Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Najpopularniejsze Kuchnia

Parę słów o makrobiotyce

Autor Andrzej Turczynowicz, 23.04.2012

 

Makrobiotyka – to życie w harmonii ze środowiskiem biologicznym i społecznym. To zrozumienie nieskończoności natury człowieka jako integralnej części Wszechświata. To świadomość, że wszystko się zmienia, a więc jest względne.Podstawą takiego rozumienia jest pochodząca z Dalekiego Wschodu teoria jedności dwóch przeciwstawnych sobie, lecz komplementarnych sił – YIN i YANG.

Siły te przyciągają się wzajemnie wprost proporcjonalnie do różnicy między nimi – im większa jest ta różnica, tym większa jest energia przyciągania, i odwrotnie. Siły tego samego „znaku” odpychają się wzajemnie, np. yin odpycha yin.

Przykłady yin i yang: miłość - nienawiść, szczęście i nieszczęście, rozproszenie – skupienie, ciepło – zimno, męskość – kobiecość, aktywność – bierność, analiza – synteza, itd. Przykłady można mnożyć w nieskończoność.

W „Kanonie Medycyny Chińskiej”, sformułowanym przed tysiącami lat, czytamy: „Prawo Yin-Yang to reguła w Niebie i na Ziemi, to istota milionów różnorodnych rzeczy, to rodzice wszystkich procesów, to początek i esencja życia i śmierci”. Kanon ten uważa ponadto, że nie ma nic całkowicie yin lub yang: wszystko, co istnieje jest sumą współistnienia tych dwóch tendencji. Uważa też, że nie ma nic neutralnego: zawsze przeważa bądź yin bądź yang. Nadmiar jednej z tych energii powoduje przejście w drugą, a więc są one w nieustannym ruchu.

Filozofia ta jest w gruncie rzeczy bardzo praktyczna. „Jesteś tym, co jesz” - mawiał Gerge Ohsawa, człowiek, który zaadaptował zasady makrobiotyki na potrzeby Zachodu. Jedzenie jest naszą krwią, kośćmi i umysłem. Bez jedzenia nie funkcjonowałby organizm ludzki, nie zachodziłyby żadne procesy życiowe. Sposób odżywiania i jakość wprowadzanego do organizmu pokarmu kształtuje zatem nasze myślenie i działanie.

Celem odżywiania i życia w sposób zgodny z prawami Natury (makrobiotyczny) jest więc utrzymanie organizmu ludzkiego w stanie homeostazy, czyli równowagi wspomnianych wyżej sił yin i yang, aczkolwiek stan idealnej tego rodzaju równowagi praktycznie nie istnieje – możemy tylko mówić o nieustannym do niej podążaniu, przez całe życie.

Zaburzenie równowagi yin – yang (nadmierne odejście w „lewo” lub „prawo”) w medycynie Orientu nazywa się CHOROBĄ. I właśnie choroba jest przyczyną, dla której wielu ludzi, którym medycyna konwencjonalna nie pozostawiła żadnej nadziei, zaczyna interesować się makrobiotyką. Istnieje wiele udokumentowanych przypadków wyleczeń z ciężkich postaci chorób, tzw. degeneracyjnych (zwyrodnieniowych), jak np. rak czy choroba serca. Wyleczenie się nie jest jednak czymś najważniejszym w makrobiotyce. Jest rezultatem makrobiotycznego życia, a nawet można powiedzieć - produktem ubocznym.
 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Fazy Księżyca W 2012r.

Zobacz Fazy Księżyca w 2012r. Sprawdź kiedy jest najlepszy czas dla Ciebie na Rytuały i pracę ze sobą, a kiedy szykuje się czas na wyciszenie i medytację. »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza wideo na wrzesień 2020

O drugiej fali epidemii covid-19, białoruskim przebudzeniu, układzie latawca na pełni Księżyca, horoskopie zaprzysiężenia prezydenta Dudy i innych ciekawych wydarzeniach w prognozie wideo na wrzesień 2020.
więcej »