Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Filozofia i religia

Plotyn i neoplatonizm

Autor Piotr Gibaszewski, 15.04.2012

Kim był Plotyn, jakie znaczenie miał neoplatonizm w tworzeniu się filozofii ezoterycznej, gnostyckiej, w rozwoju magii, alchemii i astrologii. O fascynującej postaci Plotyna pisze Piotr Gibaszewski.

Tradycyjna myśl grecka zaczęła upadać już od początku I wieku pne. Najwybitniejsi myśliciele zajmują się zbieraniem okruchów po dawnych filozofach. Wtedy to zaczęła się wyłaniać nowa epoka, charakteryzująca się bardzo ścisłym stosunkiem filozofii i wiary. Rozpoczyna się ona na gruncie pogańskim i jako pogańska, a nawet wroga chrześcijaństwu, trwa do końca V wieku. 


W tym okresie na pierwszy plan wysuwa się myśl o Bogu. W przeciwieństwie do okresu klasycznego, w którym do idei Boga dochodziło się mozolnym trudem, od dołu, myśliciele zaczynają tutaj od Boga. Narzędziem poznania nie jest doświadczenie i logika, ale intuicja, wsparta z reguły, wg wierzeń filozofów, oświeceniem przez Bóstwo. Samo Bóstwo pojęte jest skrajnie spirytualistycznie. Świat jest odtąd pojęty stale jako odpadek, coś niższego, gorszego, więzienie duszy, najniższy szczebel bytu. Celem filozofii jest nie tylko badanie przyrody, nawet nie etyka epikurejska i stoicka, lecz zbawienie duszy, jej powrót do Bóstwa.

Źródłem tych doktryn są z jednej strony pisma Platona, interpretowane w sposób skrajnie intuicjonistyczny i teologiczny. To właśnie Platon inspirował neoplatonizm i twórczość Plotyna. Drugim źródłem tych doktryn jest religia Wschodu, stare wierzenia przechowywane w orfizmie, które już wcześniej przejawiały się w pitagoreizmie. Silnie oddziaływuje tu także myśl żydowska i religie Indii.

Właściwym twórcą neoplatonizmu jest Plotyn. Żył w latach 203-269. Urodził się w Likopolis w Egipcie. Młodość spędził w Aleksandrii, gdzie w wieku 28 lat rozpoczął studia filozoficzne. W wieku 40 lat przeniósł się do Rzymu. Przeszedł przez życie obcy sprawom materialnym i doczesnym, pochłonięty całkowicie życiem duchowym. Jego uczeń i biograf Porfiriusz pisze, że Plotyn wstydził się, że posiada ciało. Był oryginalnym myślicielem i erudytą, znawcą dawniejszych poglądów filozoficznych. 

Plotyn zaczął pisać stosunkowo późno, w wieku 50 lat. Pisał niesystematycznie i pozostawił 54 rozprawy, które Porfiriusz ułożył w 6 dziewiątek, czyli Ennead. Nazwa i układ Porfiriusza przyjęte zostały powszechnie. Pierwsza Enneada obejmuje rozprawy etyczne, druga fizykalne, trzecia kosmologiczne, czwarta rozprawy o duszy, piąta o rozumie, szósta o najwyższych kategoriach, bycie, dobru, jedności.

Można wyróżnić trzy okresy w rozwoju Plotyna. W pierwszym był wyznawcą Platona i rozwijał jego naukę o duszy i jej oczyszczeniu. W drugim przeszedł od tych specjalnych zagadnień do poszukiwania ogólnej teorii bytu i zarazem od cudzego do własnego poglądu na świat, od platonizmu do neoplatonizmu. W trzecim okresie starzejący się Plotyn przerwał abstrakcyjne dociekania i skupił się na sprawach bardziej aktualnych, przeważnie etyczno- religijnych.
Punktem wyjścia Plotyna, jak i całej epoki, był dualizm, odczucie olbrzymich przeciwieństw tkwiących w bycie.

 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

FIZYKA CUDÓW

Myśl jest energią a wszechświat rezonuje z naszymi myślami i pragnieniami. To właśnie na tym opiera się fenomen modlitwy, pozytywnych afirmacji czy skupionej intencji. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza wideo na czerwiec 2021

Zaćmienie Słońca, półkrzyż znaków kardynalnych oraz inne ważne astrologiczne zdarzenia. Czy wróci pandemia, co zapowiada Jowisz w znaku Ryb? Zapraszam do obejrzenia prognozy astrologicznej na czerwiec 2021.
więcej »