Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Nasz ekspert Astrologia

Prognoza na maj 2017

Autor Piotr Gibaszewski, 30.04.2017

 

 

 

 

W którą zatem stronę zmierza świat? Pokuszę się o kilka refleksji i prognoz. Po pierwsze – nie będzie powrotu do państw narodowych. Przeciwnie. Integracja takich struktur jak Unia Europejska będzie postępować dalej. Nie ma odwrotu od globalizacji. Tak, jak nie był możliwy powrót dorożkarstwa w XX wieku po rewolucji motoryzacyjnej.

Po drugie – mimo kryzysu demokracji, pierwszego od dziesięcioleci kurczenia się liczby państw z demokratycznymi systemami, nie ma mowy o utrwaleniu się systemu rządów autorytarnych, populistycznych i nacjonalistycznych dyktatur. Jak takie rządy się kończą, mamy doskonałą okazję oglądać w Wenezueli, gdzie lewicowy populizm doprowadził ten – posiadający największe złoża ropy naftowej na świecie kraj – do totalnego upadku, chaosu i anarchii. Podobną wersję widzieliśmy w Grecji, która też płaci wysoką cenę za politykę św. Mikołaja. Jest zatem kwestią kilku, może kilkunastu lat, gdy narodzeni na fali populistycznych haseł autokraci znajdą się na śmietniku historii.

Po trzecie – nie grożą nam liczne kataklizmy, którymi straszą nas prawicowi i lewicowi intelektualiści. Ci pierwsi rysują wizję muzułmańskiej kolonizacji, która rozpoczęła się wraz z pochodem uchodźców. Muzułmański fundamentalizm jest konsekwencją braku oświecenia i reformacji na łonie tej ideologii. Współczesny świat islamu przypomina naszą katolicką kontrreformację z całą jej ciemnotą, fanatyzmem, histerią, nietolerancją, wojowniczością, zabobonami i ekstremizmem. Islam wcześniej, czy później przejdzie przez swoją reformację, gdyż jest to naturalny proces, przez który przechodziły wszystkie religie. I tak jak kontrreformacja nie zatrzymała zmian na łonie Kościoła Katolickiego, tak i obecna ciemnota, fanatyzm, nietolerancja i radykalizm świata muzułmańskiego nie jest dany na zawsze. W islamie – jak w każdej religii – były nurty fundamentalistyczne, ale przez wieki nie odgrywały jakiejś szczególnej roli. Obudziły się one stosunkowo niedawno – zaledwie około 25 lat temu. Wyzwoliło je poczucie zagrożenia zmieniającym się światem. Islam we współczesnej wersji jest totalnie nieefektywny, wsteczny, pełen zabobonów, nieprzystających do współczesności mitów i uprzedzeń, jakby był wyjęty z wczesnego średniowiecza. Być może właśnie eksplozja fanatyzmu muzułmańskiego jest takim poczuciem bezradności wobec zmieniającego się świata, co niesie pewną analogię z tym, co wyprawiają prawicowi populiści z Europie i USA. Islam przejdzie przez swoje oświecenie i czeka go nieuchronna laicyzacja, co jest znanym i dobrze opisanym przez religioznawców procesem.  

 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca artykuł

Szamanizm dla początkujących

Oto tajniki szamańskich ścieżek, opisy narzędzi, rytuałów oraz wierzeń wspólnych dla wielu tradycji. Odkryj zapisy doświadczeń rdzennych szamanów z różnych okresów historycznych! »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza na lipiec 2017

Mocny, ostry. radykalny półkrzyż na pełni Księżyca kończy względnie spokojny czas na świecie. Jaki będzie mieć to wpływ na globalną sytuację, problem z uchodźcami, oraz nasze krajowe sprawy? Zapraszam do lektury prognozy na lipiec 2017.
więcej »