Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Nasz ekspert Astrologia

Prognoza na październik 2018

Autor Piotr Gibaszewski, 03.10.2018

 
 
 
 
 
Kraj
Na wzburzonym oceanie, szarpanym przez obyczajowe skandale, konflikty, spory jakim stał się współczesny Kościół katolicki, pozostała jedna, spokojna wyspa – Polska. Od lat zapowiadano, że polski Kościół czeka proces laicyzacji, a być może i jakaś rewolucja, ale ta nie następowała. Wręcz przeciwnie. Potęga Kościoła rosła, jego wpływy się zwiększały, majątek poszerzał – zwłaszcza za obecnych rządów nacjonalistycznej prawicy spod znaku Prawa i Sprawiedliwości. Polska zaczynała wręcz zmierzać w stronę państwa teokratycznego, gdzie Kościół cieszy się wielkimi przywilejami, gdzie sojusz tronu i ołtarza się umacnia. Zaostrzenie prawa do aborcji, ograniczenie antykoncepcji i procedur in vitro, coraz śmielsze wkraczanie Kościoła do urzędów, instytucji, szkół, szeroki strumień państwowych środków płynących do kościelnych kas, wzmacnianie się wpływów jedynego polskiego oligarchy – Tadeusza Rydzyka, słabnąca pozycja postępowych biskupów, działaczy katolickich z kręgu tzw. kościoła otwartego. To wszystko wskazywało, że Polska podąża nie drogą kościołów Niemiec, Irlandii lub Hiszpanii, ale wręcz w kierunku tego, co działo się w za czasów Franco, Salazara i Mussoliniego – ścisłego powiązania państwa z Kościołem. O jakimkolwiek buncie wiernych nie było mowy. Po cichu Polacy na rodzinnych popijawach dawali upust swoim krytycznym przekonaniom, ale karnie, grzecznie i bez sprzeciwu poddawali się kościelnym procedurom, posyłali dzieci na lekcje religii, korzystali z sakramentów, pokornie płacili na instytucję. Ten konformizm trwający przez całe stulecia wzmacniany naszymi narodowymi, sarmackimi mitami o przedmurzu chrześcijaństwa, o figurze Polaka-katolika, o Chrystusie narodów stworzył system, który wydawał się nie do ruszenia. Owszem, zaczęło słabnąć uczestnictwo Polaków z religijnych praktykach, ale generalnie pozycja Kościoła była i jest potężna. Nie zaszkodziły Kościołowi afery pedofilskie, skandale obyczajowe z arcybiskupem Petzem, Wesołowskim, siostrą Bernadetą, proboszczem z Tylawy chronionym przez arc. Michalika i wiernego żołnierza na polu walki z niezależnym sądownictwem prokuratora stanu wojennego prok. Piotrowicza. Nie wstrząsały opinią publiczną artykuły o przestępcach w sutannach, o pazerności na pieniądze i władzę księdza Rydzyka. Polski Kościół był odporny na wszelakie huragany i wstrząsy. 
 

 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                           


  


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeniLiczniki

Ezoter poleca artykuł

Uwielbiam się śmiać! Wywiad z Alą Wiktorią Kummer Gają

Poniżej publikujemy wywiad z Alą Wiktorią Kummer Gają - bioterapeutko-terapeutką w zakresie różnych metod rozwoju osobistego i duchowego, Certyfikowaną trenerką Jogi Śmiechu metodą dr. Kataria School of Laughter Yoga; wizjonerką, malarką auryczną serc. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza na czerwiec 2019

Ciekawy i mocny układ trzech ważnych figur sprawia, że w nadchodzących tygodniach nuda i stagnacja nam nie grozą. Jakie są konsekwencje wyborów do Parlamentu Europejskiego? Jaka nas czeka jesień polityczna? Zapraszam do lektury prognozy na czerwiec 2019.
więcej »