Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Rozrywka Sztuka

Jak zrobić bęben szamański

Autor Krzysztof ''Żuczek'' Kolba, 29.06.2010

 

Któż z nas nie marzy o głęboko brzmiącym indiańskim bębnie. Wprawdzie można go zamówić za naprawdę nieduże pieniądze, ale można też zrobić go samemu. Zdradzamy wam sposób wykonania takiego bębna (sami zobaczycie, iż nie jest to takie proste). Zawsze jednak bardziej cieszy własna praca, niż coś co się kupuje gotowe.

 

POTRZEBNE MATERIAŁY

- Skóra z cielaka (narzędzia potrzebne do wyprawienia skóry na sucho, patrz: Wyprawianie surowej skóry),
- sklejka o grubości 4mm,
- nity i nitownica (można też zrobić bez nitów wówczas potrzebne będą tzw. “regipsy”),
- klej do drewna (najlepszy jest Racol, bo można nim kleić wilgotne powierzchnie),
- miękka skóra (najlepiej ircha do wykończenia bębna).

WYKONANIE

W pierwszej kolejności musimy zrobić ramę. Niektórzy próbowali wykorzystać ramę z dużego sita kupionego na targu jednak z góry odradzam tego typu wyczyny. Aby rama była solidna trzeba ją wykonać samemu. W sklepie stolarskim musimy kupić sklejkę o grubości 4mm. Niestety rzadko się udaje kupić kawałek, więc nie pozostaje nam nic innego jak kupić cały arkusz zwykle o wymiarach 150×200cm. Dobrze jest zlecić w tymże sklepie (jeśli mają taka możliwość) pocięcie sklejki na paski. Pasek powinien mieć wymiary 7×150cm dla bębna, który będzie miał średnicę 36-40cm. Na jeden bęben potrzebne są 2 takie paski. Uwaga! Podczas cięcia pasków należy zwrócić uwagę, aby słoje biegły wzdłuż paska a nie w poprzek!

RAMA

Kiedy mamy już gotowe 2 paski przystępujemy do wyginania sklejki. Najpierw musimy ją dobrze namoczyć. Należy co chwile polewać ją wodą tak, aby przynajmniej godzinę przed wyginaniem była mokra.

Dobrze jest zaopatrzyć się w płytki, ale o dużej średnicy garnek. Ja używam do tego celu spodu od sokownika. Wlewamy do niego wodę prawie po brzegi i stawiamy na gazie. Wyginanie rozpoczynamy kiedy woda zaczyna wrzeć. Wkładamy środek paska do wody delikatnie naginając. Musimy uważać na dwie rzeczy. Na to aby nie wygiąć sklejki zbyt mocno, bo nam pęknie oraz na kółka w sklejce, bo w tym miejscu sklejka najbardziej lubi się zginać w pól.
 
Delikatnie zanurzamy sklejkę w wodzie i zginamy w koło przesuwając ją powoli w wodzie. Sklejka powinna się miękko poddawać (jeśli była wcześniej namoczona). W ten sposób dochodzimy do brzegu paska. Wkładamy go całego do wrzącej wody, trzymamy kilkanaście sekund, następnie wyjmujemy i rękami zaginamy.
 
Powstał nam półokrąg. Teraz znów od połowy w drugą stronę, aż pasek zacznie nam nabierać kształt okręgu. Po dojściu do brzegu i wygięciu go mamy już niemal koło. Teraz jeszcze raz przejeżdżamy cały pasek w gorącej wodzie i…. no właśnie. Najlepiej posiadać duży gar o średnicy bębna czyli mniej więcej 36-40cm. Okręcić gorąca sklejkę wokół gara, delikatnie ściągnąć z gara, tak by się nie poruszyło i znitować 2 nitami robiąc wcześniej dziury wiertarką.
 
Dla wybrednych podam za chwile metodę zrobienia ramy bez użycia nitów, jednak istnieje szansa że bęben bez nitów się rozklei, gdyż będziemy go kleili na wilgotno – a to nie zawsze daje gwarancje, że bęben będzie mocno sklejony. Uważam, że nity są tu niemal niezbędne zwłaszcza, że tak naprawdę nie będzie ich widać, gdyż zasłoni je druga warstwa sklejki. Jeśli zdecydujemy się użyć nitów należy je przyklepać młotkiem i jeszcze wilgotną ramę zakładamy na wspomniany gar. W ten sposób będziemy mieli idealny kształt koła.

Jeśli nie posiadamy takiego dużego gara należy ramę znitować i ręcznie delikatnie doginając uzyskać w miarę idealny kształt koła po czym zostawić do wyschnięcia.

Pierwsza warstwa nam wysycha, a my przystępujemy do drugiej warstwy. Wginamy drugi pasek na gorąco w identyczny sposób jak pierwszy.
 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Czy możemy uzdrawiać na odległość?

Wiele słyszymy na temat uzdrawiania energią życiową w postaci zabiegów wykonywanych na miejscu. Można przyzwyczaić się do myśli, że jest to jedyna możliwa opcja tego rodzaju oddziaływania. Fakty okazują się jednak inne. Wiele osób korzysta z pomocy zdalnej. Telebioenergoterapia jest metodą, którą poznać można na profesjonalnych kursach zawodowych. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza wideo na lipiec 2020

Jaki będzie wynik wyborów prezydenckich? W jakim kierunku podąża sytuacja w Polsce? Czy nadciąga druga fala epidemii covid-19? Zapraszam do obejrzenia prognozy wideo na lipiec 2020.
więcej »