Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Nasz ekspert Astrologia

Prognoza na luty 2020

Autor Piotr Gibaszewski, 03.02.2020

 

 

 

 

Chiński Czarnobyl
Podczas gdy analitycy i publicyści wylewali łzy nad sytuacją demokracji liberalnej na Zachodzie, nad łatwością, z jaką populistyczne hasła, demagogia, fake newsy i ordynarne kłamstwa szerzą się w mediach i w przestrzeni publicznej, nad dramatycznie spadającą jakością zachodniej polityki i polityków, w tym samym czasie nieśmiało, z zainteresowaniem, pewnym podziwem i atencją zerkali w stronę Chin. Imponujące są bowiem wyniki i osiągnięcia chińskiego modelu państwa, kultury i ustroju. Zaledwie w trzydzieści lat Chiny przeszły drogę od zapyziałego, rolniczego, biednego państwa do pozycji supermocarstwa, ekonomicznej, wojskowej, technologicznej i politycznej potęgi stawiającej czoła największemu współczesnemu imperium – Stanom Zjednoczonym. W tym samym zaś czasie zachodnia cywilizacja zaliczyła serię wstrząsów i kryzysów – od ekonomicznego w latach 2008-2010, po polityczny (kryzys w Unii Europejskiej), populistyczną falę narcyzów, demagogów i spryciarzy, którzy dorwali się do władzy mamiąc ludzi bredniami, strasząc prawdziwymi i urojonymi strachami i wrogami. Gdy zachodnie fabryki i przemysł zaczął się zwijać, a PKB stało wręcz w miejscu, w Chinach gospodarka kręciła się doskonale. Chińczycy byli dumni z sukcesu swojego kraju, wzrost produkcji sięgał wielkości dwucyfrowych, stopień industrializacji, rozwoju i inwestycji przekraczał wyobrażenia. Zachodni publicyści zaczęli markotnie narzekać na zachodnią liberalną demokrację. Spójrzcie – mówili – do czego nas to doprowadziło – na czele symbolizującego wolność i demokrację zachodniego imperium (USA) stoi nieobliczalny narcyz, który chce zniszczyć stary atlantycki sojusz USA i Europy. W samej Europie przewaliła się fala populistów, którzy zaczęli demontować zachodnie wartości i idee. We Włoszech, w Polsce, na Węgrzech, w Czechach, na Słowacji, na Bałkanach, w Wielkiej Brytanii zainstalowali się kuglarze i polityczni oszuści sowicie sponsorowani przez Rosję. W Chinach zaś panuje spokój, władza ma silną pozycję, nie ma cienia populistycznej demagogii, chęci walki z elitami, gdyż przeciętny Chińczyk nic innego nie myśli, tylko marzy o tym, żeby do elit doszlusować. 

Owszem. Panuje tam zamordyzm, jednostka jest niczym, nie ma mowy o żadnym liberalnym trójpodziale władz, w ogóle nie ma mowy o demokracji, wolności mediów i wolnościowym dyskursie. Chińskie społeczeństwo wcale nie narzeka na to, że jest trzymane krótko za twarz, chętnie rezygnuje z praw osobistych, nie odczuwa braku swobody wypowiedzi. Obecne autorytarne rządy prezydenta Xi Jinpinga jeszcze mocniej zaostrzyły reżym, cenzurę, wzmocniły walkę z separatyzmami, doskonale manipulując mediami, skutecznie używając propagandy i wywiadu. Ale w zamian w kraju panuje spokój, władza choć sroga i surowa, jest przewidywalna, a przeciętny Chińczyk się bogaci i poprawia się jego sytuacja. Więc może to Chińczycy mają rację, nie zaś nasz zgniły, upadający zachodni liberalizm? Może taki autorytarny system jest jednak lepszy i skuteczniejszy od tego naszego zachodniego ciągłego gderania, dyskutowania, ucierania stanowisk i postaw?  

 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Złe czasy na miłość.

Taki tytuł nosi tomik wierszy, który napisałam wiele lat temu. Miałam wtedy chyba 16 lat. Pierwsza wielka miłość, dwa tomiki miłosnych, przygnębiających wierszy. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Walka o energię - astrologiczny webinar na maj

O tym, co będzie głównym polem rywalizacji, walki, potrzeb, pragnień i zmagań. Co będzie wyzwalać największe tęsknoty i namiętności w nadchodzącej Erze Wodnika? Walka o energię...
więcej »