Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Terapie Naturalne i Zdrowie

Moc Amazonii

Autor Katarzyna Szymańska, 10.06.2010Guarana

Jednym z nielicznych zarejestrowanych w Polsce preparatów naturalnych nielicznych amazońskim rodowodzie jest guarana. Guarana to krzew owocowy występujący głównie w regionach Manaus i Parintins. Owoce ma małe, okrągłe, jasnoczerwone, rosnące w gronach. Indianie z Ameryki Południowej, szczególnie Guarani, od których pochodzi nazwa rośliny, suszą i mielą nasiona, a następnie mieszając z wodą, ucierają je na pastę.

Używają guarany głównie, jako środka pobudzającego oraz ściągającego, w leczeniu przewlekłych biegunek, gorączki i bólu głowy, a także zapobiegającego chorobom serca i układu krążenia. Dziś roślina jest znana i używana głównie w postaci "narodowego napoju" Brazylii - "Guarana Soda." Codziennie, miliony Brazylijczyków piją zdrowotny tonik wierząc, że podniesie on ich sprawność, oczyści z toksyn i przedłuży młodość. Podobno plemiona Indian, w których tradycją jest jedzenie łyżeczki sproszkowanej guarany codziennie rano, mają piękną cerę, mniej zmarszczek i zdrowe, lśniące włosy.


Una de gato

Od kilkunastu lat w Europie bardzo popularna jest tzw. Vilcacora. Kiedy jednak zapytałam o nią przewodnika zupełnie nie wiedział, o co chodzi. Jako roślinę stosowaną w leczeniu nowotworów wymienił Una de gato. Później okazało się, że nazwę vilcacora wymyślili Europejczycy a Una de gato jest jedną z miejscowych nazw tego leczniczego pnącza. Angielska nazwa Cat's Claw /koci pazur/ pochodzi od podobnych do haków cierni, które rosną wzdłuż liany. Przypominają one pazury kota. Dwa blisko spokrewnione gatunki - Uncaria tomentosa i Uncaria guianensis są używane zamiennie. Oba pnącza są ogromnymi lianami, których długość może przekraczać 30 metrów.

Una de gato są wykorzystywane w medycynie ludowej przez rdzennych mieszkańców Puszczy Amazońskiej od 2000 lat, o czym świadczą zachowane w Peru rysunki roślin. Tak długą, udokumentowaną historią może się poszczycić niewiele naturalnych leków. Nic dziwnego, że Vilcacora wzbudziła zainteresowanie naukowców. W maju 1994 roku, WHO zorganizowało w Genewie Pierwszą Międzynarodową Konferencję na temat Una de Gato. Na konferencji uznano ją oficjalnie za roślinę leczniczą i podkreślono, że od odkrycia chininy, którą odnaleziono w korze peruwiańskiego drzewa w XVII wieku, żadna inna roślina amazońska nie zasługiwała na taką uwagę naukowców. W peruwiańskiej medycynie naturalnej Una de Gato jest używany w leczeniu reumatyzmu, dolegliwości żołądkowych, zmian skórnych, gorączki i kaszlu oraz guzów.

 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               

Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Zarabianie to pomaganie

Finanse bywają poważnym problemem, który potrafi rozstrajać nasze życie zewnętrzne i wewnętrzne. Kwestia nie polega jednak na tym, że na ogół brakuje nam możliwości. Po prostu nie mamy motywacji, która mogłaby wykrzesać z nas pasję do działania i zmiany swojej sytuacji. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza wideo na czerwiec 2021

Zaćmienie Słońca, półkrzyż znaków kardynalnych oraz inne ważne astrologiczne zdarzenia. Czy wróci pandemia, co zapowiada Jowisz w znaku Ryb? Zapraszam do obejrzenia prognozy astrologicznej na czerwiec 2021.
więcej »