średnio zamożnej rodzinie jako najstarszy z dziewięciorga rodzeństwa. Wkrótce po porodzie zdiagnozowano u niego zespół Aspergera, będący odmianą autyzmu. Nieustanny płacz małego Daniela uśmierzało jedynie bujanie w kołysce lub inny powtarzający się ruch. Jako dziecko nigdy nie bawił się zabawkami, ani też nie nawiązywał kontaktu z rówieśnikami. W wieku czterech lat uległ atakowi epilepsji, po którym zaczął postrzegać liczby w całkowicie odmienny sposób. Wkrótce zorientowano się, że jest także Sawantem, a jego widzenie świata można określić mianem synestezji. 
 
Moimi zabawkami i najlepszymi przyjaciółmi zawsze były liczby - wspomina Tammet. - Cyfry i liczby miały dla mnie swoje kolory, kształty, strukturę powierzchni, a nawet osobowość. Odkąd pamiętam mogłem podróżować po przestrzeniach swojego umysłu zapełnionych pofałdowanymi krajobrazami stworzonymi z różnych liczb. Nawet dni tygodnia miały swoje kolory.

Dzięki wysiłkowi swojej matki, która zmuszała go do brania aktywnego udziału w życiu rodziny i opieki nad ośmiorgiem młodszego rodzeństwa, Tammet uniknął wielkiej pułapki autyzmu i nie zamknął się całkowicie w swoim wewnętrznym świecie.
- Moja matka stale ze mną pracowała przypominając mi, abym zwracał na wszystko uwagę, chodziłem obserwując, co dzieje się dookoła, choć było to dla mnie bardzo bolesne - wspomina Sawant.

Daniel ukończył szkołę średnią i poszedł na studia nie korzystając z żadnych przywilejów i udogodnień przysługujących osobom niepełnosprawnym. Nie przydzielono mu nawet opiekuna, wspomagającego go w funkcjonowaniu w środowisku uczelnianym.
 

 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

8 kroków do pozbycia się bólu pleców. Naturalne metody na dolegliwości pleców, szyi, ramion, bioder, kolan i stóp ? Esther Gokhale, Susan Adams

Wiele osób skarży się na bóle pleców, ramion, szyi czy stawów. Podstawową przyczyną takich dolegliwości jest układ mięśniowo-szkieletowy, który sami nieprawidłowo eksploatujemy. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza wideo na czerwiec 2021

Zaćmienie Słońca, półkrzyż znaków kardynalnych oraz inne ważne astrologiczne zdarzenia. Czy wróci pandemia, co zapowiada Jowisz w znaku Ryb? Zapraszam do obejrzenia prognozy astrologicznej na czerwiec 2021.
więcej »