Cytat tygodnia

“Wszechświat to energia, która odpowiada na nasze oczekiwania.”

- James Redfield


Zapisz się do newslettera

Imię:
Email:

KartkiWyślij kartkę

Dowiedz się wszystkiego o Sobie

Podaj nam swoją datę urodzenia, swoje imię oraz płeć a powiemy Ci co Cię czeka w najbliższym roku, kto jest dla Ciebie idealnym partnerem
Data urodzenia
Najpopularniejsze Kuchnia

Parę słów o makrobiotyce

Autor Andrzej Turczynowicz, 23.04.2012

 

Makrobiotyka – to życie w harmonii ze środowiskiem biologicznym i społecznym. To zrozumienie nieskończoności natury człowieka jako integralnej części Wszechświata. To świadomość, że wszystko się zmienia, a więc jest względne.Podstawą takiego rozumienia jest pochodząca z Dalekiego Wschodu teoria jedności dwóch przeciwstawnych sobie, lecz komplementarnych sił – YIN i YANG.

Siły te przyciągają się wzajemnie wprost proporcjonalnie do różnicy między nimi – im większa jest ta różnica, tym większa jest energia przyciągania, i odwrotnie. Siły tego samego „znaku” odpychają się wzajemnie, np. yin odpycha yin.

Przykłady yin i yang: miłość - nienawiść, szczęście i nieszczęście, rozproszenie – skupienie, ciepło – zimno, męskość – kobiecość, aktywność – bierność, analiza – synteza, itd. Przykłady można mnożyć w nieskończoność.

W „Kanonie Medycyny Chińskiej”, sformułowanym przed tysiącami lat, czytamy: „Prawo Yin-Yang to reguła w Niebie i na Ziemi, to istota milionów różnorodnych rzeczy, to rodzice wszystkich procesów, to początek i esencja życia i śmierci”. Kanon ten uważa ponadto, że nie ma nic całkowicie yin lub yang: wszystko, co istnieje jest sumą współistnienia tych dwóch tendencji. Uważa też, że nie ma nic neutralnego: zawsze przeważa bądź yin bądź yang. Nadmiar jednej z tych energii powoduje przejście w drugą, a więc są one w nieustannym ruchu.

Filozofia ta jest w gruncie rzeczy bardzo praktyczna. „Jesteś tym, co jesz” - mawiał Gerge Ohsawa, człowiek, który zaadaptował zasady makrobiotyki na potrzeby Zachodu. Jedzenie jest naszą krwią, kośćmi i umysłem. Bez jedzenia nie funkcjonowałby organizm ludzki, nie zachodziłyby żadne procesy życiowe. Sposób odżywiania i jakość wprowadzanego do organizmu pokarmu kształtuje zatem nasze myślenie i działanie.

Celem odżywiania i życia w sposób zgodny z prawami Natury (makrobiotyczny) jest więc utrzymanie organizmu ludzkiego w stanie homeostazy, czyli równowagi wspomnianych wyżej sił yin i yang, aczkolwiek stan idealnej tego rodzaju równowagi praktycznie nie istnieje – możemy tylko mówić o nieustannym do niej podążaniu, przez całe życie.

Zaburzenie równowagi yin – yang (nadmierne odejście w „lewo” lub „prawo”) w medycynie Orientu nazywa się CHOROBĄ. I właśnie choroba jest przyczyną, dla której wielu ludzi, którym medycyna konwencjonalna nie pozostawiła żadnej nadziei, zaczyna interesować się makrobiotyką. Istnieje wiele udokumentowanych przypadków wyleczeń z ciężkich postaci chorób, tzw. degeneracyjnych (zwyrodnieniowych), jak np. rak czy choroba serca. Wyleczenie się nie jest jednak czymś najważniejszym w makrobiotyce. Jest rezultatem makrobiotycznego życia, a nawet można powiedzieć - produktem ubocznym.
 

Twój horoskop

Baran
20.03-19.04
Byk
19.04-20.05
Bliźnięta
20.05-21.06
Rak
21.06-22.07
Lew
22.07-23.08
Panna
23.08-22.09
Waga
22.09-23.10
Skorpion
23.10-22.11
Strzelec
22.11-21.12
Koziorożec
21.12-20.01
Wodnik
20.01-18.02
Ryby
18.02-20.03

Ezoter na telefonie

Ezoter poleca

                                               


Oczyszczanie energetyczne ciała i przestrzeni


Liczniki

Ezoter poleca artykuł

Czym dla mnie jest miłość i dlaczego pomagam innym?

Miłość to stan ducha. Ludzie wielokrotnie mylą go z namiętnością, dlaczego? »


Najczęściej czytane

Najnowsze komentarze

Nasz ekspert

Prognoza na październik 2019

Półkrzyż na pełni Księżyca, widowiskowa opozycja na nowiu, nadciągający kryzys ekonomiczny oraz polskie wybory do parlamentu. Zapraszam do lektury prognozy na październik 2019.
więcej »