Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Terapie Naturalne i Zdrowie

Moc Amazonii

Autor Katarzyna Szymańska, 10.06.2010


Ratunek dla dżungli

Dżungla Amazońska jest największym światowym kompleksem przyrodniczym. Ma ona ogromny udział w zachowaniu równowagi ekologicznej Ziemi. Niestety obszar ten był od lat systematycznie niszczony. Cenne bogactwa w postaci drzew kauczukowych oraz tych, z których pozyskiwano poszukiwane w przemyśle meblowym drewno, zostały znacznie uszczuplone. Dodatkowym problemem było wdzieranie się do dżungli miast i wsi, wypalanie obszarów leśnych pod tereny uprawne. Obecnie sytuacja znacznie się poprawiła. Rządy krajów, na terenie których rozciąga się puszcza, postanowiły objąć ten teren specjalną ochroną.

Dzięki staraniom wielu organizacji, głównie ekologicznych, udało się przekonać polityków, że ten obszar to nie tylko "płuca ziemi", ale także miejsce o ogromnym znaczeniu ekonomicznym. Jeśli będzie się pozyskiwać z lasu w sposób niekontrolowany drewno, orzechy, kakao, owoce to ekosystem nie nadąży się regenerować i wkrótce dżungla amazońska przestanie istnieć.

Działania edukacyjne sprawiają, że zmienia się mentalność mieszkańców Amazonii. Nasz miejscowy przewodnik opowiadał, że w młodości jadł wiele zwierząt z lasu - żółwie, kajmany, węże, dzikie ptaki. Dziś on i jego dorosłe dzieci mieszkają w mieście i zaopatrują się w żywność w sklepach. - Tylko moja mama - mówi przewodnik z uśmiechem - skarży się, że nie jestem dobrym synem, jeśli przynajmniej raz w roku nie przyniosę jej żółwia na zupę. Dzięki bardziej racjonalnej gospodarce naturalnymi zasobami puszczy tubylcy zarabiają dziś 5 do 10 razy więcej pieniędzy na zbieraniu i sprzedaży roślin leczniczych, owoców, orzechów oraz produkcji pamiątek, niż zarabiali dawniej, wycinając lasy. Jest, więc szansa, że obszar lasów amazońskich zamiast się zmniejszać będzie się rozrastał. Inną szansą dla Amazonii jest turystyka. Bogactwo zwierząt i roślin z roku na rok przyciąga coraz więcej podróżników. Powstają nowe ośrodki turystyczne. Jedną z atrakcji są nocne wyprawy na "białe łowy" piranii i kajmanów.

Amazonia jest dla wielu ludzi symbolem tajemniczej potęgi natury. Jest to najbogatsze biologiczne siedlisko milionów roślin, zwierząt i owadów. Wśród roślin są silnie trujące, ale też takie, z których od lat pozyskuje się wartościowe leki. Naukowcy z całego świata pokładają wielką nadzieję w badaniach roślin amazońskich pod kątem zwalczania nowotworów i AIDS, cukrzycy i choroby Alzheimera. Wiele podpowiadają im doświadczenia miejscowych szamanów i zielarzy oraz zwykłych ludzi, wykorzystujących te rośliny w leczeniu codziennych dolegliwości. W wioskach miejscowa ludność (Caboclos) od pokoleń uprawia rośliny lecznicze w małych, przydomowych ogródkach.

Nad rozwiązaniem tajemnic amazońskich roślin pracuje aktualnie kilkaset laboratoriów farmaceutycznych na całym świecie. Niektóre z roślin, ze względu na ich wyjątkowe walory terapeutyczne, nazwano "złotem amazonii". Trafiły one już do USA i Europy, gdzie cieszą się rosnącym zainteresowaniem wśród producentów i chorych.
 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               

Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Pływające pałace

Wśród balijskich atrakcji, oprócz świątyń i targowisk, szczególne miejsce zajmują także tzw. pływające pałace. Tirtagangga Water Garden i Taman Ujung Water Palace są zakątkiem odpoczynku od turystycznej i zatłoczonej części wyspy. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza wideo na czerwiec 2021

Zaćmienie Słońca, półkrzyż znaków kardynalnych oraz inne ważne astrologiczne zdarzenia. Czy wróci pandemia, co zapowiada Jowisz w znaku Ryb? Zapraszam do obejrzenia prognozy astrologicznej na czerwiec 2021.
więcej »