Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Nasz ekspert Astrologia

Prognoza na maj 2017

Autor Piotr Gibaszewski, 30.04.2017

 

 

 

 

W którą zatem stronę zmierza świat? Pokuszę się o kilka refleksji i prognoz. Po pierwsze – nie będzie powrotu do państw narodowych. Przeciwnie. Integracja takich struktur jak Unia Europejska będzie postępować dalej. Nie ma odwrotu od globalizacji. Tak, jak nie był możliwy powrót dorożkarstwa w XX wieku po rewolucji motoryzacyjnej.

Po drugie – mimo kryzysu demokracji, pierwszego od dziesięcioleci kurczenia się liczby państw z demokratycznymi systemami, nie ma mowy o utrwaleniu się systemu rządów autorytarnych, populistycznych i nacjonalistycznych dyktatur. Jak takie rządy się kończą, mamy doskonałą okazję oglądać w Wenezueli, gdzie lewicowy populizm doprowadził ten – posiadający największe złoża ropy naftowej na świecie kraj – do totalnego upadku, chaosu i anarchii. Podobną wersję widzieliśmy w Grecji, która też płaci wysoką cenę za politykę św. Mikołaja. Jest zatem kwestią kilku, może kilkunastu lat, gdy narodzeni na fali populistycznych haseł autokraci znajdą się na śmietniku historii.

Po trzecie – nie grożą nam liczne kataklizmy, którymi straszą nas prawicowi i lewicowi intelektualiści. Ci pierwsi rysują wizję muzułmańskiej kolonizacji, która rozpoczęła się wraz z pochodem uchodźców. Muzułmański fundamentalizm jest konsekwencją braku oświecenia i reformacji na łonie tej ideologii. Współczesny świat islamu przypomina naszą katolicką kontrreformację z całą jej ciemnotą, fanatyzmem, histerią, nietolerancją, wojowniczością, zabobonami i ekstremizmem. Islam wcześniej, czy później przejdzie przez swoją reformację, gdyż jest to naturalny proces, przez który przechodziły wszystkie religie. I tak jak kontrreformacja nie zatrzymała zmian na łonie Kościoła Katolickiego, tak i obecna ciemnota, fanatyzm, nietolerancja i radykalizm świata muzułmańskiego nie jest dany na zawsze. W islamie – jak w każdej religii – były nurty fundamentalistyczne, ale przez wieki nie odgrywały jakiejś szczególnej roli. Obudziły się one stosunkowo niedawno – zaledwie około 25 lat temu. Wyzwoliło je poczucie zagrożenia zmieniającym się światem. Islam we współczesnej wersji jest totalnie nieefektywny, wsteczny, pełen zabobonów, nieprzystających do współczesności mitów i uprzedzeń, jakby był wyjęty z wczesnego średniowiecza. Być może właśnie eksplozja fanatyzmu muzułmańskiego jest takim poczuciem bezradności wobec zmieniającego się świata, co niesie pewną analogię z tym, co wyprawiają prawicowi populiści z Europie i USA. Islam przejdzie przez swoje oświecenie i czeka go nieuchronna laicyzacja, co jest znanym i dobrze opisanym przez religioznawców procesem.  

 

Opinie

(2)

Dodaj komentarz

Świetny analityk - czytam od lat. 30.04.2017 11:03
~tom_39
Abstrahując od gwiazd...mądry, wyważony i co najważniejsze nad wyraz trafny obraz rzeczywistości.
prognoza na maj 30.04.2017 08:32
~Hanna
Z przyjemnoscią czytam co miesiąc komentarze p.Piotra,dają szerszy ogląd spraw..

Komentarze

Nick:

Tytuł:

Treść komentarza:

Kod z obrazka:

captcha

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca artykuł

Opukiwanie meridianów. Rewolucyjny sposób na pokonanie negatywnych emocji i stresu.

Opukiwanie meridianów stanowi połączenie starożytnej sztuki akupunktury i współczesnej psychologii. Wystarczy, że stosująca je osoba będzie powtarzać na głos określone frazy, jednocześnie lekko opukując tradycyjne punkty akupunktury umiejscowione na twarzy i tułowiu. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza na maj 2017

Czy świat nieuchronnie zmierza w stronę konfrontacji? Czy czeka nas odwrót od demokracji? Czy wrócą granice? Czy wygra autokratyczny nacjonalizm? Zapraszam do lektury prognozy na maj 2017
więcej »