Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Nasz ekspert Astrologia

Prognoza na marzec 2016

Autor Piotr Gibaszewski, 29.02.2016

 

 

 

W analizie transakcyjnej Erica Berne’a (JA-Dziecko, JA-Rodzic, JA-Dorosły), oraz w schemacie trójkąta dramatycznego Karpmana: kat – ofiara – wybawca, ludzie grają w różne gry. Terapeuci doskonale znają te procesy – zwłaszcza w związkach przemocowych, alkoholowych, DDA, przy współuzależnieniu, czyli w różnych dysfunkcjach relacji międzyludzkich. Dramaty, które dzieją się w rodzinach, w których pojawia się przemocowy partner (kat), bita kobieta (ofiara), oraz próbujące ratować spójność rodziny dziecko (wybawca) tworzy specyficzną więź, w której role często się zamieniają. Ofiara może się odegrać, kat sam może stać się ofiarą, wybawiciel zaś przerodzić się w oprawcę lub zostać sam ofiarą. Wszyscy uczestnicy tego dramatu na swój sposób siebie potrzebują.

Sceny z południa USA, znane z „Przeminęło z wiatrem” i polski folwark szlachecki, mają zatem wiele wspólnego. Niewolnictwo straszliwie rujnuje myślenie, działanie, obraz świata, poczucie własnej wartości, relacje międzyludzkie wprowadzając w nie przemoc, kłamstwo, manipulację, nienawiść i bezsilność. Na co narzekają właściciele niewolników? Na ich lenistwo, spryt, złodziejstwo, brak dyscypliny, nieuczciwość. Jednym z najstarszych tekstów napisanych w języku polskim, o którym uczy się młodzież w liceum, to „Satyra na leniwych chłopów” – tekst z II połowy XV wieku. Są to narzekania właściciela ziemskiego na sprytnych, leniwych, unikających pracy kmieci. Słowo „chłop” w staropolszczyźnie było obraźliwym epitetem. Autor opisuje ich jako zdemoralizowanych, leniwych, sprytnych, kombinujących cwaniaków. Ich celem jest zaliczyć dzień (pańszczyzna), przetrwać, unikać przemęczenia, coś zakombinować, oszukać karbowego i ekonoma. Uśmiech młodzieży czytającej ten staropolski tekst powinien szybko zejść z twarzy. Tekst ten niewiele się różni od tego, co młodzież będzie czytać w ostatniej klasie liceum – tzw. literaturę obozową: Sołżenicyna, Herlinga Grudzińskiego, Jamesa Clavella, Stanisława Grzesiuka. Większości Polakom nie mieści się w głowie, że przez pół tysiąca lat na ziemiach polskich były obozy pracy, byli niewolnicy, że istniał totalitarny system zniewolenia, kontroli, władzy, przemocy. Niewolnik nienawidzi swojego pana, ale jest od niego uzależniony. Niewolnik pragnie odwetu i czasem nawet to czyni. W czasie rabacji galicyjskiej pod wodzą Jakuba Szeli chłopi zamordowali 3 tys. szlachty i duchownych. XIX wieczne powstania to była jakaś bijatyka szlachty, którą chłopstwo miało całkowicie gdzieś. By niewolnictwo mogło sprawnie funkcjonować, by unikać moralnych wątpliwości, niewolnika trzeba odczłowieczyć. Jest on głupi, leniwy, jest złodziejem, oszustem, kimś znacznie gorszym – np. starotestamentowym Chamem. Niewolnik pragnie zemsty, odwetu, choć na co dzień będzie miły i uniżony. Niewolnik jednak nie umie być wolny. Nie chce, boi się wolności. To było główne założenie wybitnej książki Ericha Fromma „Ucieczka od wolności” – o tym, dlaczego w kraju Schillera, Goethego, Kanta, Bacha narodził się najbardziej zbrodniczy system w dziejach ludzkości.

 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Wodne doznania

Jeśli pragniemy zaznać trochę wodnych klimatów, Bali oferuje nam przepiękne miejsce o nazwie Lovina... »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza wideo na czerwiec 2021

Zaćmienie Słońca, półkrzyż znaków kardynalnych oraz inne ważne astrologiczne zdarzenia. Czy wróci pandemia, co zapowiada Jowisz w znaku Ryb? Zapraszam do obejrzenia prognozy astrologicznej na czerwiec 2021.
więcej »