Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Rozrywka

Test na ryzyko rozstania z partnerem

Autor nianiaogg, 10.08.2010

Chciałabyś wiedzieć czy Twój związek przetrwa czy też legnie w gruzach? Wielu z nas zastanawia się nad tym, czy ze swoją „drugą połówką” będziemy żyli „długo i szczęśliwie”. Niestety, tego nie sposób przewidzieć. A może jednak się da?

Naukowcy z University of Rochester zdecydowali się podjąć próbę konstrukcji narzędzia badawczego, które umożliwi przewidzenie tego, czy para się rozejdzie czy też nie. Takich prób podejmowano już wiele – zazwyczaj z niewielką skutecznością. Przeszkodą w badaniu tego, co badany czuje do partnera (lub co o nim sądzi), była dwojakiego rodzaju – często badani nie chcą przyznać się przez badaczem do negatywnych uczuć wobec partnera (zwłaszcza jeśli nadal tkwią w związku), niekiedy też, badani nie chcą się przyznać do tego, że im w związku gorzej, przed samym sobą – a skoro sami przed sobą udajemy, że w naszym związku jest wszystko w porządku, to skąd naukowcy mogą wiedzieć, że w rzeczywistości tak nie jest? Otóż badaczom z Rochester udało się znaleźć metodę.

Nowa metoda, która może przewidzieć rozpad związku (a przynajmniej określić ryzyko takiej sytuacji) opiera się na założeniu, na jakim opierają się testy projekcyjne, czyli na tym, że za pomocą skojarzeń i nadawania znaczenia określonemu materiałowi badawczemu, można dostać się, do nieuświadamianych przez badanego stanów psychicznych i emocjonalnych. Brzmi to bardzo skomplikowanie, ale w rzeczywistości jest dość proste. Zobaczcie sami:

W badaniu wzięły udział 222 pozostające w romantycznym związku. Każdy z badanych, dostarczył badaczom imię partnera, oraz dwa dodatkowe słowa, które z partnerem się kojarzą (np. imię jego psa, nick internetowy itd.). Każdemu z badanych prezentowano następnie na monitorze różne słowa. Część z nich miała pozytywne konotacje (np. wakacje, pokój, śmiech) a część negatywne (np. wojna, krytyka, śmierć). Słowa te, przeplatane były imieniem partnera, bądź pozostałymi słowami z partnerem związanymi, które przez ochotników zostały podane. Badani mieli za zadanie w pierwszej części testu wciskać przycisk kiedy zobaczą słowo pozytywne i słowo związane z partnerem, w drugiej zaś części słowo negatywne i związane z partnerem.

Założenie badania było następujące – osoby szczęśliwe w swoich związkach będą szybciej wciskać przycisk w zadaniu, w którym trzeba zaznaczać słowa pozytywne niż w zadaniu, które wymaga kojarzenia partnera z negatywami.

Po roku, badacze sprawdzili swoich badanych aby dowiedzieć się, czy któreś z par się rozpadło, a zatem czy badanie jest skuteczne. Okazało się, że tak. Osoby, które miały większą łatwość kojarzenia słów określających partnera z negatywami, miały większe szanse na rozstanie.

Jaki z tego wniosek? Sami przecież badań sobie nie zrobimy… zawsze możemy się jednak zastanowić nad swoją relacją i jeśli na myśl o Twoim partnerze przychodzi ci do głowy 10 negatywnych określeń i tylko dwa pozytywne, to czas zastanowić się nad tym, czy czasem nie warto ratować związku lub… zakończyć szybciej agonię.

fot.:Zsuzsanna Kilian/SXC.hu

www.emocje.net.pl


 

 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Naturalne olejki czyli aromaterapia w praktyce

Serdecznie zapraszamy na warsztaty pt. Naturalne olejki, czyli aromaterapia w praktyce, które odbędą się 14 stycznia o godz. 18 w Krakowie (ul. Dajwór 20, Kazimierz). W programie: sporo wiedzy na temat olejków eterycznych, tworzenie własnej oryginalnej kompozycji zapachowej oraz mnóstwo zabawy z zapachem. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza na grudzień 2019

Ingres Jowisza w Koziorożca, uściślająca się koniunkcja Saturna z Plutonem oraz półkrzyż znaków zmiennych. Zapraszam do lektury prognozy na grudzień.
więcej »