Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Sztuka

Mitologia Słowian

Autor Katarzyna Koenig, 16.07.2010


Niewiele dziś wiemy na temat mitologii Słowian. Źródeł informacji jest bardzo mało, udostępniamy zdobyte opisy bóstw naczelnych w słowiańskiej mitologii. Charakterystyka postaci, historia i miejsca kultu.

BÓSTWA NACZELNE

Perun i bóstwa z nim utożsamiane - Świętowit, Rujewit, Jarowit, Jaryło

PERUN (Peron, Pierun)

Etymologia: Imię Peruna wiąże się ze współczesnym rzeczownikiem „piorun”. Oznacza „tego, który uderza”, wywodząc się od czasownika „prać” w jego pierwotnym znaczeniu – właśnie „uderzać”, „bić”. Natomiast rdzeń perk w różnych wariantach języków indoeuropejskich to „dąb”.

Opis: Piorunowładca, bóg gromu, grzmotu i błyskawicy, a przypuszczalnie także uroczystej przysięgi, wzmiankowany już w VI wieku przez bizantyjskiego historyka Prokopiusza z Cezarei, który pisał o Słowianach, iż „uważają oni, że jeden tylko bóg, twórca błyskawicy, jest panem całego świata”. Kult jego wywodzi się z prasłowiańskiego ubóstwiania tajemnych zjawisk atmosferycznych (grom, błyskawica), które następnie uległy procesowi antropomorfizacji. Czczony jako bóg wojny, siły, męstwa i męskiej płodności; symbolem jego był dąb. W niektórych legendach mowa jest o tym, że Perun zwykł przesiadywać w koronie rzeczonego drzewa i stamtąd ciskać piorunami. Uderzenie pioruna postrzegane było jako uświęcające, a miejscom dotkniętym wyładowaniami atmosferycznymi przypisywano niezwykłą moc magiczną i uzdrowicielską. Wierzono również, że pioruny miały moc uwalniania wody, kradzionej i zatrzymywanej w niebie przez smoka – żmiję, a wiosenne burze postrzegano jako walki, które Perun stacza z owym smokiem.

Kult Peruna sprawowano w tak zwanych peryniach, czyli miejscach jemu poświęconych – najczęściej dębowych zagajnikach – w których pod największym i najstarszym dębem składano ofiary. Palił się tam święty ogień, podsycany dębowymi bierwionami przez kapłanów. Przypadek wygaśnięcia świętego ognia przypłacali życiem.

Wygląd: Przedstawiany jako mężczyzna w sile wieku, ze srebrnymi włosami i złotą brodą, dosiadający białego rumaka lub prowadzący rydwan wojownik z mieczem, bojowym młotem, maczugą bądź z kamienną strzałą gromową w dłoni.

Miejsca kultu: Przypuszczalnie cała Słowiańszczyzna; na pewno Ruś Kijowska, Polska i Bułgaria.

ŚWIĘTOWIT (współcześnie błędnie zwany Światowidem)

Etymologia: Imię Świętowit – w źródłach zachodnioeuropejskich Zvanthevith, Sventevith – należy rekonstruować jako Svętovit. Pierwszy człon, svęt, oznacza tego, który rozporządza dobroczynną mocą magiczną, „świętego”; człon drugi, vit, to najprawdopodobniej tyle co „pan”.

Opis: Przez niektórych badaczy uważany za boga słońca, ognia i wojny; przez innych z kolei za boga wojny, urodzaju oraz losu, przyszłości i przepowiedni. Utożsamiany niekiedy z Perunem, którego imienia nie należało nadużywać, dlatego też nadano mu przydomek „Świętego Pana”.
 
Jego symbolami były: duży róg do picia, ogromny miecz i biały rumak. Koń ów, hodowany przez kapłanów Świętowita, był zwierzęciem wróżebnym. Nocami bóg dosiadał go, by cwałować po łąkach, lasach i parowach.

Wygląd: Przedstawiany jako uzbrojona w miecz postać o czterech głowach lub czterech twarzach, ogarniająca swym spojrzeniem wszystkie strony świata – a więc uosobienie najwyższej mocy.

Miejsca kultu: Cała Słowiańszczyzna; od ziem ruskich, skąd pochodzi jego posąg wyłowiony w 1848 roku z rzeki Zbrucz, po ziemie zachodnie, gdzie najbardziej znany ośrodek kultu Świętowita znajdował się na wyspie Rugii, położonej w południowo-zachodniej części Morza Bałtyckiego, zamieszkiwanej przez słowiańskie plemię Ranów (Rugian, Rujan) w grodzie zwanym Arkoną; również na wyspie Wolin.
 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Przyciągnij partera którego pragniesz

Być z właściwym człowiekiem to nasze naturalne pragnienie, nasze marzenie. Jak wszystkie naturalne pragnienia, powinno ono móc się spełnić. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza wideo na lipiec 2020

Jaki będzie wynik wyborów prezydenckich? W jakim kierunku podąża sytuacja w Polsce? Czy nadciąga druga fala epidemii covid-19? Zapraszam do obejrzenia prognozy wideo na lipiec 2020.
więcej »