Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Duchowy Rozwój

Astrologia i rozwój duchowy

Autor Piotr Gibaszewski, 26.03.2010

Coraz więcej ludzi zaczyna szukać dróg samorealizacji, rozwoju świadomości, doskonalenia wewnętrznego, oświecenia. Uwolnienia od lęku, zagubienia, samotności i bezcelowości życia. Stosując najróżnorodniejszego rodzaju praktyki, medytacje, techniki i szkoły pragną wyrwać się z kręgu cierpienia, buddyjskiego koła ponownych narodzin i śmierci- samsary. Czy astrologia nie stoi na przeszkodzie tym celom i dążeniom?

 

Potocznie utarło się, że nasz los jest zapisany w gwiazdach. Astrolog to ktoś, kto ten los i przeznaczenie ma odpowiednio odczytać i zinterpretować. My natomiast mamy się poddać niebieskiemu przeznaczeniu i z pokorą przyjmować wyroki niebios. Taka filozofia obowiązywała w tej najstarszej sztuce magicznej praktycznie od jej zarania do czasów nam współczesnych. W tej wizji coś zaczęło się zmieniać, gdy w XVIII wieku Herschel odkrył Urana, gdy w XIX w. odkryty został Neptun, a w latach 30-tych XX wieku Pluton. Odkrycie podświadomości przez Freuda i badania nad nieświadomością zbiorową C.G.Junga pozwoliły popatrzeć na astrologię jako na naukę otwierającą przed człowiekiem drogę samopoznania i wiedzy. Sukces psychologii humanistycznej zachęcił do równie humanistycznej wizji i  spojrzenia na astrologię jako naukę o człowieku, a nie o "gwiazdach". 

Nadchodząca Era Wodnika będzie naznaczona ogromną potrzebą samodoskonalenia się i samorozwoju. Czy astrologia może pomóc w tej drodze, w tym co nazywa się "rozwojem duchowym"? Odpowiedź znajdzie każdy, kto zapragnie poznać tą prastarą wiedzę, ale w nowoczesnym opakowaniu.

Współczesna zachodnia astrologia humanistyczna akcentuje związek człowieka z kosmosem. Nie są tu istotne wydarzenia w sensie wróżbiarstwa astrologicznego. Astrolog nie powinien koncentrować się wyłącznie na przepowiadaniu przyszłości, lecz celem jego winna być dogłębna analiza kosmicznego przesłania, jakie każdy człowiek dostaje w momencie urodzenia. Horoskop, czy też kosmogram to swoisty list z niebios. Astrologia zakłada fakt istnienia koła narodzin i śmierci, czyli uznaje doktrynę reinkarnacji. Pojęcie "karma" jest ściśle związane z wszelkimi praktykami mającymi na celu uwolnienie nas od zaklętego kręgu cierpienia i śmierci, konsekwencji karmy i związania z materią.  

Horoskop urodzeniowy jest swoistym zapisem karmy, czy też planem i zadaniem do rozwiązania. Horoskop zatem to coś w rodzaju scenariusza filmowego, lub inscenizacji teatralnej. Jak wyreżyserujemy swoją sztukę zależeć będzie to tylko od nas samych. Od astrologa wymagać powinniśmy więc by nam ten scenariusz spróbował jak najlepiej wyjaśnić i opisać. Wprawdzie nie on go napisał, ale powiedzmy "przełożył". Od scenarzysty nie wymagajmy, by sugerował reżyserowi sposób rozwiązań dramaturgicznych. Im ten scenariusz będzie czytelniejszy i jasny, tym łatwiejszą robotę będzie miał reżyser, czyli my sami.

Wg szkół duchowych i ezoterycznych przed narodzinami decydujemy się na doświadczenia, które chcemy przeżyć. Dlatego dokonujemy wyboru miejsca, czasu, religii, społeczności, kultury, narodu, rasy, rodziców, domu, oraz w pewnym sensie programujemy sobie kalendarium z czasowymi etapami tych doświadczeń, oraz ich rodzajem. Jeśli zatem istnieje jakaś determinacja, to tylko co do rodzaju sztuki, którą przyszło nam grać i zarazem reżyserować sobie samemu. Wybór czy to ma być Szekspir, Becket, Ionesco, Czechow czy tragedia antyczna Sofoklesa nie powoduje, że aktorzy podnoszą bunt bo im się nie podoba ten czy ów dramaturg. Identyfikowanie się z rolą ma swoje ograniczenia i celowość. Pewnie wolelibyśmy grać lekkie sztuki Moliera, niż tragedie greckie, ale kto wie, czy akurat nie powinniśmy przerobić karmy z cierpieniem. Jeśli go nie poznamy, to skąd mamy wiedzieć, że się od niego uwalniamy? Choć przecież istnieją inscenizacje w których reżyser dokonuje poważnych zmian i sztuka nieoczekiwanie kończy się happy endem. Pamiętajmy też, że aktor na scenie choć wydaje się być mocno zaangażowany w rolę, jest tylko jej odtwórcą. Cała zabawa polega na tym by wiedzieć, że to tylko (aż tylko) scena i teatr. Jeśli wiemy, że jesteśmy aktorami na scenie i jeśli znamy scenariusz sztuki, to nie popełnimy w III akcie samobójstwa, lub jeśli nawet zginiemy, to tylko na niby. Można by powiedzieć, że życie raczej składa się z konkretów, niż tylko aktorskich popisów, ale Hindusi rzeczywistość i świat materialny nazywają "Mayą", czyli ułudą, fantazją, iluminacją. 

Jeśli horoskop odpowie nam na pytania: kim jesteśmy, po co przyszliśmy, jakie zadanie mamy do rozwiązania, jakie lekcje do przerobienia, oraz w jakich etapach czasowych będziemy zbierać doświadczenia, to astrolog dobrze spełnił swoją misję. Nie bójmy się stawiać trudne pytania sobie i życiu. Im trudniejsze pytania, tym łatwiejsze zrozumienie i wewnętrzny spokój wynikający ze znajomości swego scenariusza. 

Astrolodzy, którzy koncentrują się tylko na wydarzeniach, są jak reżyser sztuki, który postanowił z "Romea i Julii" zagrać tylko końcówkę i to z dużymi skrótami. Dajmy szansę widzowi i pozwólmy poznać całą sztukę, nie tylko kawałek.
      
 
Piotr Gibaszewski. Astrolog, tarocista, religioznawca. Ezoteryką, w szczególnością astrologią, tarotem i numerologią, zajmuje się od dwudziestu lat. Jest absolwentem łódzkiego Studium Psychotroniki i wydziału religioznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Redaktor naczelny portalu Ezoter.pl. Od 1998 roku redaguje portal Solariuswww.solarius.pl

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Magia domowa - dla czarownic i czarowników

Kolejna magiczna propozycja, czyli nowość wydawnictwa Illuminatio. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza na luty 2020

Styczniowe stellum w znaku Koziorożca zdążyło przewalić się przez świat w postaci serii wstrząsów. Przed nami kolejne odsłony tego dramatu. Co z Bliskim Wschodem, co z epidemią grypy w Chinach, politycznymi i ekonomicznymi konsekwencjami zawirowań w Państwie Środka oraz co w kraju przed wiosennymi wyborami prezydenckimi? Zapraszam do lektury prognozy na luty 2020.
więcej »