Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Nasz ekspert Astrologia

Prognoza na czerwiec 2018

Autor Piotr Gibaszewski, 02.06.2018

 
 
 
 
 
Jaką jednak rewolucję przyniósł tranzyt Urana przez Słońce chrztu w roku 1935, który zakończył się w roku 1942? Toż to czas wojny, niemieckiej okupacji, a nie żaden rewolucyjny zryw. Ten proces jednak miał miejsce i to dużo głębszy, niż nam się wydaje. Kilka lat temu ukazał się głośny esej Andrzeja Ledera „Prześniona rewolucja”, który przeanalizował zmiany społeczne w Polsce w XX wieku. Leder pisał o bolesnym spadku dysfunkcyjnych, anarchicznych, toksycznych i opresyjnych stosunków społecznych, jakie miały miejsce w Polsce przez całe stulecia. Chodzi o system pańszczyźniany, w którym około 70% ludzi żyjących na terenie ówczesnej Rzeczpospolitej żyło w niewolniczym systemie pańszczyzny, a zamrożone relacje kompletnie niewydolnego i głęboko niesprawiedliwego systemu trwały przez wieki. Nie zmieniło tego nawet zniesienie pańszczyzny po Powstaniu Styczniowym, a nawet odzyskanie niepodległości. Archaiczne struktury stanowe, mityczna rola byłej szlachty, brak nowoczesnego mieszczaństwa, którego reprezentantami byli Żydzi, fatalna pozycja chłopów – to wszystko trwało w najlepsze. Leder pisze o tym, że tak naprawdę miała miejsce gigantyczna, radyklana rewolucja społeczna, która wręcz zmiotła stare porządki trwające przez wieki. Dokonali jej (jak zwykle w polskich dziejach) nie Polacy, ale czynniki zewnętrzne – hitlerowskie Niemcy, oraz radziecki komunizm. Niemcy wyniszczyli Żydów – silne zaplecze intelektualne, zaczątek nowoczesnego mieszczaństwa. Komuniści poprzez reformę rolną praktycznie zakończyli dziejową rolę szlachty w polskiej historii. Arystokracja oczywiście nie zniknęła. Przeobraziła się w inteligencję i to już w XIX wieku. Ta „prześniona” (niezauważona) – jak ją nazywa Leder – rewolucja oczywiście nie uczyniła z Polski raju na ziemi, nie rozwiązała starych problemów. Co więcej, nie uwolniła nas od toksycznych schematów relacji pan-niewolnik, które pokutują w polskiej mentalności. Ale zmiany te są nieodwracalne i radykalne – no i właśnie na skutek tego, że miały miejsce w latach 1935-1942 (wędrówka Urana przez Byka i X dom chrztu) dokonały się i w pewnym sensie trwają nadal. 
 

 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Ekologia ciała. Dieta przywracająca prawidłowy rytm organizmu

Donna Gates, światowej sławy autorytet z dziedziny dietetyki, opracowała Dietę Ekologii Ciała, dzięki któremu tysiącom osób udało się poprawić swój stan zdrowia. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza na październik 2019

Półkrzyż na pełni Księżyca, widowiskowa opozycja na nowiu, nadciągający kryzys ekonomiczny oraz polskie wybory do parlamentu. Zapraszam do lektury prognozy na październik 2019.
więcej »