Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Nasz ekspert Astrologia

Prognoza na maj

Autor Piotr Gibaszewski, 01.05.2019

 
 
 
 
 
 

Jest to jedna z najbardziej niezwykłych, niosących z sobą wiele odniesień i asocjacji kart Major Arkanów. Sugeruje to, że na Tarota oddziaływały również mitologie niezwiązane z tradycją chrześcijańską. Powieszenie ofiary na drzewie jest motywem często spotykanym w wielu kultach religijnych. W sagach germańskich skandynawski bóg Odyn opowiada, jak powiesił się na jesionie Yggdrasil, Drzewie Świata, aby odkryć tajemnicę mistycznych runów.
 

Wiem, że wisiałem na drzewie wśród wichrów
Całe dziewięć nocy,
Włócznią zraniony, oddany Odynowi:
Sam samemu sobie;
Na tym drzewie, którego wiedza ogromna
Z korzeni jego płynie.
Bez chleba zostawiony i bez rogu napoju,
W dół spoglądałem;
Podniosłem ja runy, z krzykiem je podniosłem
I spadłem na ziemię.
( Havamal, 138-139) tłum. J.T. Bąbel
 
Ta karta bynajmniej nie symbolizuje rozpaczy, śmierci lub rozdzierającego cierpienia, lecz kontemplację, zadumę, spokój, wyciszenie. Na wielu taliach Tarota twarz Wisielca jest uśmiechnięta jak postać Buddy w stanie medytacji. W czasach renesansu znana była też technika wchodzenia w trans poprzez huśtanie się z głową w dół zwana huśtawką czarownic. Ikonografia tej karty zmieniła się najmniej w historii dziejów Tarota ukazując postać powieszoną zwykle za lewą nogę. Twarz powieszonej (zawieszonej?) osoby nie ukazuje cierpienia, lecz melancholię, zadumę, niekiedy zadowolenie i spokój. Odwołująca się do jungowskiej psychologii badaczka Tarota Rachel Pollack zwraca uwagę na medytacyjny stan postaci zobrazowanej w tej karcie podając, że podobnym technikom inicjacyjnym do tej pory poddawani są kandydaci na szamanów w Syberii i w Północnej Ameryce. Scena ta przypomina również stawanie na głowie – jeden z asanów hata jogi .
Symbolika drewnianego słupa XII karty Major Arkanów nasuwa na myśl podobieństwa do kabalistycznego Drzewa Życia, które stało się obiektem usilnych badań i spekulacji ze strony hermetystów zebranych wokół Zakonu Martynistów i później Zakonu Złotego Brzasku .
Powieszenie na drzewie głową w dół związane jest również z męczeńską śmiercią św. Piotra, który poprosił swoich oprawców o to, by go powiesili za nogi, gdyż nie jest godzien spoglądać w niebo w oczy Stwórcy. W talii Gringonneura powieszoną postacią jest Judasz, któremu wypadają dwie sakiewki z trzydziestoma srebrnikami, za które sprzedał Chrystusa. 
 
Bracia, musiało się wypełnić słowo Pisma, które Duch Święty zapowiedział przez usta Dawida o Judaszu. On to wskazał drogę tym, którzy pojmali Jezusa, bo on zaliczał się do nas i miał udział w naszym posługiwaniu. Za pieniądze, niegodziwie zdobyte nabył ziemię i spadłszy głową w dół, pękł na pół i wypłynęły wszystkie jego wnętrzności. Rozniosło się to wśród wszystkich mieszkańców Jerozolimy, tak że nazwano ową rolę w ich języku Hakeldamach, to znaczy Pole Krwi
Dz. Ap. 1.17
 
Niejednoznaczność postaci Judasza stała się tematem sensacji, jaką było odnalezienie i opublikowanie zaginionej gnostycznej Ewangelii Judasza, w której pośrednio dokonany został akt jego rehabilitacji ze względu na konieczną rolę Judasza, jaką odegrał on w procesie misterium śmierci i zmartwychwstania Jezusa. W Ewangeliach Judasz ukazany jest jako skrajnie odrażająca postać, symbol wszelkiego zła.
 
...Biada temu człowiekowi, przez którego Syn Człowieczy będzie wydany. Byłoby lepiej dla tego człowieka, gdyby się nie narodził.
Ew. Mat. 26.24
 
Zasadniczym kluczem do postaci Judasza jest jego ofiara i zrozumienie, że był on częścią boskiego planu, nie zaś potępioną na wieki postacią. Zadziwiająca jest ta utrzymująca się przez dwa tysiące lat starannie podtrzymywana nienawiść do tej postaci, brak jakichkolwiek prób rehabilitacji, rola kozła ofiarnego, absolutnego zła i uosobienie najgorszych możliwych cech.

Zobaczyłem siebie w widzeniu jak Dwunastu uczniów rzuca na mnie kamienie i już prześladuje [mnie gwałtownie] i uciekłem... 
Ew. Judasza 7.25 tłum. Wincenty Myszor 
 
Jeśli założyć, że istnieje jakiś mechanizm epifaniczny w naturze, to być może Ewangelia Judasza i dyskusja na ten temat pojawiły się w nieprzypadkowym momencie, gdy tyle się mówi o potrzebie przebaczenia, jak wielkie ma ono znaczenie w psychoterapii, jak wybaczanie stało się jedną z najważniejszych duchowych technik i ezoterycznych koncepcji transformacyjnych (vide „Radykalne wybaczanie” Collina Tippinga). Zadziwiające jest więc to, że chrześcijaństwo nie zdobyło się, poza incydentalnymi eksperymentami, na jakiś większy gest przebaczenia i pozostało przy postawach potępienia. Jednak tym bardziej zastanawiające jest to, że motyw ten – uzdrowienia, przebaczenia, przemiany, regeneracji psychicznej i duchowej poprzez akt ofiary, odosobnienia, samotności, dobrowolnego poddania się negatywnym, fałszywym osądom i przekonaniom znalazł zwolenników w zamierzchłym średniowieczu. Widać gnostycka myśl miała w sobie pasję stawiania sobie niewygodnych pytań i udzielania równie niewygodnych odpowiedzi.
 
W gnostycznej Ewangelii Judasza Jezus mówi niezwykłe słowa:
"Odrzekł Jezus mówiąc: „Będziesz
trzynastym i będziesz przeklęty przez
pozostałą resztę pokolenia"
Ew. Judasza 46.15 tłum. Wincenty Myszor
(jest to fragment mojej książki „Tarot. Doktryna ezoteryczna i fenomen wróżebnej magii Tarota”. wyd. Studio Astropsychologii. 2017)
 

 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Numerologia dla początkujących

Numerologia to najprostsza droga do zdobycia cennych informacji na temat swojej osobowości. Ta znana od wieków dziedzina sprawi, że w odmienny sposób spojrzysz na siebie i swoje uzdolnienia, wnikniesz w swoją przyszłość, a także poznasz swoje cykle numerologiczne. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza na styczeń 2021

Upadek mitu, rewolucja, czy stagnacja? Oraz zmagania Koziorożca z Wodnikiem. Co nas czeka w pierwszym miesiącu nowego roku? Zaprasza do lektury prognozy na styczeń 2021.
więcej »